Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vertigo Hastalığı

Vertigo Hastalığı, sarsıntı, baş dönmesi ve buna bağlı olarak da etrafınızdaki her şeyin dönmesi gibi belirtilere sahip olan ve kişilerin sabit durduğu zamanlarda bile kendini gösteren bir rahatsızlık olarak bilinir. Kendi etrafında dönen çoğu çocukta vertigo etkisi oluşur. Bu tür vertigo yalnızca birkaç saniye sürdükten sonra etkisini yitirir. Bununla birilikte bir sakatlanma ya da tesadüfi bir başka sebepten ortaya çıkan vertigonun da birkaç saat ya da gün sürdüğü gözlemlenmiş bulunuyor.

Ses dalgalarının dış kulaktan iç kulağa hareket ederek kulak zarına ulaşmasının ardından titreşime dönüştüğü görülür. Çekiç, örs ve üzengi kemiklerini geçen ses dalgaları iç kulağa ulaşır. Burada önemli olan şey yarım daire kanallarıdır. Her kulağın sağ bölümünde yer alan daire kanalları, oldukça hassas ola hücreler ile bağlı bir şekilde durur ve duyma işleminde rol oynar..

Vertigo hastalığı genel olarak kafa durumunda belirgin değişikliklerin meydana geldiği durumlarda kendini gösterir. Örneğin uzanmakta olduğunuz bir anın içinde yana doğru dönen kişilerde ortaya çıkar. Vertigo hastalığının çeşitli olumsuz ve rahatsız edici sonuçları bulunabilir. Bu tür rahatsızlık veren durumlarda vakit kaybetmeden en etkisi tedavi yollarını bulmak üzere uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

Vertigo Neden Olur?

Vertigo hastalığı, iç kulakta ortaya çıkan hasar sebebi ile meydana gelir. Fakat bu tür durumların genellikle sebebi kafaya alınan sert ya da ufak darbeler olduğu belirlenmiş bulunuyor. Daha nadir bir şekilde görülen durum ise bir kulak ameliyatı esnasında meydana gelen bir hasardan kaynaklı olarak vertigo hastalığının ortaya çıkmasıdır. Vertigo hastalığının migren ile ilişkisi de bilinir.

Kulağın içerisinde yer alan vestibüler labirent isimli organın içinde çeşitli sıvılar ve daire kanalları ile birlikte başın nasıl döndüğünü göstermekte olan monitörler bulunur. Kulak hareketleri bu monitörleri aşağı ve yukarı, sola ve sağa, öne ve arkaya doğru yapılan hareketler çerçevesinde kafanın yer çekimine göre olan durumuna bağlı olur. Bu otolit organların içerisinde yer alan kristaller, sizleri yer çekimine karşı hassas hale getirir.

Birçok farklı sebepten dolayı bu kristallerin yerinden oynaması ve yarım daire kanallarına doğru ilerlemesi durumunda baş dönmesi ortaya çıkar. Bu durum genellikle uzanma sırasında meydana gelir. Bunun nedeni ise kafanın hareketine göre hassaslık düzeyi değişmekte olan yarım daire kanallarıdır.

Vertigo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vertigo kelimesi Latince’de dönmek anlamına gelir. Bu da vertigo hastalığını baş dönmesi olan herhangi bir olayın ilgilendirdiğini gösterir. Vertigo hastalığının en temel belirtisi dönme duygusu olarak kabul edilmiş bulunuyor. Hastaların dairesel bir şekilde dönme hissi yaşaması bu hastalığı işaret ediyor. Vertigo hastalığının şiddetlenmesi halinde kişilerin hareket edemediği, baş dönmesine ilave olarak düşme, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar yaşadığı, önem, arkaya, sağa ya da sola doğru itiliyor gibi hisseden kişiler birden bire yere düşme şikayetleri barındırır. Tüm bunların sebebi denge sistemi olan vestibuler sistemin etkilenmiş olmasıdır. Vertigo hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanmış bulunuyor,

 • Göz kararması
 • Sersemlik hali
 • Dengesizlik
 • Sağa sola tutunarak yürüme
 • Çabuk yorulma
 • Kalabalık ortamda insanların hastanın üzerinde doğru yürüyor olması

Bu belirtiler aynı zamanda bir başka hastalığın sebebi olarak da ortaya çıkmış olabilir. Fakat dengesizlik hali, bayılacak gibi hissetme ya da sarhoşluk hissi vertigo hastalığının belirtisi olarak kendini gösterir.

Bu tür sorunların daha şiddetli bir şekilde seyretmesi halinde düşen hastaları kol ya da kalça kırıklığı gibi önemli sorunlar yaşarlar. Bu sebepten dolayı da bireylerin doktora başvurması ve hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Vertigo hastalığının büyük bir çoğunluğu ile Kulak Burun Boğaz bölümü ilgilenir. Yaşlı kişilerde oluşan kırıkların büyük bir bölümü de bu hastalık sebebiyle gerçekleşir.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

Vertigo Risk Faktörleri Nelerdir?

Vertigo hastalığı genel olarak 50 ve üzeri yaşta olan kişilerde görülür. Bununla birlikte vertigo hastalığının kadınlarda daha fazla görüldüğü de tespit edilmiş bulunuyor. Bir insanın kafasına aldığı bir darbeden dolayı organ dengesini kaybetmesi normaldir. Kafa darbeleri ile birlikte kan basıncı ilaçları, nöbet karşıtı ilaçlar, aspirin ve andidepresanlar da vertigo hastalığının riskini arttırır. Kimi insanlarda alkol kullanımının da vertigoyu tetiklediği görülür.

Vertigo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Vertigo hastalığının teşhisi sırasında doktor tarafından çeşitli testler yapılır. Bu noktada yapılan fiziksel testler esnasında;

 • Kafa ya da göz hareketlerine göre aniden kendini gösteren baş dönmesi belirti ya da işaretlerinin bir dakika içinde dinmesi
 • Sırt üstü yatan bir kişinin kafasını yana doğru çevirmesi ve yatağın öteki ucuna doğru döndürülmesi halinde belirli göz hareketlerinin yapılması sebebi ile ortaya çıkan baş dönmesi
 • Göz hareketlerinin kontrolünün yitirilmesi
 • İstemsiz bir şekilde gözün bir noktadan diğer bir noktaya doğru hareket etmesi

Fakat tüm bu belirtiler ile birlikte dahi vertigo hastalığının tespitinin yapılması zor olur. Bu sebeple de bu hastalığın tespitinde çeşitli testler kullanılır. Bu testlerin arasında MR testi de yer alır. Vücutta ya da kafada kesit alan görüntülerin oluşturulması için radyo dalgaları ve manyetik alan kullanılır. Doktor bu yöntem sayesinde çeşitli görüntüler üzerinden vertigo teşhisi koyar.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo hastalığının işaret ve belirtileri birkaç hafta ya da ay içinde ortadan kalkabilir. Yine de fizikoterapist ya da doktor vasıtası ile çeşitli yöntemler kullanılarak tedavi olma olasılığınız bulunur.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen çeşitli göz ve kafa hareketleri bulunur. Bu hareketler ile birlikte depolanmış olan kalsiyum, iç kulak kanallarına iletilecek ve böylelikle de vücut tarafından absorbe edilecektir. Bu tür hareketleri uygulamak isteyen kişilerde vertigo hastalığının bulunması gerekir. Fizikoterapist ve doktor tarafından yapılacak olan rehberlik eşliğinde etkili ve güvenli bir yöntem olarak kullanılır.

Vertigo söz konusu olunca mide bulantısı ve sabah bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin giderilmesi adına çeşitli ilaçlar kullanılır. Tahriş ya da enfeksiyon sebebi ile rahatız olunması halinde tedavi için streoid ya da antibiyotikler kullanılabilir. Menier hastalığı adı verilen durumun diüretik özelliğe sahip olan çeşitli idrar söktürücü ilaçlar, ortaya çıkan sıvı basıncının giderilmesi için kullanılır.

Çeşitli durumlarda bu hastalığın ameliyat edilmesi gerekir. Vertigo hastalığının ardında yatan sebebin boyun yada beyin hasarı ya da tümör sebebi ile ortaya çıkmış olması halinde bu hastalık sebebi ile ortaya çıkan etkilerin giderilebilmesi için cerrahi bir operasyona gerek duyulur. Bu ameliyatların başarı oranı %90 oranında olur. Vertigo hastalığı sebebi ile baş dönmesi yaşayan kişilerin ayrıca  dikkat etmesi gereken çeşitli durumlar bulunuyor. Şimdi bu durumlara bir göz atalım.

 • Geceleri uyanan kişilerin iyi bir ışıklandırma kullanması gerekir.
 • Baş dönmesi yaşayan kişilerin bir an önce oturması gerekir.
 • Bilincini kaybedeceğini hissetmeniz gerekir. Zira düşme sebebi ile düşmeniz ve bunun sonucunda da ciddi yaralar almanız mümkün olur.
 • Düşme riski olan kişilerin baston kullanmasında fayda bulunuyor.
 • Vertigo hastalığının etkilerini belirgin bir şekilde yönetmek isteyen kişilerin doktora gitmesi gerekiyor.

Vertigo ameliyatının başarılı bir şekilde geçmesi halinde yeniden çıkmayacak diye bir kaide olmamak ile birlikte, bu hastalığın kendini tekrar ettiği de bilinir. Fakat evde tedavi ya da fiziksel tedavi yöntemleri kullanılarak baş edilmekte olan hastalıkların ardından ilave olarak kullanılabilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmaz. Bu hastalığın üstesinden gelmek isteyen kişilerin kolesterolünü, kan şekerini, kilosunu ve kan basıncını en iyi haline getirmesi gerekir. Bu sayede vertigo hastalığının ortaya çıkması olasılığı düşecek ve sizlerde daha kaliteli bir şekilde yaşayabileceksiniz.

Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.