Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücut Geliştirmenin Püf Noktaları

Vücut geliştirmek erkeler için olduğu kadar son zamanlarda kadınlar arasında da önemli bir hale geldi. Bu yüzden insanlar spor salonlarına hücum ediyor. Ancak hızlı sonuç almadıkları için sporun 2’ci ya da 3’cü ayında spor yapmayı bırakıyorlar. Düzenli ve dengeli beslenerek yapılan spor, bir süre sora size hayalinizdeki vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır. Ancak spor yaparken dikkat etmeniz gereken ufak püf noktalar var. Bu püf noktaları uygulayarak, daha hızlı bir şekilde hayalinizdeki fiziğe kavuşabilirsiniz.

Vücut Geliştirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

1. Spora Başlamadan Önce Isınma hareketleri

Spor salonlarına gittiğinizde en az 15, 20 dakika ısınmanız önerilir. Ancak vakit darlığı ve bir an önce sonuca ulaşma isteği nedeniyle bu adım genellikle es geçilir. Ancak ısınmadan yapılan hareketler, spor sırasında sakatlığa yol açabilir. Bu yüzden spora başlamadan önce 15 , 20 dakika koşmak ya da ip atlamak gibi ısınma yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Eğer bir aydan uzun süredir spor yapıyorsanız, antrenman programındaki o gün çalışacağınız bölgeyi ısındırabilirsiniz. Bu da şu şekilde olacaktır. Eğer ağırlık kaldıracaksanız, ağır spora geçmeden önce günlük hedefiniz olan ağırlığın 3’te 1 ya da yarısı kadarını 20 25 kez kaldırarak çalıştırmak istediğiniz bölgeyi ısındırabilirsiniz.

2. Şınav ÇekmekBasen İnceltip Sıkılaştırmak İçin Egzersizler

Kadın ya da erkeler için spor yaparken şınavı ihmal etmek, istenilen beden ölçülerine ulaşmayı geciktirecektir. Şınav çektiğiniz taktirde üst ve alt beden kompleks olarak çalışır. Bu kompleks hareketi yaparken herhangi bir spor aletine ihtiyaç da duymayacağınızdan evinizde temiz olan her yerde uygulayabilirsiniz. Şınav çekerken kolları yana doğru açıp yere uzanın daha sonra vücudunuz tamamen yerde iken şınav çekmeye başlayın. Başladığınız andan itibaren göbek bölgeniz herhangi şekilde yerle temas etmemelidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kolların duruş pozisyonu olacaktır. Kollar 90 derece olacak şekilde dik ve düz olmalıdır. Her yere inip kalkma sırasında, yere inerken nefesinizi ağzınızdan verin. Yerden kalkarken nefesinizi burnunuzdan çekin. Bu işlemleri uyguladığınız takdirde tam bir şınav çekmiş olacaksınız. Günde 10’ar adet şınav çekmek vücudunuzu sıkılaştıracaktır. Bu sayıyı artırarak kas kütlesini de arttırabilirsiniz. Spor ile uygulanan şınav ise vücüt geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

3. Egonuza Yenik Düşmeyin

Egzersiz Hataları

Her spor salonuna gittiğinizde egonuzu kontrol edin ve her gün kişisel rekorunuzu kıramayacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bunun sebebi ise düzgün beslenmemek ya da uykusuz kalma gibi nedenler olabilir. Eğer kötü bir gününüzde kendinizi fazla zorlarsanız sakatlıklara meyil verebilirsiniz. Bunun için iyi ve dinç olduğunuz günlerde bu rekor denemelerini yapabilirsiniz.

4. Sabırlı Olun

Spor yaparken istenilen vücuda kavuşmanız için 1 sene gibi uzun ve zorlu bir sürecin sizi beklediğinin bilincinde olun. Bu süreçte yılmayıp daha istekli olduğunuz takdirde istediğiniz vücuda sahip olacağınızın motivesi ile spor yapın. Böylelikle spor yapmayı bırakmayıp, işin sonuna kadar gidebilirsiniz. Her spor hocasının ve diyetisyenin dediği gibi bu süreçte en önemli şey beslenmektir %15 spor %85 dengeli beslenmeden geçer. Bu yüzden spora başladığınız anda bir diyetisyenden yardım alarak vücut kitle endeksinize göre bir diyet listesi yaptırın. Bu listeye uyarak spor yaptığınız takdirde istediğiniz vücuda kavuşabileceksiniz.

5. Antrenman Programı

Antrenman programını spor hocası ile beraber yapın. Bu programı her ay değiştirin. Ama o ayki programdan hiçbir şekilde sapmayın düzenli olarak uygulayın. Sporda yapılan en büyük yanlış sürekli bu kadar yeter deyip başka aletlere sıçramak olacaktır. Düzenli bir şekilde ve tekrara dayalı spor sizin vücudunuzu geliştirir. Düzensiz yapılan yanlış spor kilo alımına vücutta yırtıklara sebep olabilir. Bu nedenle etrafınızdaki insanların sözlerine kulak asmayıp sadece kendi programınıza uygun şekilde sporunuzu yapın.

Vücut Geliştirmede Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Vücut geliştirirken aşağıdaki uyarılara dikkat etmeniz daha kolay bir şekilde fiziğinizi toparlayarak sizi sonuca götürecektir.

  • Hatalarınızdan ders çıkarın hareketleri yaparken yaparken yaptığınız hataları tekrar yapmamaya özen gösterin.
  • Spora başladığınız tarihte ayna önünde fotoğraf çekinin. Bu fotoğraf size zaman içersinde motivasyon kazandıracaktır. Gelişmeler gözle görülür şekilde belli olduğunda bu sizi mutlu edecektir.
  • İdolleriniz olsun, internetteki vücut geliştirmeci insanların videolarını izleyip onların azmi ile kendi azminizi karşılaştırın.
  • Uzun aralar vermeyin. Bu sizin motivasyonunuzu düşürerek vücut geliştirme hızınızı azaltacaktır.
  • Sporu hobi olarak değil yaşam tarzı haline getirin. Kötü alışkanlıklardan uzak durun alkol sigara bunun gibi zararlı maddeleri kullanmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.