Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne ağaçta yetişen koyu kırmızı ve bordo renkli, çok lezzetli ve hoş bir meyvedir. Vişne, küçük salkımlar halinde yetişmektedir. Vişne ağacı ve meyvesi genellikle rutubete dayanıksızdır.

Vişnenin yerli alt türleri, Kuzey Yarımküre’de bulunan bölgelerde yetişmektedir. Amerika kıtasında iki türü, Avrupa’da üç türü ve son olarak Asya’da ise geriye kalan türleri bulunmaktadır.

Vişne; ekşi vişne, tatlı vişne ya da diğer adı ile yabani vişne olarak iki gruba ayrılabilir.

Vişnenin çok kısa bir hasat verme sezonu vardır. Vişne ağacı, özellikle İngiltere’de Nisan aylarında çiçek açmaktadır fakat en yoğun olduğu sezon yaz aylarıdır. Güney Avrupa’da ve Kuzey Amerika bölgelerinde, Haziran aylarında, Kanada’da ise Temmuz – Ağustos aylarında meyve vermeye başlar. Vişne, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ise, en yoğun meyve oluşumunu, aralık ayında gerçekleştirir.

Vişne üretiminde ise ilk sırada yer alan ülke Türkiye’dir. Türkiye’yi sırası ile, İngiltere, İran, İtalya, İspanya ve Şili takip etmektedir.

Vişne, A vitamini, C vitamini ve lif bakımından zengin bir meyvedir. Ayrıca, az miktarda K vitamini de içermektedir. Bunların yanı sıra, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini içermektedir.

Tatlı ve ekşi vişne temelde aynı besin değerlerine taşımalarına rağmen, bazı mineral ve vitaminleri farklı oranlarda yapılarında bulundurmaktadırlar. Örneğin; 100 g tatlı vişne 222 mg potasyum içerirken, 100 g ekşi vişne ise 177 mg potasyum içermektedir.

Vişnenin sağlık açısından çok geniş yelpazede faydası vardır. Vişnenin antioksidan etkisi vardır ve uykusuzluk problemlerine iyi gelmektedir. Ayrıca vişne, eklem ağrılarını hafifletir ve karın yağlarının erimesine yardımcı olur. Tabi vişne tüketirken de doktor tavsiyelerine uymak önemlidir.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Vişne antioksidan özellik gösteren bir meyvedir ve sağlık açısından oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Vişne; diyabet, Alzheimer, kolon kanseri, eklem iltihabı, kalp ile ilgili hastalıklar ve gut hastalığı gibi rahatsızlıklar ile mücadele etmeye yardımcı olur. Ayrıca, kaliteli ve sağlıklı bir uyku için de vişne ideal bir besin kaynağıdır.

Tüm bu faydalarına ek olarak vişne, formda kalıp daha fit bir vücut sahibi olmanız için yardımcı bir meyvedir ve hafızayı güçlendirmeye yardımcıdır.

Melatonin hormunu seviyesini düzenleyen vişne, daha rahat uyku çekmenize katkıda bulunur.

Diyet yapanlar için ise ideal olan vişne, kas ağrılarını hafifletmeye ve karın yağlarını yakmaya yardımcıdır. Ayrıca, egzersiz sonrası meydana gelen ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Vişne aynı zamanda, felç riskini de azaltıcı etki göstermektedir.

1.Diyabet

Woman Performing Blood Test on Herself

Özellikle tatlı vişne, değeri 22’nin altında olan glisemik değeri ile, kayısı (57), üzüm (46), şeftali (42), yaban mersini (40) ve erik (39) gibi meyvelere oranla çok daha az glikoz içermektedir. Bu nedenle diyabetli kişiler için aperatif besin olarak en ideal meyvedir.

2.Eklem İltihabı

AAEAAQAAAAAAAAJ3AAAAJDZhYzkzYTU3LWVkMGQtNDZjZC1hZjA5LWVjNzg4OTEyYmM3ZA1

Vişne, üretilen C-reaktif protein miktarını azaltarak, eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırma göstermiştir ki; iki bardak dolusu vişne yenilmesi durumunda, kandaki ürik asit miktarı %15 oranında azalmıştır. Vücutta, ürik asit birikmesi eklem iltihabını tetikleyebileceği için, vişne, eklem iltihabı riskini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

3.Uyku

Sleep-boosts-up-memory

Vişne, melatonin bakımından iyi bir kaynaktır. Akşam yemeğinden 30 dakika önce ve sabahları uyandıktan 30 dakika sonra içilen vişne suyu, melatonin alımını destekleyeceği için, daha derin ve sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Yapılan başka bir araştırmaya göre ise, yetişkin bir kişinin gece uyumadan 17 dakika önce bir bardak vişne içmesi daha rahat uyumasına yardımcı olacaktır.

Bu arada ek olarak, ekşi vişne, tatlı vişneye oranla daha çok melatonin içermektedir.

4.Karın Yağı

fat_burning_foods_rapid_2

Bazı araştırmalar gösteriyor ki, ekşi vişne kilo aldırmamaktadır. Yani bu da gösteriyor ki, özellikle ekşi vişne, karın yağlarını yok etmek ya da önlemek için ideal bir besin kaynağıdır.

5.Alzheimer

670px-Prevent-Alzheimer's-Disease-Step-1-Version-2

Zengin antioksidan içeriği sayesinde vişne, Alzheimer hastalığı ile mücadelede oldukça etkin rol oynamaktadır.

6.Kanser

dna-marijuana-09-07-720x340

Vişnenin kendine özgü koyu kırmızı renkli pigmentleri, flavaonoidler olarak bilinir ve vücut içinde bulunan serbest radikallere karşı mücadelede etkindir. Siyanidin, bir flavaonoidtir ve vişne içindeki antosiyadinin kaynaklıdır. Vişne içindeki  bu bileşen kanser hücreleri ile mücadele eder. Özelikle tatlı vişne, antosiyadin miktarı açısından daha yoğundur.

7.Tansiyon

Doctor/nurse checking blood pressure with sphygmomanometer gauge in focus.

Vişne, çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Vişnenin yapısında bulunan potasyum, vücutta fazladan birikmiş olan sodyumu vücuttan uzaklaştırır ve kan basıncını düşürmeye yardımcıdır. Vişne tüketmek, vücuttaki, potasyum ve sodyum dengesini korumaya yardımcı olur ve hipertansiyon oluşumunu önler.

8.Kalp

Cardiographer check up for healthy heart

Zengin bir potasyum kaynağı olan vişne içermiş olduğu fitosterol sayesinde, kolestrolü dengeler. Bu da demek oluyor ki, vişne, kalp ve damar sağlığını destekleyen bir besin maddesidir.

9.Kolon Kanseri

il_fullxfull.316813348

İçeriğinde bulunan antosiyadinin ve siyadinin yardımı ile vişne, kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Vişne ayrıca kanserli tümörlerin gelişmesini durdurucu etki göstermektedir.

10.Hafıza

pg-health-benefits-of-dance-02-full

Diğer bazı ekşi meyvelerde olduğu gibi vişne de, antosiyadin bakımından zengindir. Antosiyadin, hafıza gücünü artırmaktadır. Ayrıca motor fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

11.Cilt

Beauty-Tips-For-Acne-Free-Skin-585x368

Vişne, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Antioksidan ise, vücutta bulunan serbest radikaller ile mücadele eder. Günlük bir bardak vişne suyu içmek, yaşlanma sürecini yavaşlatıcı etki göstermektedir. Vişne suyu, diğer cilt sorunlarını da önlemeye yardımcı olacaktır.

12.Vücut

di48RxqBT

Düzenli olarak vişne tüketmek kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcıdır. Bir bardak vişne, 100 kaloriden daha az kalori ve 3 g lif içermektedir. Ayrıca içermiş olduğu vitamin B kompleksleri, metabolizmayı hızlandırdığı için sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşamaya yardımcı olacaktır.

13.Kas Ağrıları

Woman rubbing shoulder, rear view

Eğer sizlerde bir koşu ya da egzersiz sonrası kas ağrılarından şikayetçi iseniz, bir kap ekşi vişne yiyerek ya da bir bardak ekşi vişne suyu içerek, bu kas ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Bunun dışında, her hangi bir kas ağrısı durumunda, vişne suyu içtiğinizde ya da vişne yediğinizde de ağrılarınız hafifleyecektir.

14.Osteoartrit

healthy-parathyroid-glands-keep-your-bones-strong

Özellikle şişmiş eklem ağrıları için, haftada iki ya da üç kere içilen ekşi vişne suyu, bu ağrıların şiddetini düşürecektir. Yapılan bir araştırmada, 40 ile 70 yaş arasındaki 20 kadın bu şekilde haftada iki ya da üç kere ekşi vişne suyu içtiklerinde, eklem ve kemik ağrılarının azaldığını belirtmişlerdir.

15.Gut Hastalığı

Acute pain in a woman Wrist. Isolation on a white background

Boston Üniversitesinde, 633 gut hastası üzerinden yapılan bir araştırmaya göre, vişne tüketmek gut nöbeti yaşama riskini %35 oranında düşürmektedir.

16.Felç

stroke720480

Kardiovasküler açıdan oldukça faydalı olan vişne, yüksek kolestrol ve tansiyonu düzenlediği için, felç riskinin de önüne geçmiş durumdadır. Vişne içinde yer alan antosiyadin adı verilen kırmızı renkli pigmetler, felç riskini azaltıcı yönde etki göstermektedir. Vişne aynı zamanda kandaki şeker oranını da düzenler.

Fazla Vişne Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Vişne içermiş olduğu bir miktar  proteinden dolayı bazı alerjik durumlar yaşanmasına neden olabilir.
  • Alerjik durumlara sebebiyet vereceği için, eğer vişneye de alerjiniz var ise, nefes darlığı, yutkunma zorluğu ve kurdeşen gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.
  • Çok fazla miktarda vişne tüketmek, mide bulantısı ve ishale neden olabilmektedir.
  • Aşırı vişne tüketmek, vişnenin tansiyon düşürücü etkisinden dolayı, tansiyon değerlerinin çok fazla düşmesine sebep olabilir.

Besin Değerleri:

Kaynak  100 g için besin değerleri    RDA yüzde değerleri
Vişne Türü
 Tatlı         Ekşi
 Tatlı    Ekşi
Enerji  63 kal      50 Kkal   % 3        % 2,5
Karbonhidrat 16.1 g      12.18 g % 12        % 9
Protein 1.06 g      1.00 g % 2         % 2
Toplam Yağ   0.2 g         0.3 g % 1          % 1,5
Kolestrol     0 g           0 g % 0         % 0
Lif  2.1 g         1.6 g % 5,5       % 4
Vitaminler
Folat  4 µg           8 µg % 1            % 2
Niasin  0.154 mg   0.400 mg % 1            % 2,5
Pantotenik Asit  0.199 mg    0.143 mg % 4           % 3
Piridoksin  0.049 mg   0.044 mg % 4           % 3,5
 Vitamin B2  0.033 mg    0.040 mg % 2,5         % 3
Tiamin  0.027 mg    0.030 mg % 2             % 2,5
Vitamin C      7 mg        10 mg % 11            % 17
Vitamin A      640IU      1283 IU % 21         % 43
Vitamin E  0.07 mg     0.07 mg % 0,5         % 0,5
Vitamin K   2.1 µg     2.1 µg % 2             % 2
Elektrolitler
Sodyum      0 mg           3 mg % 0             % 0
Potasyum   222 mg       179 mg % 5             % 4
Mineraller
Kalsiyum    13 mg         16 mg % 1,3          % 1,6
Bakır   0.060 mg   0.104 mg % 7             % 11,5
Demir   0.36 mg   0.32 mg % 4,5          % 4
Magnezyum     11 mg        9 mg % 3             % 2
Manganez   0.070 mg   0.112 mg % 3             % 5
Fosfor     21 mg     15 mg % 3             % 2
Çinko   0.07 mg     0.10 mg % 0,5          % 0,1
Fito – Besinler
Alfa Karoten    0 µg        0 µg
Beta Karoten   38 µg   770 µg
Beta Kripto Ksatin     0 µg      0 µg
Lutein-Zeaksatin   85 µg    85 µg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.