Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Sevdiği şeylere bulaşan lekeler insanlar için çoğu zaman problem olmuştur. Özellikle bazı lekeler vardır ki onlardan bir türlü kurtulamazsınız. Tabii ki doğru çözüm yolunu bulduğunuzda lekelerin canı sıkıcı bir hali kalmaz. En zor çıkan lekelerden biri olan vişne lekesinden nasıl kurtuluruz, bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kıyafetten Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Vişne ve ya vişneli ürünler tüketirken, üzerinize döküldüğünü ve ya bulaştığını hissettiğiniz an müdahale etmelisiniz. Öncelikle lekenin üzerine temiz bir bez ve ya kağıt havluyla tampon hareketler uygulayın.  Bu uygulamayla lekenin yoğunluğu azalacak ve kıyafetlerde başka bir bölgeye dağılmayacaktır. Ardından ılık suyun altına tutarak dışarıdan içeri doğru silin. Önerilen bu yöntem içerisinde çok fazla kimyasal içermeyen bir yöntemdir. Fakat lekenin çıkmasına bir katkıda bulunmadıysa ılık sudan sonra tinerle de tampon hareketler yaparak çıkarabilirsiniz.

Bir başka yöntemde ise vişne lekesi olan bölgeyi bir kasenin üzerine koyup gerin. Daha sonra bunu bir ip ve ya lastik yardımıyla gerdirin. Sonra bunu tazyikli akan sıcak suyun altında bekletin. Daha kurumadan temizleme işlemine başlamışsanız bu yöntem etkili olacaktır. Eğer bir sonuç elde edemediyseniz 1 tatlı kaşığı deterjan ve ılık suyu macun haline getirip sorunlu bölgenin üzerinde 20 dakika kadar bekletin. Ardından çamaşır makinesi attığınızda sorun çözülmüş olacaktır.

Kurumuş Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Vişne lekesinin döküldüğü anlardan çok çok sonra fark edilmesi, size temizlenmesinin imkansız olduğunu düşündürüyor olabilir. Fakat üzülmeyin çünkü bunun da çaresi var. Burada en etkili ürün ispirto fakat ispirtonun kıyafetler üzerinde renk açıcı etkisi bulunuyor. Bu etkiyi lekeli bölgede denemeden önce başka bir yerde denemek gerekiyor.

Kıyafet üzerinde herhangi bir sorun teşkil etmediyse sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Öncelikle pamuğun üzerine belli bir miktar ispirto dökün ve kumaşa tampon hareketler yapın. Ardından bol su ile kıyafeti durulayın. Bu yöntem ipek kumaşlar için oldukça geçerli bir yöntemdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey ispirtolu pamukla kesinlikle kumaş üzerinde ovalama yapılmaması gerektiğidir. Ovalama sonucu leke dağılma gösterebilir.

Halıdan Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekenin yeni oluştuğu anlarda bir peçete yardımıyla leke yapacak vişneyi hemen temizleyin. Ovalamadan sadece tampon hareketlerle lekeyi uzaklaştırmaya çalışın. Halıyı çok ıslatmadan sprey şişesinin içerisine koyduğunuz ılık suyu halı yüzeyine püskürtün. Suyun sıcak olmamasına özen gösterin.

Ilık su uygulamasının ardından da yavaş ve dik tampon hareketler uygulayın. 1 çay kaşığı ağartıcı özelliği olmayan deterjanı sıcak su ve halı şampuanı ile karıştırın. İyice köpürtün ve ardından halının görünmeyen yerinde her ihtimale karşı bir deneme yapın. Halı rengine zarar vermediyse lekeli bölgede de kullanabilirsiniz. Fakat sorun yarattıysa hemen soğuk suyla temizleyin.

Bezi ıslatıp sıkın ve karışımın köpüklü kısmından alıp lekenin üzerine koyun. Ardından bir adet kaşığın tersiyle çok bastırmadan lekeyi çıkarmaya çalışın. Son olarak ılık su püskürterek halıyı tamamen solüsyondan arındırın.

Deriden Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri ve ya süet ürüne bulaşmış vişne lekesini, leke yeni olmuşken gördüyseniz hemen bir bezle lekenin fazlasını deri içine çekmeden bastırarak engelleyin. Ardından sıvı sabun içerisine çok sıcak olmayan ılık su ekleyerek bunları karıştırın. Kuru ve temiz bir bez yardımıyla köpüklü bölgeden alın ve lekeli bölgenin üzerine koyun. Daha sonra çok ovalamadan bu köpüklü bezle lekeyi silin. Sabundan arındırmak için de temiz suyla bu bölgeleri durulayın.

Koltuktan Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş ya da yeni oluşmuş lekenin fazlalığını alın. 1 su bardağı soğuk su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını karıştırın. Bu karışımı temiz bir bezle lekenin üzerine uygulayın. Sıvı vişne lekesi üzerinde değişiklik oluşturana kadar devam edin. Ardından beyaz sirke kullanarak karışımı durulayın. Beyaz sirkeyi de temiz bir bezle uygulamaya özen gösterin. Koltuktan ve ya döşemeden vişne lekesi çıkana kadar sirkeyle ovun. Leke çıktıktan sonra sirkeyi de temizlemek için soğuk su ve yeni temiz bir beziyle sirke temizlenmelidir. Koltuk doğal şekilde kurumaya bırakılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.