Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vki Hesaplama

Vki hesaplama, yani vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken iki farklı şey bulunuyor. oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bu hesaplama işlemi için tek bilmeniz gereken şey kilonuz ve boyunuz. Vücut kitle endeksi hesaplama işlemleri sayesinde göre bir kişinin zayıf mı yoksa kilolu mu olduğu belirlenir. Bunun için

Vücut Ağırlığı / Boy uzunluğunun karesi şeklinde bir formüle ihtiyacınız olur. Bireyler için en ideal kilonun hesaplanabilmesi için bu işlemin tersi de yapılabilir. Yani ideal vücut kile endeksi ile boy uzunluğunuzun karesini çarpmanız yeterli olur.

Bu hesaplama işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmek için cinsiyetinize, boyunuza ve kilonuza ihtiyacınız olur. İsterseniz hesaplama araçlarını isterseniz ise bireysel olarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplaması Sonucunda Ulaşılan Sayılar ve Anlamları

Vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerini doğru bir şekilde yapmanız halinde belirli bir sayıya ulaşırsınız. Bu sonuçlar belirlenmiş olan değerlere göre sizlere farklı şeyler anlatır. Buna göre ideal kilonuzda olup olmadığınızı ya da zayıf veya kilolu olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Şimdi bu aralıklara bir göz atalım.

0 – 18.4: Vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerinin ardından ulaştığınız sonuç bu aralıkta ise, boyunuza göre zayıf birisiniz demektir. Bu aralıkta olan kişilerin bir diyetisyen ile görüşmesi ve diyet listesi alarak bu listeyi uygulaması gerekir.

18.5 – 24.9: Vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerinin ardından ulaştığınız sonuç bu aralıkta ise, olmanız gereken, ideal kilolarda olduğunuz için endişelenmeniz gereken hiçbir şey bulunmaz. Elbette aynı şekilde beslenmeye devam etmeniz ve sağlıklı olduğunuzu öğrendiğiniz için kendinizi bırakmamanız gerekir.

25.0 – 29.9: Vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerinin ardından ulaştığınız sonuç bu aralıkta ise bu durum boyunuza göre kilolu olduğunuz anlamına gelir. Bu noktada beslenmenize dikkat etmeli ve bir diyetisyen ile görüşerek sizi forma sokabilmesi adına bir diyet listesi hazırlamasını istemelisiniz. Bu noktadan bir sonraki aşama obeziteye adım atmak olacağı için düzenli bir şekilde spor yapmanız da büyük önem taşır.

30.0 – 34.9: Vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerinin ardından ulaştığınız sonuç bu aralıkta ise, bu durum obezitenin birinci sınıfında olduğunuz anlamına gelir. Dikkatli bir şekilde kontrol altına alınmaması halinde bu durum ilerleyecek ve sağlığınız daha da kötüleşecektir. Düzenli bir şekilde beslenmeli ve spor yapmalısınız.

35.0 – 44.9: Vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerinin ardından ulaştığınız sonuç bu aralıkta ise, obezitenin ikinci sınıfına geçmiş olursunuz. Bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeye başlayacağı için spor ve diyet yapmanız gereken işlemlerin başında gelir. Bunun için bir uzmanın yardımını almanız önem taşır.

45.0 ve üzeri: Vücut kitle endeksi hesaplama işlemlerinin ardından ulaştığınız sonuç bu aralıkta ise bu bedeniniz için oldukça tehlikeli bir durumu ortaya koyar. Bu noktadan itibaren bireylerin ciddi bir şekilde hayatını kontrol altına alması ve bir uzmanın yardımını alması gerekir.

Aşırı kiloya sahip olmak ya da olması gerekenden çok daha zayıf olmak bireylerin sağlığını tehlikeye atar. Aşırı yağlı yiyecekler tüketme, fast food tüketmek yalnızca kilo almanıza sebep olmak ile kalmaz aynı zamanda organlarınıza da zarar verir. Bu sebeple spor yapmaya özen göstermeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Tablosu

Vücut kitle endeksi ile ilgili olarak herhangi bir hesaplama yapmaya gerek duymadan aşağıda yer alan tabloyu da kullanmanız mümkün.

Bu bir yana vücut kitle endeksi sonucuna bireylerin yaşı da eder. Bu yüzden yaşa göre farklılık gösterecek olan vki değerlerinin de dikkate alınması gerekir. Örneğin 19 ve 24 yaşları arasında olan bir kişinin vücut kitle indeksi, 20’nin altıdan ise bu kişi zayıf, 20 ve 24.9 arasında ise bu kişi normal, 25 ve 29.9 arasında ise bu kişi hafif şişman, 30 ve 34.9 arasında ise bu kişi şişman, 35 ve 44,9 arasında ise bu kişi sağlık açısından önemli, 45 ve 49.9 arasında ise bu kişi aşırı şişman ve 49.9 ‘u üstünde ise bu kişi ölümcül derecede yani morbid şişman olarak kabul edilir.

Her yaşa göre ideal vücut kitle indeksi değerleri ise şu şekilde belirlenmiş bulunuyor;

19 ve 24 yaşları arasında bir kişinin vücut kitle indeksi 19 ve 24 arasında,

25 ve 34 yaşları arasında bir kişinin vücut kitle indeksi 20 ve 25 arasında,

35 ve 44 yaşları arasında bir kişinin vücut kitle indeksi  21 ve 26 arasında,

45 ve 54 yaşları arasında bir kişinin vücut kitle indeksi  22 ve 27 arasında,

55 ve 65 yaşları arasında bir kişinin vücut kitle indeksi 23 ve 28 arasında

65 ve üstü yaşında olan bir kişinin vücut kitle indeksi 24 ve 29 arasında olmalıdır.

Obezite

Obezite, aşırı kilolara sahip olan kişiler için verilmiş bir isimdir. Obezite üç farklı sınıf altında incelenir. Obezitenin birinci sınıfında olan kişiler henüz başlangıç evresinde olup, diğer sınıflara göre geri dönüşü daha kolay olan bir sınıftır. Diyetisyenden alınacak olan yardım sayesinde zayıflamanız mümkün. İkinci sınıf obezite olan kişiler artık tehlike altına girmeye ve üçüncü sınıfa geçiş aşamasına gelmeye başladığı için bu noktada aşırı dikkat gerekir. Zira üçüncü sınıf obezite bireyler için artık ölümcül bir durum olur. Organların yağlanması, işlevlerini kaybetmesine yol açar. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilen obezite, hareket oranının azalması ve aşırı yağlı yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesi gibi durumlarda iyice belirginleşir.

Obezitenin önüne geçmek isteyen kişilerin düzenli bir şekilde spor yapması, meyve ve sebzelerden oluşan öğünler yemesi, hazır gıdalardan, yağlı yiyeceklerden ve et tüketiminden uzak durması gerekir. Bununla birlikte uzman bir hekim ya da diyetisyen tarafından yardım alırsanız obezite tehlikesinden uzak durabilirsiniz.

Nasıl İdeal Beslenilir?

Bu gibi durumlarda uzman bir doktorun kontrolünde zayıflamak ya da kilo almak gerekir. Sağdan soldan duyulan şeylerin denenmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Bireylerin sağlıklı bir şekilde ve düzenli beslenmesi gerekir. Bunun içinde yemeklerin üç ana öğün şeklinde yenilmemesi gerekir. Üç ana öğün yerine azar azar yemek bünye için daha sağlıklı olur. Bu bir yana ara öğünler ana öğünlere göre çok daha faydalı olabilir. Vücudun alması gereken besinleri almanız, sağlıklı şeyler tüketmeniz gerekir.

Tek düze beslenmek yerine birçok farklı türde gıdaları tüketmeniz en doğrusu olur. Taze gıdalar almaya özen göstermeniz, suni yiyeceklerden kaçınmanız, besin değeri yüksek olan, protein ve mineral içerikli yiyecekler ile beslenmeniz önemlidir. Ayrıca su tüketiminizi de arttırmanız gerekiyor.

Tatlı tüketimi, aşırı ve yağ sebebi ile bireyler için oldukça sağlıksız olur. Üstelik tatlıların içinde sağlıklı pek bir şey olmadığı için vücudunuz içinde pek bir yararı olmaz. İçeriğinde yer alan şeker sebebi ile tatlıyı canınız çekse de tatlıdan büyük ölçüde uzak durmanızda fayda var. Bu bir yana tüketilen besinlerin suyunu da içmeyi unutmayınız. Zira suda biriken mineral ve proteinlerin boşa gitmemesi sağlığınıza da iyi gelir.

Tüm bu beslenme alışkanlıkları bir yana aynı zamanda sigara ve alkol gibi sizlere herhangi bir faydası olmayan kötü alışkanlıklardan da uzak durmalısınız. Bu tür şeylerin bir yararı olmadığı gibi aynı zamanda birçok zarara sahipler. Sigaranın içinde yer alan zehirli maddeler sağlıklı bir şekilde beslenmeye çalışıyor olsanız da sizi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle alkol ve sigara tüketiminden kaçınmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.