Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vertigoya Ne İyi Gelir?

Vertigo dönüyormuşsunuz veya kafanızın içinde bir şeyler dönüyormuş gibi bir hassasiyet oluşmasını sağlayan rahatsızlık türüdür. Çok hafif seviyeden yoğun seviye arasında değişebilen bir baş ağrısı durumu söz konusudur. Kafa pozisyonunun belirgin hareketler ile değişmesi sonucu tetiklenerek meydana gelir. Kafanızı yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde, yattığınızda veya yataktan kalktığınızda oluşabilen bir durumdur.

Baş dönmesi ile birlikte küçük bir ihtimal de olsa düşmenize sebep olabileceğinden, bu gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzu ziyaret ederek vertigo için etkili bir tedavi yöntemi belirleyebilirsiniz.

Baş dönmesi hisleri nadiren fark edilebilir veya dengede kalamayacağınız kadar zor bir hale gelebilir. Vertigo atakları sadece birkaç saniye sürmektedir. Eğer çok daha uzun süren ve ciddi vertigo ataklarına sahipseniz, belirtileriniz birkaç gün boyunca kalıcı hale gelebilir. Bu yüzden bir an önce doktorunuzun yanına uğramanız büyük bir önem taşımaktadır.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigonun bir kısım belirtileri ve işaretleri bulunmaktadır. Bunlar vertigo olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak işaretlerdir. Farkına vardığınız belirtiler de doktorunuzun yanına uğramanız, sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

 • Baş dönmesinin meydana gelmesi
 • Sizin veya etrafınızın dönüyormuş veya hareket ediyormuş hissine kapılmanız
 • Denge kayıplarının olması veya sabit kalamama durumları
 • Mide bulantısı oluşması
 • Daha ilerleyen durumlarda kusma meydana gelmesi vertigo belirtileri arasında yer almaktadır.

Ancak vertigo belirtileri genellikle gelip geçici belirtilerdir. Çoğu vertigo belirtisi bir dakikadan az sürmektedir. Oluşan belirtiler bir an ortadan kaybolur, ancak tekrarlama olasılığı da yüksektir. Gündelik hayattaki aktiflik kişiden kişiye değişebileceğinden dolayı vertigo belirtileri de kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlarda ise ayakta dururken veya yürürken denge kaybı ile düşme meydana gelir. Anormal ritmik göz hareketleri de genellikle vertigo belirtileri ile ortak gelişim göstermektedir.

Bir hafta içerisinde periyodik olarak tekrar eden baş dönmesi veya vertigo belirtileri mevcut ise en kısa zamanda doktorunuz ile bir muayene ayarlayın.

Vertigo Risk Faktörleri Nelerdir?

Vertigo riskini arttıran etmenlerin başında yaş faktörü yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu 50 yaşın üzerindeki kişilerde vertigo belirtilerinin daha sık yaşandığı tespit edilmiştir. Ayrıca kadınlarda vertigo oluşma riski erkeklere göre daha fazladır. Kafaya alınan darbeler veya diğer düzensizlikler, kulakta dengesizlikler oluşmasına sebep olarak vertigo eğilimini arttırma özelliği kazanmaktadır.

Vertigo Komplikasyonları Nelerdir?

Vertigo başlangıç şartlarında rahatsız edici etkiler bırakmaktadır. Çok nadiren herhangi bir komplikasyona neden olur. Vertigo hastalığına sahip kişilerde oluşan baş dönmesi, denge kaybına neden olur. Bu da ayakta dururken veya yürürken yere düşme riskini arttırmaktadır.

Vertigo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz tarafından yapılan vertigo teşhisi, baş dönmesini tespit etmek için gerçekleştirilen bir dizi testleri içermektedir. Fiziksel test sırasında dikkat edilen unsurlar ise aşağıdaki gibidir.

 • Baş dönmesinin belirtileri ve işaretleri, göz hareketleri veya kafa hareketleri ile meydana gelir ve bir dakikadan daha az bir süre içerisinde azalır.
 • Test yatağı üzerinde sırt üstü yatarken, kafanızı bir tarafa çevirdiğinizde ve hafifçe köşeye doğru kaldırdığınızda, göz hareketlerinden dolayı baş dönmesinin meydana gelmesi.
 • İstemsiz olarak gözün bir taraftan diğer tarafa hareket etmesi.
 • Göz hareketlerini kontrol edememe gibi durumlar vertigo teşhisi için kullanılmaktadır.

Eğer vertigo teşhisi yapılırken kullanılan bu yöntemler yetersiz kalırsa, doktorunuz tarafından ekstra testler istenebilir.

 • Manyetik Rezonans: Bu test halk arasında MR (emar) olarak bilinmektedir. Manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılarak kafada ve vücutta kesit görüntüler oluşturulması amaçlanır. Doktorunuz bu görselleri hastalığı tanımlamada ve durumun aralığını tespit etmekte kullanır. MR ayrıca diğer olası vertigo sebeplerini teşhis etmede de kullanılmaktadır.
 • ENG veya VNG: Bu testlerdeki amaç anormal göz hareketlerini tespit etmektir. ENG elektrotlar kullanılarak ve VNG de küçük kameralar kullanılarak yapılmaktadır. Organlar su veya hava ile birlikte uyarılıyorsa veya kafanızın farklı konumlarında göz hareketlerinin değişmesi ile birlikte istemsiz olarak iç kulaktan kaynaklanan baş dönmesi meydana geliyorsa, bu durumu tespit etmek için bu testlerden faydalanılır.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo bazı zamanlar herhangi bir tedavi işlemi gerektirmeksizin, kendi başına birkaç hafta veya ay içerisinde ortadan kalkmaktadır. Ancak bu süreyi beklemek istemeyen kişiler, rahatlamak için doktoruna veya fiziksel terapistine giderek yardım istemektedir. Uzmanlar gözetiminde yapılan kanalit, yeniden konumlandırma prosedürü ismi verilen birtakım hareketler vertigo belirtilerini azaltmada oldukça faydalı ve yardımcı olmaktadır.

 • Kanalit Yeniden Konumlandırma

Doktorunuzun muayenehanesinde gerçekleştirilen kanalit yeniden konumlandırma işlemi, kafanızı hareket ettirerek birdizi basit ve yavaş manevralar ile tedavi olmayı içermektedir. Buradaki amaç ise sıvı ile dolu iç kulak yarım daire kanallarında bulunan partikülleri, küçük paket benzeri açık bir alana taşımaktır. Bu kısım kulaktaki otolit organlara ev sahipliği yapmakta, partiküllerin herhangi bir sıkıntı oluşturmasına izin vermemekte ve kolayca yeniden emilebilme özelliğine sahiptir.

Her pozisyon herhangi bir belirtiden veya anormal göz hareketi durduktan sonra yaklaşık 30 saniye sürmektedir. 1 veya 2 seans yapıldıktan sonra etkili sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca bu işlemi evinizde de yapabilmeniz için doktorunuz sizlere bu hareketleri öğretme yoluna gidecektir.

 • Cerrahi Müdahale

Kanalit yeniden konumlandırma işleminin etkili olmadığı nadir durumlarda, doktorunuz tarafından cerrahi operasyon tavsiye edilecektir. Buradaki kemik eklentisi, iç kulağın bir kısmını tıkayarak baş dönmesine neden olmaktadır. Bu eklenti kulaktaki yarım daire kanallarının belirli genel kafa hareketlerine tepki vermesini önlemektedir. Ameliyat yolu ile yüzde 90 bir başarı oranı sağlanarak bu eklenti alınabilmektedir.

Vertigoya Ne İyi Gelir?

Vertigo tedavisinden bahsettikten sonra şimdi de sizlere vertigo belirtilerini kendi yöntemleriniz ile nasıl alt edebileceğinizden bahsedeceğiz.

1.Gece Uykusu

Yetersiz miktarda uyku, vertigoya sebep olmaktadır. Özellikle iyi bir gece uykusu ile vertigo ile ilgili çoğu probleminizin hallolabileceğini göreceksiniz.

2.Kişniş Tohumu

v2

1 yemek kaşığı kişniş tohumunu su ile ıslattıktan sonra 1 çorba kaşığı bektaşi üzümü tozu ile karıştırın. Sabah akşam tüketebileceğiniz bu ürünü tatlandırmak için yarım yemek kaşığı şeker ekleyerek tüketebilirsiniz. Böylece vertigo belirtileri doğal yoldan ortadan kalkacaktır.

3.Karpuz Tohumu ve Badem

v3

Karpuz tohumu ve badem vertigo için oldukça faydalıdır. 8 adet badem, 8 karpuz tohumu, 2 yemek kaşığı tam buğday ve 1 yemek kaşığı suda haşhaş tohumunu karıştırarak tüm gece boyunca bekleyin. Sabahında ise tüm içeriklerden bir macun olacaktır. Şimdi de ocağa tavayı koyun ve altını açın. İçerisinde 1 yemek kaşığı saf yağı katın. Sonrasında macuna ekleyin. Oluşan yeni karışımı sütün içine katın ve için. Bunu 1 hafta boyunca tekrar edin ve vertigo belirtilerinin nasıl azaldığını gözleyin.

4.Diğer

Ilık bir bardak su içerisine siyah nane, bir tutam tuz ve sıkılmış yarım limon ekleyin. İyice karıştırın ve için. Limon, vertigo için doğal bir tedavi oluşturacaktır. Ayrıca vücudu susuz bırakmamak için günde en az 10 bardak su için. Yoğurdun içerisine çilek katarak tüketmek de vertigo için hızlı, sağlıklı ve kolay bir tedavi yöntemi oluşturacaktır. Tüm bunların dışında badem sütü içmek, çeşitli bitkilerin kullanılması ve yoga hareketleri ile meditasyon yapmak da vertigo tedavisinde kullanılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.