Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

VÜCUDU EN İYİ TEMİZLEYEN 10 BESİN

Meyve, sebze, tohum ve besin açısından zengin tüm bitkisel temelli gıdalar, bizi yenilemek için elinden geleni yaparak vücudu nazikçe harekete geçirir. Organlarımız serbest radikallerle mücadele etmek için tıpkı bir saat gibi çalışır ve devamlı olarak organları bir arada tutmak, genç kalmak için yeni hücreler üretir. Serbest radikaller; hücre parçalandıktan sonra vücutta diğer doku hücrelerinin DNA’sı da dahil olmak üzere büyük değişikliklere yol açan moleküllerdir. Sağlıklı hücrelerin serbest radikaller etkisi altında yapılarının bozulması kanser gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu riski gerçekten azaltmak ve önlem almak isteyenler için hemen belirtelim ki bitkisel temelli süper kahramanlardan bazıları diğerlerine oranla daha fazla miktarda arındırıcı ve yenileyici güce sahiptir. İşte vücudunuzun doğal arınma döngüsünü destekleyecek, hemen diyetinize dahil etmeniz gereken 10 besin.

1. Şeker Pancarı

1. Şeker Pancarı

Şeker pancarı köklerinde bulundurduğu yüksek antioksidan özelliği olan birçok madde sayesinde vücudunuzu temizleyip arındırmak konusunda sizi en iyi şekilde destekleyecek gıdadır. Bu maddeler arasında betain, karaciğer toksinlerini etkisiz hale getirmenize yardımcı olan bir besin maddesidir. Şeker pancarı aynı zamanda, içerdiği pektinle bağırsaktaki ağır metallere bağlanarak vücudumuzun bu zararlı metalleri absorbe etmesini engelleyen iyi bir lif kaynağıdır. Şeker pancarını hem pişirerek hem de çiğ olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca pancarın yeşil saplarını da kullanabilirsiniz. Yani onları temizleyip direkt çöpe atmamanızda fayda var. Bundan sonra yapacağınız ilk sağlıklı meyve suyuna ya da meyve pürenize biraz şeker pancarı eklemeyi deneyin. Böylece şaşırtıcı renkleri olan lezzetli ve arındırıcı bir karışım elde etmiş olacaksınız.

2. Karahindiba

2. Karahindiba

Karahindiba vücudu arındırmak konusunda en etkin bitki besin maddelerinden biridir. Nazikçe karaciğeri canlandırmak ve sağlıklı böbrek fonksiyonlarını desteklemek için yüzlerce yıldır kullanılan karahindiba, böbreklerde tıpkı bir filtre gibi atıkları uzaklaştırdığından değerli bir bitkidir. Bu bitki karahindiba kökü çayı veya kapsül şeklinde tüketilebilir. Ya da karahindibanın yeşil kısımlarını biraz sarımsak ve deniz tuzu ile sote ederek daha lezzetli bir sunum haline getirebilirsiniz. Burada önemli olan karahindibanın besin değerini öldürmeyecek ölçüde soteleme süresine dikkat etmektir.

3. Su

3. Su

Tamam, suyun bariz bir arındırıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak belki de bunu bilenlerin yarısından çoğu yeterince su içmiyor. Kronik Hastalıkları Önleme Dergisi’nin 2013 yılında gerçekleştirdiği bir anket çalışmasına göre Amerikalıların % 43’ü günde 4 bardaktan daha az su içiyor. Su, gastrointestinal (sindirim) sistem aracılığıyla atık taşıyarak organlarımızın geri kalanının sağlığına etki eder ve bu yüzden de oldukça önemlidir. Karaciğer ve böbreklerin doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışması yeterli su içmenize bağlıdır. O halde şimdi hemen bir bardak su için! Herkesin su ihtiyacı farklı olsa da, kural günde sekiz bardak su içmek olmalı. Ayrıca bu rakam sizin gün içindeki vücut aktivitenize de bağlı olarak değişir. Örneğin; yoğun bir egzersiz programınız varsa daha fazla su içmeniz gerekecektir. Yine de su içmek için susamayı beklemeyin!

4. Probiyotik

4. Probiyotik

Probiyotikler hem ek gıda hem de doğal olarak vücuda alınan şekliyle güçlü ve yararlı bakteriler içerdiğinden bağırsak florasını dengeleyerek sağlıklı bir sindirim sitemine sahip olmanız konusunda size yardımcı olur. Ek gıdalardan öte, lahana turşusu, kimçi (mayalanmış kırmızıbiber ve sebzelerle yapılan bir Kore yemeği) ve kombu çayı gibi mayalı besinler yüksek miktarda probiyotik içerir. İyi çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak için günlük olarak size yetecek miktarda probiyotik almayı deneyebilirsiniz.

5. Enginar

5. Enginar

Enginar, yenilebilir çiçek tomurcuğu ve içerdiği sinarin sayesinde vücudun toksin atmasına yardımcı olurken aynı zamanda karaciğer ve safra kesesi gibi vücudun kilit organlarını uyaran bir bileşik içerir. Ayrıca enginar probiyotik yapısıyla da sağlıklı bakteriler aracılığıyla vücutta sindirim sisteminin sorunsuz bir biçimde çalışmasını sağlar. Enginar doğal, düşük kalorili (bir parçası 64 kalori) ve lif kaynağı (her parçasında azımsanmayacak gram miktarda 7 farklı lif bulunur) bir besin olması açısından çok sağlıklıdır.

6. Limon ve Greyfurt

6. Limon ve Greyfurt

Her sabah yarım adet greyfurt ya da limon eklediğiniz bir bardak dolusu ılık suyu içmeyi sabah rutininiz haline getirerek vücudunuzun pH dengesine katkıda bulunabilirsiniz. Çoğu insan limon ve greyfurtun asidik olduğunu varsayıyor olsa da, aslında inanılmaz derecede alkalize besinlerdir. Alkali gıdaların karaciğeri toksinlerden arındırmada ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksınız. Pancar gibi, limon ve greyfurt da pektin kaynağıdır. Bununla birlikte C vitaminince zengin narenciyeler, karaciğer fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynar.

7. Buğday Çimi

7. Buğday çimi

Buğday çimi de limon suyu gibi vücudunuzun alkaliliğini yeniden düzenlemeye yardımcı olur. Buğday çiminin bu alkali niteliği kandaki asiditeyi düşürdüğünden güçlü bir toksin atıcı ve karaciğer koruyucusudur. Ayrıca tam bir C, A vitamini; kalsiyum ve demir deposudur. Oksijenin sıvı haliyle dolu buğday çimi güçlü bir antioksidan olan ve sizi kansere karşı koruyan laetril içeriyor. Öyleyse sahip olduğunuz sağlığı korumak için birkaç bardak buğday çimi suyu içebilir veya buğday çimini meyve pürenize ekleyerek tüketebilirsiniz.

8. Sarımsak

8. Sarımsak

Toksin atıcı süper besinlerin başında gelen sarımsağın 2 temel işlevi vardır. Bunlardan birincisi; doğal toksin atma işlemi için kritik olan vücudunuzun karaciğer enzimlerini desteklemektir. İkincisi ise; geniş spektrumlu antimikrobiyal ve antifungal özellikleriyle koruyucu bir etkisi olmasıdır. Tabağınızın bir kenarına doğal sarımsak çeşnisi bile ekleyebilirsiniz ki bu da sindirim sisteminizin düzenli çalışması ve temizlenmesine yardım eden probiyotikler içerir.

9. Chia Tohumu

9. Chia Tohumu

Nanegiller familyasından, Salvia hispanica adlı bir bitkiden elde edilen Chia tohumları lif ve sağlık kaynağı, omega-3 yağ asitleri ile dolu güçlü, küçük mücevherler gibidir. Islandıklarında çıtır çıtır yenen bir puding kıvamında olurlar. Uzun saatler boyunca enerji verir. Bu lif dolu tohumlar sindirilirken, yolda karşılarına çıkan toksinleri bir araya getirip uzaklaşmalarına yardımcı olarak içinizi temizler. Chia tohumlarının çok yönlü kullanımı söz konusudur. Bu tohumları kullanarak kolay tatlılar, salatalar yapabilir ve hatta pişmiş hamur işlerinde bile kullanabilirsiniz.  Ayrıca vegan beslenme düzeninde yumurta yerine tüketilmektedir.

10. Yeşil Yapraklı Sebzeler

10. Yeşil yapraklı sebzeler

Bu parlak ve yoğun lif içeren sebzeler bağırsakları temizlemek için birebir. Vitamin, mineral ve antioksidan deposu olan yeşil yapraklı sebzeler toksinlere maruz kalan vücudunuzu düzenli olarak koruyacaktır. Demir eksikliğinizi önleyecek olan yeşil yapraklı sebzelerden; ıspanak, brokoli, semizotu, tere, roka, marul, maydanoz ilk akla gelenlerden. Kan dolaşımını ve solunum sisteminizi de rahatlatacak olan yeşil yapraklı sebzeleri besin değerlerini kaybetmemeleri için mümkün mertebe çiğ tüketmekte veya kısa süre pişirmekte fayda var. Ayrıca karalahanayı da yabana atmamak lazım. Karalahana da yeşil olmamasına rağmen bu grupta yer alan ve rengine bakılmaksızın kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Şimdi Ne Düşünüyorsunuz?

Bu besinlerden herhangi birini denediniz mi? Yoksa bunlardan bazıları sizin beslenme düzeninizin bir parçası mı? Peki, listemizde sizi şaşırtan bir besin oldu mu? Vücudunuzu toksinlerden arındıracak bu 10 süper güçlü antioksidan besinle tanıştığınıza göre hali hazırda devam etmekte olan bir diyetiniz varsa ya da bugün yapacağınız mutfak alışverişine listemizden bir şeyler ekleyerek sıfırdan denemeye başlayabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki uzun yaşamın anahtarı sağlıklı ve doğru beslenmedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.