Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Voleybol Oynamanın Faydaları

Voleybol, iki grup arasında, topun file üzerinden geçirilmesi esasına dayanan bir spordur. Her iki takımda da altı kişi bulunur. Filenin yüksekliği erkeklere ve bayanlara göre değişiklik gösterir. Oyunun temel amacı, karşı tarafa atılan topun yere değmesini sağlamaktır. Top sahasına atılan takım ise, topu yere düşürmeden tekrar karşı tarafa atmayı hedefler. Genellikle salonda oynanır. Her takımın bir kaptanı vardır. Yaz günlerinde ise plajlarda voleybol oynayanlara sıkça rastlanır. Plaj voleybolu da yaz günleri için alternatif eğlencelerden biri haline gelmiştir.

Voleybol sporu eğlenceli olduğu kadar vücut için de oldukça faydalıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için olumlu etkileri, yetişkinlere oranla daha fazladır. Bu sporun fiziksel etkileri kadar psikolojik etkileri de vardır.

Voleybol Sporunun Faydaları Nelerdir?

Voleybol, yetişkinlerde ve çocuklarda hemen hemen aynı faydaları gösterse de, çocuklarda daha etkilidir.

Çocuklar için Voleybolun Faydaları

Günümüzde aileler çocuklarının eğitim programına mutlaka bir spor dalını eklemeyi tercih ediyorlar. Bu spor dalı çocuğun yeteneklerine ve erişim imkanlarına göre seçiliyor. Bireysel sporlardan farklı olmak üzere, bir takım oyunu olan voleybol çocuklara spor yaparken daha farklı becerilere edinme şansı tanıyor. Bunların başında bir takımla birlikte hareket etme, kurallara uyma ve disiplin geliştirme özellikleri geliyor.

1. Vücuttaki Kasların Gelişimini Düzenler

Voleybol sporu yapanların uzun kas adı verilen kasları daha çok gelişir. Çocukların uzun kaslarının gelişmesi, kas yapısını ideal ölçülere ulaştırır, yani ne çok kaslı ne çok kassız hale sokar.

 

2. Şiddet Duygusunu Törpüler

Voleybol sporunda iki takım arasında file bulunduğu için şiddet içeren sahnelere rastlamak pek kolay olmaz ve hatta neredeyse imkansızdır. Böylelikle şiddet duygusu törpülenmiş olur.

 

3. Takım İçinde Hareket Edebilme Ruhunu Güçlendirir

Voleybol tam anlamıyla bir takım oyunudur. Bir kişinin yapacağı hata bütün takımı etkiler. Ayrıca takımın tamamı birlikte hareket etmek zorundadır. Bireyselliğe çok az yer vardır. Bu da topluluk içerisinde uyum ile çalışma özelliğini güçlendirir. yani voleybol, çocukları gelecekteki hayatlarına hazırlar.

 

4. Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırır

Özellikle bu sporda profesyonel olarak ilerlemek isteyen çocukların beslenmelerine dikkat etmesi gereklidir. Kilo aldıran, vücut için faydası olmayan, aşırı yağlı ve hazır gıdalar sporcuların diyet listelerinde yer almaz. Yani asitli içecekler, cipsler, şekerli gıdalar tüketilmez. Böylece çocuk daha doğru ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanır. Sporu bıraksa bile, edindiği beslenme alışkanlığı yaşam boyu kendisi ile birlikte gelecektir.

 

4. Yardımlaşma Duygusu Oluşturur

Voleybolda oyuncular birbirleri ile paslaştıkları top ile oyun kurarlar. Bu da oyuncular arasında mutlak bir yardımlaşma ortamı yaratır. Kimi zaman başka bir oyuncu yerine hareket etmek gerekir. Oyun içinde yardımlaşmayı öğrenen çocuk, bunu oyun dışındaki hayatına da taşıyacaktır.

 

5. Zamanı Doğru Programlamayı Öğretir

Voleybol için belirli bir zaman harcanır. Antrenman saatlerini, yaşamın içerisindeki diğer aktiviteleri ve uğraşları programlamayı öğrenmek gerekir. Böylelikle çocuk zamanlama yapma ve programına uymayı öğrenir.

 

6. Kaybetmeyi Öğretir

Hayatta her zaman kazanmak mümkün değildir. Aynı şey spor müsabakaları içinde geçerlidir. Kaybedilen bir maç ve sonrasında bunu kaybetmenin üzüntüsünü tolere edebilmek, kötü sonuçlar karşısında vazgeçmemeyi öğrenmek başarının altın kurallarından biridir.

 

7. Vücudu Koordine Etmeyi Öğretir

Gerekli olduğunda zihin dahil vücudun sahip olduğu bütün hareket noktalarının aynı anda kullanılması, vücudun koordine edilmesini öğretir. Bütün vücudu aynı anda dengede tutabilmek ise ayrı bir beceri oluşturmakta.

 

8. Dikkat Dağınıklığını Önler

Oyuncu kendi takımı, rakip takım, top ve oyun sahası arasında aynı anda koordinasyon kurmak zorundadır. Çok yönlü düşünebilme yeteneğinin gelişmesi yanı sıra, yüksek dikkat isteyen bir durum olduğu için dikkat dağınıklığının önüne geçer. Dikkat dağınıklığı problemi yaşayan çocukların spor sonrası ödevlerini yapma ve kendilerine düşen sorumlulukları yerine getirme konularında daha başarılı olduğu görülür.

 

9. Boy Uzattığına Dair İnanç

Her ne kadar araştırmacılar bu konuda ikiye bölünmüş olsa da, spor yapan çocukların daha sağlıklı büyüdüğü de bir gerçek. Gerek beslenme düzeni, gerekse fiziksel aktivite içinde olmak büyümeyi destekleyen unsurların başında gelmekte. Voleybol oyuncularına bakıldığında genelinin ortalamanın üzerinde bir boylarda olduğunu görmekteyiz.

 

Çocuklar İçin Voleybola Başlamanın İdeal Yaşı Nedir?

Spor hocaları ve uzmanlar çocuklar için voleybola ideal yaşının dokuz olduğunu söylüyorlar. İster profesyonel, ister amatör anlamda çocuklar için dokuz yaş civarı voleybol sporu ile tanışmak olumlu etkiler yaratacaktır. Temel eğitimini tamamlayan çocuklar, antrenmanlara başlar. 12-14 yaş aralığında ise müsabakalara çıkmaya hazır hale gelirler. Çocukların müsabakaya çıkma durumları genel kişilik yapıları ile de ilintilidir. Bir diğer dikkat edilen unsur ise topa olan hakimiyettir. Topluluk ile birlikte çalışmaya yatkın çocuklar daha çabuk hazır hale gelir. Ancak bu spor sadece profesyonel sporcu yetiştirmek adına düşünülmemelidir. Genel olarak bakıldığı zaman, çocuk sporcu olmak istemese bile, spor yaparken edineceği kazanımları hayatın birçok yerinde kullanacaktır.

Yetişkinler İçin Voleybolun Faydaları

1. Vücuda Esneklik Kazandırır

Voleybol oynandığı süre boyunca kasların neredeyse tamamı çalışır. Düzenli olarak spor yapmanın sonunda da kaslar ve vücut esnekleşir.

 

2. Sosyalleştirir

Bütün takım oyunları gibi voleybol da yeni bir çevre ve yeni insanlar demektir. Böylece daha farklı sosyal çevreler için de bulunmak, farklı deneyimleri de beraberinde getirir.

 

3. Yaşam Kalitesini Arttırır

Sporla uğraşan kişilerin beslenme alışkanlıkları değişir, sigara ve alkol gibi bağımlıkları da zamanla azalır. Beden, kendisine zarar veren maddelerden uzaklaştıkça daha sağlıklı hale gelir. Spor yaparken atılan ter ile birlikte ise toksinler vücuttan atılır. Toksinlerin atılması halsizlik, uykusuzluk gibi olumsuzlukları azaltır.

 

4. Rahatlatıcı Etkisi Vardır

Özellikle plaj voleybolu gibi açık havada oynanan türlerinin rahatlatıcı etkisi daha fazladır. Spor yapmak bol oksijen ile birleştiğinde vücut bu durumdan daha fazla faydalanacaktır.

 

5. Stresi Azaltır

İş, aile ve şehir hayatının getirdiği stres ruhsal ve fiziksel hastalıklara sebep olur. Spor yaparak stresten bir parça bile olsa kurtulmak mümkündür. Stresin azalması hastalık riskini de azaltır.

 

Kimler Voleybol Oynayamaz?

Omurga rahatsızlığı olanların voleybol oynaması önerilmez. Eğilme, bükülme, sıçrama hareketlerinin yoğun olması ve düşme riski içermesi var olan omurga sorununun ilerlemesine neden olabilir. Bunun dışında düşük riski olan hamilelerin de voleybol oynaması sakıncalıdır. Hem sporun fazla aktivite içermesi, hem de diğer sporculara çarparak düşme riskinin yüksek olması sakınca yaratır.

Voleybol Oynamanın Riskleri Nelerdir?

Yaralanmalar genellikle parmaklarda meydana gelir. Bacak, ayak, kaslarda oluşan burkulmalar ve zedelenmeler diğer sporlara göre daha azdır. Voleybol oynarken parmaktaki yüzüklerin çıkarılmasına dikkat edilmelidir. Kullanılacak giysiler ise oyuncunun hareket kabiliyetini kısıtlamamalıdır. Terleme fazla olacağı için çabuk kuruyan veya bu spora özel olarak üretilen kıyafetler tercih edilmelidir. Profesyonel takımlarda her oyuncunun formasının ön ve arkasında numarası vardır. Numarasız forma giyen oyuncular sahaya çıkamaz. Libero mevkisinde oynayan oyuncu hariç, bütün oyuncular tek tip forma, çorap kullanır. Zemin tutuşu sağlam, bileklerde burkulmayı önleyen ayakkabılar tercih edilmelidir. Hafif ayakkabılar tercih edilmesi oyuncunun performansını da etkileyecektir. Kumda oynanan plaj voleybolunda ise ayakkabıya gerek yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.