Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vertigo Tedavisi, Nasıl Geçer?

Vertigo; baş dönmesi, sarsıntı veya etrafınızdaki şeylerin dönmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkan ve sabit durmanız durumunda bile gerçekleşebilen bir rahatsızlıktır. Çoğu çocuk kendi etrafında dönerek, vertigo etkisi oluşturmaya çalışır. Bu şekilde gerçekleşen vertigo, birkaç saniye boyunca sürer ve ortadan kaybolur. Eğer vertigo tesadüf eseri veya bir sakatlanmanın sonucu olarak oluşmuş ise, belirtilerin düzelmesi en azından birkaç saat veya gün sürebilir.

Ses dalgaları, kulak zarına ulaşana kadar dış kulaktan içeriye doğru hareket eder. Buradan itibaren ses dalgaları titreşimlere dönüşür. Bu ses dalgaları, çekiç, örs ve üzengi kemikleri üzerinden geçerek iç kulağa iletilir. İç kulağın en önemli kısmı ise yarım daire kanallarının bulunmasıdır. Her kulağın sağ taraflarında konumlanmış ve oldukça hassas hücrelere bağlanmış vaziyette, duyma işleminde rol almaktadır.

Vertigo genellikle kafanızdaki durumlarda belirgin değişiklikler olduğunda meydana gelir. Genellikle yatıp uzandığınız sırada ve yatakta döndüğünüz esnalarda meydana gelir. Vertigo birtakım rahatsız edici durumlara sebep olabilir. En kısa zamanda doktorunuzu ziyaret ederek, etkili bir tedavi yoluna gidebilirsiniz.

Vertigo Neden Olur?

Vertigo genellikle iç kulakta meydana gelen hasarlardan dolayı oluşur. Ancak sebep belirlendiği zaman genellikle kafaya alınan ufak veya sert darbelerden kaynaklandığı gözlenmiştir. Daha nadir görülen sebep ise kulak ameliyatı sırasında oluşan hasardır. Vertigo ayrıca migren ile de alakalı bir durumdur.

Kulağın içinde vestibüler labirent isimli bir minik organ bulunmaktadır. İçerisinde yarım daire kanalları ve çeşitli sıvılar ve başınızın nasıl döndüğünü gösteren monitörler bulunmaktadır. Kulak hareket monitöründe yukarı-aşağı, sağa-sola ve öne-arkaya gerçekleşen hareketler, kafanızın yer çekimine göre olan durumuna bağlıdır. Bu otolit organlar yer çekimine karşı sizleri hassas bir hale getiren kristalleri içermektedir.

Pek çok nedenden dolayı, bu kristaller yerinden oynamaktadır ve yarım daire kanallarına doğru hareket etmektedir. Özellikle uzandığınız zamanlarda meydana gelir. Bunun sebebi ise yarım daire kanallarının, kafanızın hareketine göre hassas bir hal almasıdır. Tepki olarak ise bu baş dönmeleri gösterilmektedir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigonun birtakım belirtileri ve işaretleri vardır. Bunlar;

 • Baş dönmesinin oluşması,
 • Dengesizlik oluşması ve denge kaybı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusmak,
 • Etrafınızdaki şeylerin dönüyor olduğuna inanmanız

Vertigonun belirtileri ve işaretleri 1 dakikadan az sürüyor ise evinize gidebilirsiniz. Vertigonun aşamaları bir an ortaya çıkar, kaybolur ve sonrasında tekrar eder. Belirtileri ve işaretleri meydana getiren aktiviteler kişiden kişiye değişiklik gösterir, fakat çoğu, kafa pozisyonundaki değişmelerden kaynaklanır. Bu durum bazı insanlarda yürüme veya ayakta durma esnasında dengenin kaybolması olarak gözlenir. Anormal ritmik göz hareketleri ise genellikle vertigonun belirtileri arasına eklenmektedir.

Alışılmadık baş dönmelerin olması ciddi hastalıklara işaret etmektedir. Eğer yeni, farklı ve ciddi bir baş ağrınız varsa, ateşiniz çıkıyorsa, çift görme veya görüş kaybı varsa, işitme sorunları yaşıyorsanız, konuşmakta zorluklar yaşanıyorsa, kol veya bacaklarda zayıflık oluşmuşsa, bilinç kaybı meydana gelmiş ise, zorlukla yürüyorsanız ve uyuşma görülüyorsa, bu belirtiler ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Genel olarak haftada bir kezden fazla baş dönmesi veya vertigo meydana geliyor ise, önlem alınmasının ve bir doktora gitmenin zamanı gelmiştir.

Vertigo Risk Faktörleri Nelerdir?

Vertigo belirtileri genelde 50 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelmektedir. Ayrıca vertigo oluşumu kadınlarda, erkeklere göre daha fazla risk oranına sahiptir. Kafanıza aldığınız hasarlar, kulağınızdaki organların dengelerinin kaybolduğunu göstermektedir. Kafa darbelerinin yanı sıra nöbet karşıtı alınan ilaçlar, kan basıncı ilaçları, antidepresanlar ve hatta aspirin bile vertigo gelişimi riskini arttıran etmenler arasında yer almaktadır. Ayrıca felç riskini arttıran her şey vertigo riskini de arttırmaktadır. Bazı insanlarda alkol kullanımı da vertigo için olumsuz bir etki yaratır.

Vertigo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Baş dönmesinin sebebini anlamak için doktorunuz tarafından birtakım testler yapılır. Bu fiziksel testler sırasında;

 • Göz veya kafa hareketlerine göre ortaya çıkan baş dönmesi işaretleri ve belirtileri, sonrasında 1 dakikadan az bir sürede indirgenmesi,
 • Sırt üstü yatmanızla beraber kafanızı bir tarafa çevirdiğinizde ve test yatağının öbür ucuna doğru yavaşça döndürdüğünüzde meydana gelen belirli göz hareketlerinin baş dönmesine etkisi,
 • İstemsiz bir şekilde gözün bir taraftan diğer tarafa hareketi,
 • Göz hareketlerinizi kontrol edememeniz.

Ancak bu gibi belirtiler ve işaretlerde vertigo teşhisi yapmak bazı zamanlar güç olabilir. Bu yüzden doktorunuz tarafından birtakım farklı testler yapılması istenebilir. Bu testlerden biri MR testidir. Bu test kafanızda ve vücudunuzda kesit alan görüntüleri oluşturmak için manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılarak yapılır. Doktorunuz bu yöntemle birtakım görüntüler elde ederek değişen durumları tanımlar ve teşhis eder.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo belirtileri ve işaretleri birkaç hafta içerisinde veya ay içerisinde kendiliğinden kaybolabilir. Fakat doktorunuz ve fizikoterapistiniz tarafından birtakım yöntemler sayesinde tedavi edilme imkanı bulabilirsiniz.

1.Partikül Yerleştirme Manevraları

1

Uzmanlar tarafından geliştirilen belirli kafa ve göz hareketleri tavsiye edilmektedir. Bu hareketler sayesinde depolanan kalsiyum, iç kulak kanallarına iletilir ve vücut tarafından absorbe edilir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için vertigo belirtilerine sahip olmanız gerekmektedir. Yapılan hareketler sırasında doktorunuz veya fizikoterapistiniz sizlere rehberlik edecektir. Genel olarak güvenli ve etkili bir yöntemdir.

2.İlaç

1. Doğal antibiyotik

Vertigo ile alakalı durumlar olan sabah bulantısı veya mide bulantısı gibi semptomların azaltılması için birkaç ilaca ihtiyaç duyulabilir. Rahatsızlık sebebi enfeksiyon veya tahriş ise antibiyotik veya steroid tedavi edici olarak kullanılabilir. Menier hastalığı denilen durumda ise diüretik olarak bilinen idrar söktürücü ilaçlar oluşan sıvı basıncını azaltmak için kullanılır.

3.Ameliyat

2

Bazı durumlarda ameliyat, vertigo tedavisinde kullanılmaktadır. Eğer vertigonun altında yatan sebepler beyin veya boyun hasarı ise veya tümörden dolayı oluşmuş ise vertigonun etkilerini azaltmak için cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilir. Ameliyattaki başarı oranı yüzde 90 gibi yüksek bir miktardır.

Vertigo ile alakalı baş dönmesi tecrübesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Bilincinizi kaybetme ihtimalinizin farkında olun. Bu durum düşmenize veya ciddi yaralanmalara sebep olur.
 • Başınız dönmeye başladığı an hemen bir yere oturun.
 • Eğer geceleri uyanıyorsanız, iyi bir ışıklandırma kullanın.
 • Düşme riskiniz bulunmakta ise, bir bastondan yardım alarak yürüyün.
 • Belirtilerinizi etkili bir şekilde yönetebilmek için doktorunuz ile yakın bir çalışma ortamında bulunun.

Vertigo başarılı bir tedavi işleminden sonra kendini tekrar edebilen bir durumdur. Ancak fiziksel tedavi ve evde tedavi yöntemleri kullanılarak baş edilmiş hastalık sonrasında tekrar eden hastalık için herhangi bir tedavi yöntemi kullanılamamaktadır. Hastalığın önlenmesi için ise kan basıncınızı, kolesterolünüzü, kilonuzu ve kan şekerinizi optimal seviyede tutmak oldukça önemlidir. Bu şekilde hastalığın oluşma riskini azaltabilir ve ayrıca daha kaliteli bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.