Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vertigo baş dönmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Baş dönmesinin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, hareket esnasında ilüzyon yani olmayan şeyler görmeye kadar gidebilir. Kendinizi sabit dursanız dahi hareket ediyormuş gibi görürsünüz.

Aslında pek çok küçük çocuk oyun oynarken kendi etraflarında dönerek vertigo etkisi yaratırlar. Bu tip bir etki kısa bir süre içerisinde yaşanır ve bir zaman sonra ortadan kaybolur. Ancak vertigo hastalığı sürekli olarak bu durumu yaşamak olarak ifade edilebilir. Ani bir durumda vertigo belirtilerinin ortaya çıkması çeşitli kazalara sebep olabilir. Örneğin araba kullanırken ya da yolda yürürken kaza yapmanıza ve ciddi yaralar almanıza hatta ölmenize dahi sebep olabilmektedir.

Vertigonun Sebepleri Nelerdir?

Vertigonun oluşmasının genel sebebi beyin veya iç kulakta yaşanan çeşitli problemlerdir. Genel olarak hastalığın gelişimini ve sebeplerini maddeler halinde inceleyecek olursak;

 • İyi huylu olarak ifade edilen bir vertigo türü daha çok 15 saniye ile birkaç dakika arasında değişen bir sürede hareketlere karşı kısa bir hassasiyet oluşturur. Ani bir kafa hareketi veya beynin sanki sadece bir tarafa doğru hareket ediyormuş hissi yaratır. Bu duruma örnek olarak yeni uyanıldığında yatakta yuvarlanma esnasında oluşan kısa süreli bir baş dönmesi verilebilir. Böyle bir durum çok nadiren tehlikeli bir hal almakta ve tehdit oluşturmaktadır.
 • Diğer bir vertigo sebebi ise iç kulakta iltihap oluşumudur. Genel olarak işitme kaybı ile alakalıdır. İç kulakta viral veya bakteri kaynaklı bir iltihaplanma meydana gelir. İlhtihap durumu iyileşene kadar birkaç gün alacaktır.
 • Bir diğer vertigo sebebi de beyinden dönen kanın akışının azalmasıdır. Beynin içine doğru bir kanama olur ve bu durum vertigo, baş ağrısı, yürüme zorlukları ve yukarıya doğru bakma zorluğuna sebep olur.
 • Kafa travması ve boyun yaralanması da vertigo ile sonuçlanabilir. Ayrıca migren problemi olan kişilerde de vertigo hastalığının oluşma ihtimali fazladır. Çünkü vertigo genel de baş dönmesi sonrası oluşur.
 • Bir diğer sebep de diyabettir. Şeker hastalarında beyne giden kan seviyesi düşer ve buna bağlı olarak baş dönmesi ile birlikte vertigo oluşur.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo hastalığı kişilere veya çevreye göre gelişen hareketlere hassasiyet olarak tanımlanabilir. Değişik semptomlar gösterse de genel olarak herhangi bir harekette ani bir baş ağrısı ile meydana gelir. Denge kayıpları ve boşlukta hissetme gibi durumlar oluşur. Meydana gelen bu belirtileri sıralayacak olursak;

1.Bulantılar

Abdominal-pain-woman

Vertigo geçiren kişilerde kaybolma veya hareket hassasiyetleri meydana gelir. Bu duruma ek olarak mide bulantısı, kusma, terleme ve anormal bir şekilde göz hareketleri oluşabilir.

2.İşitme Kaybı

Vertigo olan kişilerin iç kulak iltihabına sahip olma durumlarından dolayı işitme kayıpları yaşanması oldukça muhtemeldir. Duyulan seslere karşı tepkilerin azalması ve gelen ses dalgalarına oluşan hassasiyet azalır.

3.Dengesizlik

Dizziness

Oluşacak bir diğer belirti ise denge halinin kaybolmasıdır. Vertigo hastalarının genellikle baş dönmesi, denge kayıpları, bir yöne doğru çekiliyormuş hissi, eğimli ve sallanarak yürüme durumları oluşur.

4.Halsizlik

couple-back-to-back-breakup

Vertigo geçiren kişilerde genellikle halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, görüş zorlukları, bilinç seviyesinde düşüşler, yürüme zorlukları ve çeşitli konuşma sıkıntıları yaşanabilir.

Oluşan bu belirtiler bazen birkaç saniye sürebildiği gibi dakikalar boyunca da devam edebilir. Hareket halinde iseniz sabit kalmaya çalışınız. Ayrıca bu belirtiler genel olarak gelip geçicidir ancak ileri durumlardaki hastalarda kalıcı olabilir. Ne zaman ortaya çıkıp, ne zaman kaybolacağı tamamen bir belirsizliktir. Bu yüzden herhangi bir vertigo belirtisine karşı kayıtsız kalmayınız. Derhal tıbbi bir yardım alarak hastalıktan bir an önce kurtulmaya çalışınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Vertigoya dair herhangi bir işaret ortaya çıktığında derhal bir doktora gidilmelidir. Bu hastalığa bağlı durumlar herhangi bir acıya sebep olmaz. Bu yüzden doktora gitmekten çekinmeyiniz. Ayrıca vertigo sadece zayıflatıcı belirtiler gösterdiği için tedavisi, ilaçla yapılabilmektedir. Ek olarak vertigonun ilerleyen durumları tehdit edici bir hal alabilir. Yani hastalığın kaynağı sadece beyin veya iç kulak olmayabilir. Bu yüzden herhangi bir ufak belirtide dahi rutin bir kontrol yaptırmanız gerekir. Bu işaretler ise çift görme, baş ağrısı, halsizlik, konuşma zorluğu, anormal göz hareketleri, bilinç seviyesi azalışı ve koordinasyon eksikliği durumları hesap edilerek doktora derhal gidilmelidir.

Vertigo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Vertigonun gelişimi ilaç geçmişine ve fiziksel deneme ile gelişir. Hastalığı teşhis etmek amacı ile doktorunuz tarafından birtakım sorular sorulacaktır. Bunlar;

 • Hasta kişinin çeşitli ani hareketlere karşı bir hassasiyetinin olup olmadığı,
 • Herhangi bir kusma, mide bulantısı, terleme, çeşitli göz anormallikleri belirtileri,
 • Devam eden belirtilerin ne zamandır git gel şeklinde meydana geldiği,
 • Oluşan belirtilerin hareket esnasında mı oluştuğu,
 • Herhangi bir yeni ilaç alınıp alınmadığı,
 • Geçmiş zamanlı kafa travması olup olmadığı,
 • Herhangi bir işitme kaybı yaşanıp yaşanmadığı,
 • Halsizlik, görme sorunları, bilinç seviyesinde düşüş gibi nörolojik belirtilerin olup olmadığı soruları sorularak hastalığın teşhisi yapılmaya çalışılacaktır. Bu yüzden bu sorulara doğru cevaplar verilmesi, hastalığın teşhisi adına büyük bir önem taşımaktadır.

Ayrıca doktorunuz tarafından CT ekran görüntüsü alınarak beyin hasarları, kan testi ile kan şekeri seviyesi ve elektro-kardiyogram ile kalp ritmleri belirlenir ve çeşitli anormallikler tespit edilerek vertigo teşhisi konulmaya çalışılır.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo hastalığının tedavisi vertigonun oluşum sebebine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı durumlarda herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın, vertigo kendinden uzaklaşır. Bu durumun sebebi ise beynin kendi kendini onarabilme kabiliyeti ve iç kulaktaki hasarların giderilmiş olmasıdır. Ancak diğer durumlarda çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Bunlar;

Vestibüler Rehabilitasyon: Bu tedavi yöntemi bir çeşit fiziksel terapiyi içermekte ve vestibüler sistemi güçlendirmeye yönelik bir süreci kapsar. Vestibüler sistem ise çoğu memelilerde denge duyusuyla ilişkili, motor koordinasyon ve denge duyusuna liderlik eden duyu sistemidir. Bu sistemin fonksiyonu ise kafa ve vücut hareketleri sırasında oluşan sinyalleri beyine göndermektir.

İlaç Tedavisi: Bazı durumlarda ilaç tedavisi uygulandığında, vertigo ile alakalı mide bulantısı ve hareket sırasında oluşan baş dönmelerinde azalma olduğu görülmüştür. İltihap veya enfeksiyondan kaynaklanan bir durumda ise çeşitli antibiyotikler veya steroidler hastalığın etkilerini ortadan kaldıracaktır.

Ameliyat: Vertigo tedavisinde bir diğer opsiyon ise ameliyattır. Bu durum vertigonun altında yatan sebeplerin tümör veya beyinde ciddi hasarlar oluşması gibi çok ciddi durumlarda cerrahi bir operasyon gerekmektedir.

İyi huylu vertigonun, tedavi işlemi sırasında D vitamini takviyesi hastalık için oldukça faydalı etkiler görülmesine sebep olacaktır. Ayrıca zencefil kökü, kişniş veya diğer çeşitli bitkisel otlar hastalığın semptomlarını düşürecektir. Vertigo hastalarının kan dolaşımını değiştirecek kafein, tütün ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları gerekmektedir. Bol bol su içerek vertigo etkilerini azaltabilir ve akupunktur gibi rahatlatıcı ekstra tedavi yöntemlerine de başvurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.