Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücudumdaki Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Cildimiz bizlerin iç sağlığımızın birer yansıması olarak ya sağıklı ya da sağlıksız görünmemize neden olur. Kimi zaman oluşan lekeler kimi zaman diğer cilt sorunları genelde sağlıksız görünmemize sağlar. Bu cilt sorunlarının arasında vücutta çıkan kabarcıklar da yer alır. Vücutta çıkan kabarcıklar bir hastalık belirtisidir ve pek çok farklı anlama geliyor olabilir. Vücutta çıkan kabarcıklanmaların nasıl geçeceği hakkında bir fikriniz yok ise yazımızın devamı sizler için faydalı olacaktır.

Vücutta Kabarcıklar Neden Oluşur?

Vücutta oluşan kabarcıklar ufak hastalıklarla birlikte ağır hastalıkların da habercisi olabilir. Bu yüzden kişinin mutlaka ciddiye alması gereken bir durumdur. Vücudunda çıkan kabarcıkların nasıl geçeceğini bilmeyen bir kişi öncelikle nedenlerini araştırmalıdır. Bu şekilde en sağlıklı tedavi seçeneğini bulabilir.

 • Vücudunuzda oluşan kabarcıklar genelde alerjik durumlarda rastlanılır. Özellikle mevsim geçişlerinde havada bulunan alerjik maddeler kişinin vücuduyla temas ettiği zaman kabarcıklar oluşur, bunun öncesinde de kaşınmalara neden olur. Kaşınmalar sadece havadan değil aynı zamanda giyilen kıyafetin kumaşında da olabilir. Bu kumaşlar genelde kişinin cildini tahriş edici kumaşlardır. Eğer böyle bir alerjiniz söz konusuysa olabildiğince pamuklu kıyafetler giymelisiniz veya böyle kumaşlarla direkt temastan kaçınmalısınız.
 • Hemen hemen her hastalıkta psikoloji sorunların etkisi oluyor. Vücutta oluşan kabarcıklar da psikolojik sorunlardan etkilenen durumlar arasında yerini alıyor. Genelde aşırı sinirli ya da kaygılı olunduğu zamanlarda kaşınmalar ve beraberinde kabarcıklar oluşur. Genelde bu duygu durumlarının geçtiği zaman bu belirtiler de ortadan kalkar.
 • Cilt hastalıkları arasında kabarcıklara neden olan egzama iltihaplı bir hastalıktır ve kaşınması halinde hızlı bir şekilde yayılır. Ancak egzama sürekli olarak kaşınmaya neden olduğu için kabarcıklar da bu süreçte hızlı bir şekilde büyüyebiliyor. Bu egzamanın bir belirtisi olduğu için egzamaya yönelik uygulanan bir tedavi sonucunda bu kabarcıklar da geçer.
 • Vücutta oluşan kabarcıklar her ne kadar cilt hastalıklarıyla ilgiliymiş gibi görünse de aslında iç hastalıkların da belirtisi olabilir. Özellikle kişide görülen demir eksikliği vücutta kabarcıkların oluşmasına neden olabilir. Çünkü demir eksikliği kan dolaşımını azaltır, bu da cilt hücrelerinin bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olabilir.
 • Vücutta oluşan kabarcıklar kimi zaman da bir böcek ısırmasının sonucunda oluşabilir. Kişinin cilt hassasiyetine göre bu durum biraz daha şiddetlenebiliyor.
 • Güneşten gelebilecek olan bazı zararlı ışınlar vardır. Yazın bu durumuna çok maruz kaldığımız için oldukça dikkat etmeliyiz. Güneşten gelen ışınlar vücutta alerjik nedenler oluşturup kabartıların oluşumunu artırabilir.

Vücutta Oluşan Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Vücudunuzda oluşan kabarcıkların önüne geçebilmek için öncelikle yayıldığı alanı ve kabarcıkların büyüklüğüne bakmalısınız. Eğer kısa süreli bu sorunu yaşıyorsanız muhtemelen alerjik sebeplerinizden dolayıdır. Bunun için ise en kısa zamanda bir doktora gidip alerji testi yaptırıp çıkan sonuçlarda yer alan alerjik etken nedenlere uygun bir şekilde bir yaşam tarzı oluşturmalısınız. Aksi halde bu kabarcıklara sürekli olarak maruz kalabilirsiniz.

 • Eğer aralıksız bir şekilde bu kabartılar sürüyor ve kaşıntılar da artıyorsa kişinin herhangi bir cilt sorunu olabilir. Muayene sonucunda böyle bir durumla karşılaştıysanız doktorunuz sizlere en uygun ilaç ve krem tedavisini uygular.
 • Ancak cildinizde oluşan hastalıklar iç hastalıklarınızın habercisi olabilir. Bu nedenden dolayı olabildiğince günlük almanız gereken vitamin miktarını alacak şekilde sağlıklı beslenin.
 • Cildin kuru kalmasına müsaade etmeden günde en az iki buçuk litre kadar su tüketin. gerekiyorsa bir nemlendirici losyonla cildinizi nemlendirebilirsiniz.
 • Kişi güneşe çıkmadan önce mutlaka bir güneş kremiyle beraber cildini korumalıdır ve gerekiyorsa bir şapka ve gözlük kullanarak kendini muhafaza etmelidir.
 • Eğer sürekli şişen bir kabarcık oluşmuşsa ve giderek derinin geri kalanına yayılırsa bu bir böcek ısırması olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Bu gibi durumlarda da krem tedavisi uygulanarak kişinin vücudunda oluşan kabarcıkların önüne geçilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.