Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

VİKSİN FAYDALARI NELERDİR?

Reçetesiz satılabilen bir ilaç markası olan Viks, bir Amerikan şirketi tarafından üretilmiştir. Viks daha çok nefes açması amacı ile kullanılan bir ilaç olmakla beraber, zaten içerik olarak da nefes açıcı etkisi olan ve nefesle solunarak ciğerlere çekilen bir ilaçtır. Viksin içeriğinde üç temel aktif bileşen bulunmaktadır.

Genellikle evde basit tedavi yöntemi olarak kullanılan viks daha çok haricen uygulanmaktadır. Evde annelerin çocuklarını tedavi etmesine yardımcı bir ilaç olan visk, öksürük ve soğuk algınlığı etkierini azaltması ile bilinmektedir. Ferah ve mentollü kokusu ile serinlik hissi uyandıran viskin formülü ilk defa 1894 yılında geliştirilmiştir.

Viksin içeriğinde bulunan bu bileşenler, kafur yağı, okaliptüs yağı ve mentol gibi maddelerdir. Bunlara ek olarak viks; çamterebentin yağı, sedir yağı, Hindistan cevizi yağı ve lanolin içermektedir.

Viksin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mucize bir merhem olan viks, baş ağrısını çok kısa bir zaman içinde geçirmektedir. Ayrıca viks, göğüs tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur, soğuk algınlığı ve gribin etkilerini azaltır. Özellikle burun tıkanıklığını açan viks, kas ağrılarını dindirir, tırnak mantarını temizler, özellikle çok kurumuş olan ciltleri yumuşatır ve saç derisinde kepek oluşumunu önler. Viks, özellikle evcil kedi besleyenlerin bir sorunu olan kedi çiziklerinin iyileşmesini sağlar ve viks, kötü kokuları gidermeye yardımcıdır. Öte yandan viks, sivrisinekleri uzaklaştırmaya yardımcı olur ve havayı nemlendirmeye yardımcı olduğu için uyku kalitesini artırmaya da olanak sağlar.

1.Baş Ağrısı

Tired businesswoman

Genellikle öksürük ve soğuk algınlığı giderme özelliği ile bilinen viks, aslında çok iyi bir baş ağrısı gidericidir. Baş ağrısının sebep olduğu baskı ve şiddetin verdiği sıkıntılı durumu hafifleten viks, ferahlatıcı etkisi ile baş ağrısını gidermeye yardımcı olmaktadır. Haricen yani başın ağrıyan bölümüne sürülen viks, hafif masaj yapılarak uygulandığında, ağrıyan bölgeyi ferahlatır ve ağrıyı dindirir. İçerdiği mentol sayesinde viks, baş ağrısı için ideal bir çözüm olabilir.

2.Kas Ağrıları

beautiful young woman has a pain in the neck

Kas ağrılarını gidermesi amacı ile üretilen birçok merhem bulunmaktadır. Viksin de fazla bilinmese bile kas ağrılarını dindirici özelliği bulunmaktadır. Özellikle günlük koşuşturmaca sonucunda meydana gelen bacak ve baldır ağrılarını gidermeye yardımcı olan viks, kasları gevşetir. Çok fazla yorulan kasların dinlenmesini sağlayan viks haricen kullanılır. Haricen, ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulanan viks, çok kısa süre içinde ağrıyan bölgeyi rahatlatır ve ağrıyı dindirir. Viks, kan dolaşımını düzenlediği için kasları gevşetir ve tüm vücudu dinlendirir. Özellikle uyumadan önce uygulanan viks, böylece daha rahat bir şekilde uyku yaşanmasına da yardımcı olur.

3.Tırnak Mantarı

Healthy_Fingernails

Vücudumuzda bakımı en zor olan bölüm tırnaklarımızdır. Aynı zamanda çok hassas bir yapıya da sahip olan tırnaklar, güneş ışığı, yağmur, rüzgar ve kar gibi hava olaylarından kolaylıkla etkilenebilir ve bu durumda, ayak ile tırnak mantarlarına sebep olabilir. Eğer tırnaklarınızın rengi, sarımsı yeşil ya da mavimsi siyah tonlarında renk değişimine uğramakta ise, bu durum tırnak mantarı yaşadığınızı gösterebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, viks size yardımcı olabilir. Çünkü viks, birçok bitkisel bileşen içermektedir. Tırnak mantarından kurtulmak için yapmanız gereken, 2 hafta boyunca düzenli olarak viks kullanmak olacaktır. Böylece, tırnak mantarı probleminden kurtulmuş olursunuz.

Yapılan bir araştırmaya göre viks, tırnak mantarına sebep olan enfeksiyonun olumsuz etkisini yaklaşık % 15 oranında azaltmaktadır. Günde iki defa uygulanan viks, içermiş olduğu kafur yağı ve mentol sayesinde, tırnak mantarına sebep olan bakterileri gidermeye yardımcı olur

4.Soğuk Algınlığı

527b7b57992df10464568bdc

Viks, yaygın olarak soğuk algınlığı ve göğüs tıkanıklığı problemlerini gidermek amacı ile kullanılan bir ilaçdır. İki yaşından büyük çocuklarda boğaz ağrısı ve göğüs ağrısı tedavisinde yardımcı olan viks, boyun ya da göğüs kısmına sürüldükten sonra, bir havlu ya da kumaş parçası yardımı ile sarıldığında etkili olmaktadır. Viksin yapısında bulunan kafur yağı ve mentol, tıkalı olan burun ve sinüsleri açar, göğüs tıkanıklığını giderir.

5.Cilt

Woman_Face_Mirror

Viks kremi, cilde uygulandığında ciltte meydana gelmiş olan kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Vazelin gibi yumuşak ve etkili olan viks, çok fazla oranda kurumuş olan cildin kaybetmiş olduğu nemi geri kazandırmaya yardımcı olur. Ayrıca viks, kepek problemi ile mücadele eder ve kepek oluşumunu önler. Çünkü viksin yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır ve saç derisini yumuşatır. Üstelik viks, kolaylıkla yıkanabilir özelikte olduğu için, cilt üzerine uygulandığında herhangi bir zorluk yaşanmasına sebep olmaz.

6.Uyku Kalitesi

Caucasian woman sleeping in bed

Birçok oda parfümü okaliptus yağı ya da mentol içermektedir ve hepsinin amacı da havadaki ağırlığı ortadan kaldırmaktır. Bundan dolayı, yatmakta olduğunuz odanın havalandırmasına ya da baş ucunuzda bir yerlere bir miktar viks içeren materyal koyarak, odanızın havasını daha ferah tutabilirsiniz. Bu durum ise, daha rahat ve kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

7.Böcek ve Sivrisinekler

sivrisinek3-11082014

Özellikle yaz aylarında oldukça rahatsız edici olan sivrisinekler, hem sürekli vızıltı çıkardıkları için, hem de ısırdıkları bölgeyi çok fazla kaşındırdıkları için, rahatsızlık verici canlılardır. Fakat viks, vücuda sürüldüğü zaman hem sivrisinekler hem de diğer bazı böcekler vücuda yaklaşamamaktadır. Ayrıca, sivrisineğin ya da bazı böceklerin ısırmış olduğu bölgeye uygulanan viks, ağrı ve sızıyı gidermeye yardımcı olduğu gibi, kızarıklık ve yanma hissini de giderir.

8.Kötü Koku

shutterstock_19445854_breath_of_fresh_air_small2

Viks, içermiş olduğu üç temel bileşen olan, mentol, kafur yağı ve okaliptus yağı sayesinde, kötü koku ile mücadele eder. Hem evde hem de kişisel bakımda kullanılabilen viks, kötü kokuyu giderir ve ferahlatır.

Çok Fazla Miktarda Kullanılan Viksin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Viks, birtakım yan etkilere sahip olabilir. Bundan dolayı, viksin alerjik etkisinin olup olmadığını test etmek amacı ile, kolun bir kısmına uygulanması tavsiye edilmektedir.
  • Göz, göğüs bölgesi ya da buruna çok fazla miktarda uygulanan viks, yanma ve sızlamalara sebep olabilmektedir.
  • Özellikle çocuklarda, küçük solunum yollarına zarar verme olasılığı olan viks, soluk alıp verme durumunu olumsuz etkileyebilmektedir.
  • Çok fazla miktarda viks kullanımı bazen, kusma, mide bulantısı, susuzluk, karın ağrısı ve ciltte tahrişe sebep olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.