Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücut Estetiği Nedir?

Çok hızlı bir şekilde kilo kaybeden bazı insanlarda bazı bölgelerde sarkmalar ortaya çıkar. Bu kötü durumu ortadan kaldırmak için insan vücudunun farklı bölgelerine, farklı estetik uygulamaları yapılabilir. İnsan vücudunun bazı bölgelerindeki deformasyonu onarmak amacıyla, vücut şekillendirme operasyonu olan body-contouring sayesinde, yağ ve deriyi destekleyen, aynı zamanda deri altındaki dokuların şeklini düzelmesine yardımcı olur. Body-conturing operasyonu ile sarkmış yağ ve aynı zamanda deri fazlalıklarının da onarımı gerçekleştirilir. Kilo almayı engelleyen ameliyatının ya da çok fazla kilo verme sonrasında deri ve dokular elastik özelliklerinin çoğunu kaybeder. İnsan vücudunun kilo vermesinden sonra deri, küçülmüş olan vücuda tam anlamıyla uyum sağlayamaz. Bu nedenle deri çok fazla genişlemiş olup, desteğini yitirmiştir. Çok fazla kilo kaybı sonrasında deri, küçülmüş olan insan vücuduna daha büyük ve daha geniş gelmektedir. Vücut ve deri arasında ciddi bir orantısızlık durumu ortaya çıkar. Üst kollar sarkabilir, dolgun ve aynı zamanda gevşek görünür. Göğüsler düzleşebilir ve meme uçlarında aşağıya doğru bakar bir şekilde sarkma durumu ortaya çıkar. Karın bölgesi yanlarından ve aynı zamanda arkaya doğru bir şekilde genişleyebilir. Özellikle bu bölgede yoğun bir şekilde sarkma durumu yaşanır. Kaba etler, kasık ve uyluklar da çok fazla kilo vermeye uyum sağlayamaz, bu alanlarda da sarkma ortaya çıkar. Deride sarkmış cep görüntüsü ortaya çıkar. Biz de bu yazımızda vücut estetiği nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Vücut Estetiği Ameliyatını Kimler Olabilir?

Body-conturing ameliyatında insan vücudu çok daha düzgün bir şekilde konturlanır. Birey daha normal ve daha orantılı bir görünüme kavuşur. Bazı insanların çok fazla kilo kaybetmesi sonrasında vücudunun daha düzgün, daha orantılı görünmesi için vücut şekillendirme ameliyatının yapılması gerekir. Bu ameliyatın yapılması için kilo vermenin sabit bir hale gelmesi gerekir. Yani kilo artık sabit olmalı ve daha fazla kilo verilmemelidir. Eğer kilo vermeye devam ederseniz, sarkık cep görüntüsü ortaya çıkmaya devam eder. Eğer hızla yeniden kilo almaya başlarsanız, zayıflamış ve incelmiş cildinizi çok fazla gerersiniz. Bu durumda derinin daha da genişlemesine, deride çatlakların ve izlerin ortaya çıkmasına neden olur.

 

Birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan vücut yüzeyindeki deformasyonun onarımı için yapılacak farklı estetik yöntemleri bulunur. İnsan vücudunun farklı bölgeleri için uygulanabilecek olan estetik operasyonlar, kilosu sabit bir hale gelmiş olan her yaştaki yetişkinlere, ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde engelleyici ya da ameliyatın riskini arttırıcı bir hastalığı olmayan sağlıklı kişiler, vücut şekillendirme ameliyatı ile ilgili olumlu bir bakış açısına sahip olan kişiler, doğru beslenme ve egzersiz yapma dahil olmak üzere, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak isteyen kişilere uygulanmaktadır. Vücut şekillendirme ameliyatında alınacak olan başarılı bir sonuç, hastanın isteklerini açık bir şekilde belirtmesine bağlı olmaktadır.

Vücut Estetiği Ameliyatı Öncesi

Vücut estetiği nedir sorusunun cevabı yavaş yavaş şekilleniyor. Vücut şekillendirme ameliyatının öncesinde hastanın yaptırması gereken birtakım tahliller bulunur ve hasta aynı zamanda sağlık kontrolünden geçer. Belirli ilaçları alın ya da düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa, bu ilaçları birkaç gün içerisinde kullanımını bırakın. Düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Vücut şekillendirme ameliyatı öncesinde sigara içmeyi tamamen bırakın. Kanamayı arttırma özelliğine sahip olan aspirin, antienflamatuar gibi ilaçların ve bitkisel ilaçların kullanımının bırakılması gerekir. Vücut şekillendirme ameliyatını yapacak olan estetik cerrahın yapacağı operasyonlar, insan vücudunun alt vücut kısmında uygulanabilir. Bunlar karın, kaba etler, kasık ve dış uyluklardır. Göğüs dikleştirme, kol germe ve uyluk germe operasyonları hastaya uygulanabilir. Uyluk germe operasyonunda uylukların iç, dış ve aynı zamanda orta kısımlarında ortaya çıkan sarkmaların onarımı yapılır.

Vücut Estetiği Ameliyatı Sırasında

Birtakım sebeplere bağlı olarak insan vücudunda bazı sarkmalar, deformasyonlar ortaya çıkar. Bu deformasyonun onarımı için insan vücudunun farklı alanlarına, farklı estetik operasyonlar yapılabilir. Bu estetik operasyonlarda, estetik cerrahi doktorunuz sizin acı duymamanız için gerekli ilaçların kullanılmasını tavsiye eder. İlaçların kullanımında damar içinden sakinleştirici yapılır ve aynı zamanda genel anestezi uygulanır. Doktorunuz operasyon öncesinde sizin için en uygun olacak seçeneği size uygular. Bu aşamadan sonra ise estetik ameliyatının uygulanacağı bölgeye kesi atılır. İnsan vücudunun tüm alanlarının şekillendirileceği ameliyatta, sarkmaya neden olan deri fazlalıklarını almak için bazı kesiler atılması gerekir. Birçok estetik operasyonunda olduğu gibi bu operasyonda da kesiklerin boyutu biraz büyük olabilir. Estetik operasyonun yapılacağı alan ne kadar büyük ve geniş ise, kesikler de buna bağlı olarak büyük olmak zorundadır. İlerlemiş olan cerrahi yöntemler ile estetik operasyonlarında yapılan kesinler, birçok kıyafet türünde çok rahat bir şekilde gizlenebilmektedir. Vücut şekillendirme ameliyatı genel olarak aşamalar halinde ve birkaç seansta tamamlanmaktadır. Bu durum estetik cerrahınızın size uygun yapmış olduğu ameliyat planına bağlı olarak değişiklik gösterir. Vücudunuzda bulunan bütün fazla kiloları vermeniz zaman almaktadır, vücut şekillendirme operasyonları da bu şekilde zaman alabilir.

Vücut Estetiği Operasyonları

İnsan vücudunun deformasyona uğramasının ardından, bu kötü görüntüden kurtulmak için insanlar vücut şekillendirme operasyonlarından istediklerini tercih ederek, yaptırabilirler. İnsan vücudunun alt kısmında ortaya çıkan deformasyonun onarımı için uygulanan vücut şekillendirme operasyonu genel olarak kaba etleri, karnı, beli, kalçayı ve dış uykuları kapsamaktadır. Bu alanlara uygulanan estetik operasyonlar tek bir seansta ya da birkaç seans olarak yapılabilir. Estetik operasyonu yapılacak olan bölgenin büyük ya da küçük olmasına bağlı olarak, uygulama süresi de değişmektedir. Vücut şekillendirme ameliyatından vücudun bazı yerlerine atılan kesiklerin biçimi farklılık gösterir. Bazen kemer şeklinde bazen de deri ve yağ fazlalıklarını vücuttan atmak için, vücudun çevresine yuvarlak bir kesik yapılabilir. İnsan vücudunu deformasyondan kurtarmak için birtakım vücut estetiği operasyonları yapılmaktadır. Bu operasyonlar ise şöyledir:

Göğüs Dikleştirme

Bir kadını en fazla rahatsız eden kısım sarkmış göğüslerdir. Bu durum çok kötü bir görünümün ortaya çıkmasına neden olur. Kişinin özgüveninin azalmasına bile neden olabilir. Kadınların çeşitli deformasyona bağlı olarak ortaya çıkan göğüs sarkmasının tedavisinde bazı kesiklerin yapılması gerekir. Bu kesiklerin biçimine, alınacak olan fazla derinin oranına göre farklılık gösterir. Göğüslere uygulanan kesiler meme ucunu çevreleyen areola etrafından dairesel olarak açılır. Alternatif olarak areola etrafından göğüs katlanma çizgisine doğru kesi de yapılabilir. Göğüs biçimini ve aynı zamanda büyüklüğünü de dengelemek için göğüs protezi de tavsiye edilebilir.

Kol Sarkıklığı

Sarkmış olan kol derisi, kol altı kısmından bütün iç kola doğru ya da üst kolun arkasına kadar uzanan bir kesi yapılır. Kolun bu kısmında yer alan deri fazlalılığının kolda sarkık cep görüntüsü oluşturan başka bir bölgede ek olarak kesiler açılabilir. Üst kol kısmının şekillendirilmesi sonrasında daha düzgün ve daha sıkı kol konturları ilk günlerde şişebilir. İlerleyen günlerde kollar normal görüntüsüne kavuşacaktır.

Uyluk Germe

Vücut estetiği operasyonlarından bir diğeri de uyluk germedir. Uyluk germe operasyonunda, uylukların yeniden şekillendirilmesi amaçlanır. Bu alanların şekillendirilmesi için kasık kısmından açılması gerekir. Daha sonra diz hizasında uyluğun iç kısmından aşağıya kadar inen ameliyat kesikleri yapılır. Aynı zamanda uyluğun dış bölgesinin konturları da düzeltilir. Bunun için kasıktan kalçaya kadar gelen bir kesi daha yapılması gerekir. Bu alana yapılan kesiler ile estetik cerrahı dokuların daha sıkışık olmasını, daha düzgün ve pürüzsüz bir cilt yüzeyi olmasını sağlayacaktır.

Vücut Şekillendirme Ameliyatını Sonrasında

Vücudun bazı deformasyonu sonrasında uygulanacak olan vücut şekillendirme operasyonu tamamen kişisel bir karardır. Ameliyat kararını tamamen kendiniz vermeniz gerekir. Karar verme aşamasından sonra doktorunuzun size yapmış olduğu tavsiyeleri uygulamanız operasyon sonrasında çok daha başarılı sonuçlar elde etmenizi kolaylaştırır. Vücut şekillendirme ameliyatı sırasında yapılan kesiklerin iyileşme aşamasında vücudunuzu hiç zorlamamaya, sürtünmemeye ve ağır hareket etmeye çalışın. İnsanların çok fazla kilo kaybetmesinden sonra vücut şekillendirme ameliyatının başarılı sonuçları çok kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Fakat vücut geliştirme operasyonu sonrasında, vücudun en ideal şekle kavuşması için bir ya da iki yıldan daha fazla bir zamana ihtiyaç duyulabilir. Vücut şekillendirme ameliyatında yapılan kesiklerin izi bir süre kalacak, daha sonra tamamen kaybolacaktır. Bu ameliyat sonrasında kilonuzun sabit tutmanız ve spor yapmanız sonucunda, vücudunuzun yeni görüntüsünün uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. İlerleyen yaşla birlikte vücudunuzun yeni halinde belirli bir oranda sıkılığın kaybolması çok doğal bir durumudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.