Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücudunuzun Neredeyse Tek İhtiyacının Su Olduğunu Gösteren, Suyun Hayati 7 Faydası

Vücudumuzun % 60’ını oluşturan su, günde en az 8 bardak tüketilmesi önerilen ve hayati önem taşıyan en değerli içecektir. Peki, neden günde en az 8 bardak?

Vücudun dehidrasyona uğramaması (susuz kalmaması) ve günlük fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmesi için gereken azami miktar 8 bardaktır. İşte, vücudumuzun neredeyse tek ihtiyacı olan su hakkındaki bilimsel detaylar:

1.Su fiziksel performansı arttırır

1. Su fiziksel performansı arttırır

Eğer vücudumuz susuz kalırsa direkt olarak kendimizi yorgun hissederiz. Bu durum özellikle ateşimiz yükseldiğinde ve egzersiz yaptığımız anlarda daha fazla önem kazanır. Dehidrasyona uğramak vücudumuzda bulunan mevcut suyun % 2’sini kaybetmekle kendini belirgin bir şekilde gösterir. Atletlerin egzersiz sırasında % 6-10 kadar su kaybettiklerini düşünürsek günlük yaşantımızda hareket ederek % 2 su kaybetmek doğal bir durumdur.

Vücudun susuz kalması vücut sıcaklığında değişikliklere, motivasyon kaybına, yorgunluğa, egzersiz anında fiziksel ve mental olarak zorlanmaya neden olur. Kaslarımızın % 80 oranında su içermesi ve dehidrasyona uğradığımızda bitkin hissetmemiz bu yüzdendir. Gün içinde çok terliyorsanız mutlaka bol bol su için. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

2.Susuz kalmak beyin fonksiyonlarını ve enerji seviyesini doğrudan etkiler

2. Susuz kalmak beyin fonksiyonlarını ve enerji seviyesini doğrudan etkiler

Yapılan bilimsel çalışmalar vücut ağırlığına göre değişmekle birlikte %n1-3 oranında dehidrasyona uğramanın beyin fonksiyonlarında birçok olumsuz etki yarattığını ortaya koymuştur. Genç kadın katılımcılar üzerinde gerçekleştirilen bir çalışma %n1,36’lık sıvı kaybından sonra konsantrasyonun önemli ölçüde azaldığı ve baş ağrılarının arttığı kaydedilmiştir.

Genç erkek katılımcılarla birlikte gerçekleştirilen başka benzer bir çalışmada % 1,59’luk sıvı kaybından sonra katılımcıların hafızalarında zayıflama, anksiyete belirtileri ve bitkinlik hissi artış göstermiştir.

Bu çalışmalardan çıkan ortak sonuç; 68 kg bir yetişkinin %n1-3’lük sıvı kaybı sonrası günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte doğrudan etkilendiği ve vücut ısınının arttığı yönündedir. Kısacası % 1-3’lük orta seviyedeki su kaybı beyin fonksiyonlarını ve enerji seviyesini önemli ölçüde etkilemektedir.

3.Su içmek baş ağrısını önler ve devam eden ağrıyı hafifletir

3. Su içmek baş ağrısını önler ve devam eden ağrıyı hafifletir

Susuz kalmak baş ağrısı ve migren ataklarını tetikler. Yapılan çalışmalar su içmenin, devam etmekte olan baş ağrısını türüne bağlı olmakla birlikte büyük ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. 18 katılımcının dahil olduğu bir çalışmada su içmenin baş ağrısı süresi ve yoğunluğunu azalttığı tespit edilmiştir.

4.Su içmek sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur

4. Su içmek sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur

Sindirim problemi, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Böyle durumlarda sıvı tüketiminin arttırılması doğal çözüm yollarından biridir. Düşük su tüketimi her yaştan bireyin sindirim sorunu yaşamasının temel nedenidir. Tükettiğiniz su miktarını arttırarak kabızlık sorununu tamamen çözmeniz mümkün.

5.Su içmek böbrek taşı oluşumunu engeller

5. Su içmek böbrek taşı oluşumunu engeller

Böbrek taşları üriner sistemde yaşanabilecek en ağrılı sağlık sorunlarının başında gelir. Bol bol su içmek üriner sistemde biriken tuz ve minerallerin kristalize olmadan doğrudan vücuttan atılmasını sağlar. Özellikle sıcak yaz aylarında terlemeyle kaybettiğimiz su, üriner sistemde minerallerin kristalize olarak böbrek taşlarına dönüşme ihtimallerini arttırır. Gün içinde daha fazla su tüketerek böbrek taşı oluşumunu engelleyebilirsiniz.

6.Alkol aldıktan sonra su içmek vücut için gereklidir

6. Alkol aldıktan sonra su içmek vücut için gereklidir

Alkol aldıktan sonra çok fazla tuvalet ihtiyacı hissederiz. Böyle zamanlarda dehidrasyona uğrayan vücudumuzda baş ağrıları, yorgunluk ve ağız kuruluğu kendini gösterir. Bunu önlemenin en akıllıca yolu alkol alırken arada bir, gece yatmadan önce de bir büyük bardak su içmektir.

7.Su içmek kilo vermeyi kolaylaştırır

7. Su içmek kilo vermeyi kolaylaştırır

Bol su tüketmek tokluğu arttırdığından ve metabolizmayı hızlandırdığından dolayı kilo vermenize yardımcı olur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.