Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücudunuza Kulak Verin, İdrar Renginiz Ne Söylüyor?

Günümüzde neredeyse herkes su içmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor. Peki ya hepimiz yeterince su içiyor muyuz? Özellikle tuvalete gittiğiniz anlarda vücudunuz size bir uyarı veriyor olabilir mi? Su içmekle doğru orantılı değişen idrar rengi sadece yeterli su içip içmediğinizin değil, başka hastalıkların da göstergesi olabilir. Vücudunuzun yolladığı sinyallere kulak vermek, kendinizi gözlemlemek hastalıklara karşı önlem almada büyük önem taşır. İdrar, vücudunuzdaki atıkların uzaklaştırılmasında büyük bir rol oynadığı için aslında içeride, göremediğiniz yerlerde, organlarınızda neler olup bittiğine dair önemli ipuçları taşır. İdrarın rengi, içerisindeki ürokrom adı verilen pigmentten gelir. İdrarın renginin koyuluğu ile yoğunluğu doğru orantılı ilerler. Ayrıca yoğunlukla beraber idrar kokunuz ve tuvalete gitme sıklığınız da değişebilir. Bu nedenle idrar renginize dikkat etmeniz vücudunuz için büyük önem taşır. Sağlıklı bir insanın idrar renginin soluk sarı olması gerektiğini hatırlatalım ve diğer idrar renklerinin vücudunuzla ilgili neler anlattığına bir göz atalım.

1. Çok Açık Renkte İdrar

İdrar renginizin çok açık olması genellikle fazla fazla sıvı tükettiğinizi gösterir. İdrar söktürücü ilaçların kullanımında da idrar rengi çok açık sarı ya da beyaza dönebilir. Genellikle kötü hastalıkların belirtisi olmayan ve sağlıklı kabul edilen açık renk idrar gebelik döneminde de karşınıza çıkabilir. Sağlıklı bir yetişkin günde 6 ila 8 kere tuvalete gider. Eğer bu sayı siz de daha fazlaysa ve çok açık renkte idrar üretiyorsanız büyük ihtimalle fazla sıvı tüketiyorsunuz. Çok sıklıkla olmasa da bazı durumlarda açık renk idrar hepatit veya karaciğer sirozu gibi karaciğer hastalıklarının ya da şekersiz diyabet (diabetes insipidus) veya şeker hastalığı’nın (diabetes mellitus) belirtilerinden biri olabilir.

2. Parlak Sarı Renkte İdrar

İçtiğiniz su mikatrının yanı sıra yediğiniz yiyeceklerden aldığınız vitaminlere kadar bir çok şey idrar renginizi etkiler. Dönem dönem kullandığınız ilaçlardan dolayı bile idrar renginiz değişiklik gösterebilir. Eğer idrarınız neon/parlak sarı renk bir hal aldıysa bunun en yüksek ihtimalli nedeni fazla vitamin almış olmanızdır. Vitaminlerin bir çoğu vücutta depolanmadığı için günlük alınmalıdır. Alınması gerekenden fazla tükettiğiniz vitaminler idrar ile atılacaktır. Fazla vitamin tüketimi idrarınızı parlak sarıya dönüştürebilir. Özellikle B2 vitamini yani riboflavin alınımına dikkat edilmeli ve eğer dışarıdan vitamin takviyesi alınıyorsa doz ayarı yapılması için doktora başvurulmalıdır. Aşırı vitamin tüketimi hipervitaminozise neden olabilir, dikkatli olunmalıdır.

3. Koyu Sarı Renkte İdrar

Altın rengi ya da koyu renk idrar genellikle yeterince sıvı tüketilmediğini gösterir. İdrarın yoğun olması anlamına gelen koyu sarı renk, vücuttan uzaklaştırılacak olan atıklar için yeterince sıvı bulunamamasının bir sonucudur. Uzun süreli susuz kalmalar sonucunda idrar rengi daha da koyulaşabilir. Laksasif (müshil) kullanımında doz aşımı yapmak gibi yanlış ilaç kullanımlarında ya da yenilen yemeklerin içerisinde renklendiriciler nedeniyle idrar renginizin koyulaşmasına neden olabilir. Öncelikle bol bol su içerek, sıvı tüketerek idrar renginizin soluk sarıya dönüp dönmediğine kontrol edebilirsiniz. Daha sonrasında bir doktora danışmayı da ihmal etmeyin.

4. Turuncu Renkte İdrar

İdrar renginizin turuncuya yakın bir renk olması genellikle aşırı susuz kalmanın bir sonucudur. Bu nedenle en kısa sürede bol bol sıvı tüketmeye çalışılmalıdır. Bununla beraber aşırı havuç tüketimi, aşırı dozda antibiyotik kullanımı ve fazla vitamin alımı gibi etkiler de idrarın rengini turuncuya çevirebilir. İdrar renginin turuncu olmasının yanında dışkı rengi de de bozulma, cilt ve gözün beyazında sararma gibi durumlar söz konusu ise sarılık riski olabilir, en kısa sürede bir doktora başvurmakta fayda var.

5. Pembe Renkte İdrar

Birçok kişinin gördüğü zaman en çok paniklediği idrar rengi pembe ya da kırmızı renkteki idrardır. Fakat pembe ya da kırmızı idrar kimi zaman korkutucu olsa da her zaman kötü bir şey olduğu anlamına gelmez. Pancar, böğürtlen gibi içeriğinde pembe ya da kırmızı doğal pigmentler içeren besinler, gıda boyası katılmış baharat ya da yiyecekler tüketildiğinde hatta bazı ilaçların yan etkisi olarak kimi zaman idrarın rengi pembeye ya da kırmızıya dönebilmektedir. Bununla beraber idrar renginin pembeye dönmesi idrar içerisinde kan olabileceği ihtimalini de gösterir. İdrardaki kan ise hastalıkların habercisi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, prostat, böbrek taşı veya tümör gibi durumlarda idrarda kan görülebilir. Çok ağır egzersiz yapıldığında, kurşun ya da cıva zehirlenmesinde de idrar da kan çıkma ihtimali vardır. Az miktarda bile olsa kan, idrarın rengini hemen değiştirdiği için pembe ya da kırmızı bir idrar ile karşılaşırsanız en kısa sürede bir hekime başvurmanız mantıklı olacaktır.

6. Kahverengi İdrar

İdrar renginin koyu, kahverengi ya da çay gibi bir renge dönüşmesinin birkaç farklı sebebi bulunabilir. Böbrek ya da karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar idrar renginin kahverengiye dönmesindeki en önemli nedenlerdir. Bununla beraber bazen fazla baklagil ya da baklagil içeren besinlerin tüketilmesi sonucu da idrar rengi kahverengiye dönebilmektedir. Hatta bazı antibiyotiklerin ve kas gevşeticilerin yan etkileri arasında da kimi zaman idrar renginin kahverengiye dönüşmesi görülebilir. İdrardaki yoğun kan mikatrı nedeniyle idrar renginin kahverengiye dönüşmesi ise kırmızı kan hücreleri ile ilgili bir hastalık olan Porfiria’nın belirtilerinden biridir. Bu renkte bir idrarla karşılaşıldığında bir doktora danışmak en mantıklı karar olacaktır.

7. Mavi ya da Yeşil Renkte İdrar

Bu idrar rengine nadir de olsa rastlanılması mümkündür. Mavi ya da yeşil gibi ilginç renklerde üretilen idrarın en önemli nedenlerinden biri genellikle gıda boyalarıdır. Ayrıca nadir de olsa bazı ilaçların yan etkisi olarak idrar rengi maviye ya da yeşile dönüşebilir. Genetik hastalıklar, idrar yolundaki bakteriler ya da tıbbi testlerde kullanılan boyalar idrarın rengini mavi ya da yeşil yapabilir.

İdrarınızın rengi kadar kokusu ve idrara çıkma sıklığınız da önemlidir. Lütfen vücudunuzun size verdiği mesajları dikkatle gözlemleyin ve bir farklılık hissettiğinizde doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.