Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücudunuza Bahar Temizliği Yapacak 8 Besin!

Her zaman vücudumuza iyi davranamıyoruz. Bazen sağlıksız besleniyor bazen yeterince hareketsiz kalıyoruz. Üstelik kötü alışkanlıklarda vücudumuzu sandığımızdan daha çok etkiliyor. Vücudumuz çevre faktörlerinden, kimyasallardan ve stresten fazlasıyla etkilenirken en çok tükettiğimiz besinlerden etkilenmektedir. İç organların çalışmasından, kaslara, kalp ritminden, kana kadar her türlü fonksiyon üzerinde tükettiğimiz besinler bire bir etkilidir. İşte bu noktada zaman zaman vücudumuza, sana iyi bakıyorum mesajını vermeliyiz. Aksi takdirde o kendini bize çeşitli bozukluklar ve sorunlarla gösterecektir. Büyük sorunlarla ansızın karşılamamak adına düzenli bir beslenme listesine sahip olmak gerekir. Eğer bu kadar düzenli beslenen bireyler değilsek belirli periyotlarda detoks ile bu açığı kapatmak gerekmektedir. İşte vücudunuza genel bir temizlik yaparak kötü maddelerden arındıracak ve eski enerjinize dönerek üzerinizdeki yorgunluk ve hantallığı atmanızı sağlayacak 8 besin önerisi…

1. Limon

limon-neden-kuflenir_646x340

Limon vücutta en önemli görevlerden biri olan vücudu toksinlerden arındırma görevini üstlenir. Detoks listelerinin başında gelen besinlerdendir. Sindirime yardımcı olmaktan kanı ve vücudu temizlemeye kadar birçok işlevi olan limonu sabahları ılık bir bardak suya karıştırarak tüketmek vücudunuzu temizleyecek sağlıklı bir yöntemdir.

2. Brokoli

brokoli-gaz-yaparmi-uzman-doktorlar-cevapliyor-1

Saymakla bitmeyen faydaları ile brokoliyi sofranızdan ve öğünlerinizden eksik etmeyin desek yeridir. Brokoli tam olarak mucize bitkidir. Birçok sebzenin yerine tüketebileceğiniz yan etkileri sıfıra yakın vücudu antioksidanlardan temizleyen bir sebzedir. Brokoliyi salatalarınızda kullanabileceğiniz gibi harika havuçlarla yemeğini yapmanız mümkün. Brokoliyi en iyi tüketme yöntemi ise hafif buharda pişirerek olacaktır. Ayrıca suyunu da saklayarak öğün aralarında içmeniz vücudunuza yapacağınız harika bir sürpriz olacaktır. Kokusuna aldanıp tüketmemezlik yapmayın ve asla yoğurt ile tüketmeyin.

3. Sarımsak

481891381548570_1260786112

Vücudunuzda enfeksiyona dair ne varsa ortadan kaldırmaya gönüllü bu besini unutmayalım. Özellikle mikroplar ve mikroorganizmalara savaş açan sarımsak vücut temizliği denilince akla gelen ilk besinlerden. İster yemeklerine katın ister çiğ çiğ tüketin. Ağız kokusunu bahane etmeyin. Sarımsağı tükettikten sonra ağzınıza bir kaç tutam maydanoz koyun ve yavaş yavaş çiğneyin. Siz maydanozları yutmadan sarmsağın kokusu çoktan geçmiş olacaktır. Sarımsağı kaynamış bir suyun içinde biraz demleyerek isterseniz seyrelterekte tüketebileceğinizi unutmayın…

4. Zerdeçal

223.

Karaciğer ve sindirim sistemi organlarınızda yaşadığınız temizlik probleminde ise ilk aklınıza gelmesi gereken besin zerdeçal. Zerdeçal içerdiği maddeler ve vücutta gösterdiği etki nedeniyle vücudunuzu neredeyse baştan sona temizlemeye adaydır. Ancak en çok sindirim sistemi organlarında etkisini göstermektedir. Zerdeçalı yemeklerinizden eksit etmemeniz önerilmektedir. Ayrıca zencefil çayı hazırlar gibi zerdeçal çayı hazırlayarak içine aroma katacak bir kaç meyve katarak tğketmeniz oldukça kolay ve sağlııklı olacaktır.

5. Buğday Çimi

download-images-5926816476_Mucize-Süper-Besin-Buğday-Çimi

Karaciğer üzerinde etkisini sık sık duyduğumuz buğday çimini detoks listelerinde sık sık görmek mümkün. Karaciğer yağlanması ile başa çıkan buğday çimini meyve sıkacağı ile sulandırarak sıkıp tüketmeniz mümkün olacaktır. Üstelik günlük enerjinizi kaybetmemenizi sağlayarak tüm gün uğraştığınız işe odaklanmanızı sağlayacaktır.

6. Keten Tohumu

ThinkstockPhotos-491905916

Vücudun Omega-3 yağ asidi destekçisi bu mucize besin vücuttan zehirli maddelerin uzaklaştırılmasında rol oynar. Vücuda giren kimyasalların ve zararlı alışkanlıklarla vücutta yer edinen zehirli maddelerin kısa sürede vücudu terke tmelerini sağlar.

7. Karahindiba

DSCF2514

Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan harika bir depo besin olan karahindiba vücudunuzun temizliğinde iç organlarınızı harekete geçirerek yabancı ne kadar madde varsa dışarı atılmasını sağlar. İçerdiği antioksidanlarla alternatif tıp dünyasında listenin başlarında yerini almaktadır. Karahindibayı pişirerek tüketebileceğiniz gibi çiğ olarak salatalarınızda da tercih edebilirsiniz ancak her sebzenin olduğu gibi karahindibanın da çiğ hali makbuldür.

8. Pancar

pancar1

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan pancar kalsiyum ve demir açısından nimet olarak görülmektedir. Eskilerden günümüze değerini kaybederek gelse de şanını her zaman duymaktayız. Pancarı salatalarda veya tek başına tüketmek mümkündür ancak pancar suyunda olan sağlık neredeyse hiç bir şeyde yoktur diyebiliriz. Pancar suyu iç organlarınıza harika bir temizlik yaparken kanınız içinde bir yenilenme kaynağı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.