Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücut Kan Hacmi Hesaplama

Vücudumuzda bulunan kılcal damar, atardamar ve toplardamarlardan oluşan damar ağının içinde vücudun yaşam fonksiyonları devam ettiği müddetçe dolaşım durumunda olan, hücre ve akıcı plazmalardan oluşan kırmızı renkteki hayati değere sahip sıvıya kan ismini veriyoruz. Beden açısından oldukça önemli yükümlülükleri yerine getiren kan, vücudun herhangi bir kısmında meydana gelebilecek yaralanmalar halinde açığa çıktığı durumlarda oksijenle temas edip kuruyarak zarar gören bölgedeki yaranın kapanmasını kolaylaştırır. Oksijenle temas edip kuruyarak yaranın kapanmasını ve kan kaybı yaşanmasının önüne geçilmesini sağlayan kan, bu sayede bedendeki “koruma” görevini yerine getirmiş oluyor.

Kanın bir diğer görevi de “taşıma”dır. Taşıma görevinin bir neticesi olarak kan, sindirim sisteminin parçaladığı besinleri diğer hücrelere taşır. Aynı zamanda akciğerlerimiz sayesinde vücudumuza çektiğimiz oksijeni dokulara, metabolizma sonucunda meydana çıkan karbonhidratı ise akciğerlere taşır. Diğer taraftan vücutta “savunma” görevini de yerine getirmek durumunda olan kan, bu görevin bir gereği olarak vücudumuza giren zararlı bakterileri, virüsleri ve diğer yabancı maddeleri fegosite edip etkisiz hale getirir. Kan, vücuda hasar verebilecek bakteri ve virüsler için antikor üretimini de sağlar. Bedendeki dördüncü görevi “düzenleme” olan kan, metabolizma neticesinde meydana gelen sıcaklığı bütün vücuda dağıtır ve bu sayede vücut ısısının dengede kalmasını destekler. Kanın bir diğer özelliği ise bedenimizde bulunan sıvıların pH dengesini korumaya sağlamasıdır.

Yukarıda yazılanlardan da anlaşıldığı üzere beden için son derece önemli işlevlere sahip olan kan, eksikliği halinde büyük sorunlara sebep olabilecek rahatsızlıklara yol açabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğundan da kan hacminin ne kadar önemli olduğu görülmüş oluyor. Vücudumuzda kan hacminin ne durumda olduğunu “vücut kan hacmi hesaplama” işlemleri sayesinde öğrenebiliyoruz.

Kan Hacmi Nedir?

Kan hacmi, bedenimizdeki kalp ve kan damarlarını dolduran toplam kan miktarını temsil eden bir kavramdır. Bir bakıma vücudumuzdaki bütün kanın seviyesini öğrenmemizi sağlar.

Kan Volümü ve Total Kan Hacmi Ne Demektir?

“Kan volümü” ve “total kan hacmi” kavramları da kan hacmi adıyla bildiğimiz terimin başka şekilde ifade edilmiş halleridir. İkisi de tıpkı “kan hacmi” gibi bedendeki toplam kan miktarını temsil eder.

Vücut Kan Hacmi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bedenimizdeki toplam kan hacmini öğrenmek için en gerçekçi sonuçları almak adına yetkili sağlık kuruluşlarında tetkikler yaptırmak daha doğru olacaktır. Bununla beraber tahmini değerleri öğrenmek için bu sayfada da sunulduğu gibi vücut kan hacmi hesaplama formülleri ve formları kullanılabilir. Web sitelerinde yer alan bu formlar sayesinde genelin özelliklerinden yola çıkılarak yaklaşık bir değer öğrenebilirsiniz.

Kan hacmi hesaplaması yaparken kadınlar için kullandığımız formül gereği boyun metreküp türünden değerinin katsayısı olarak 0,3561’i, vücut ağırlığının kilogram cinsinden değerinin katsayısı olarak ise 0.03308’i kullanıyoruz. Daha sonra katsayılarıyla çarptığımız değerleri kendi arasında topluyoruz ve toplamdan elde edilen sonuca 0,1833’ü ilave ediyoruz.

Kadınlar için kullanılması gereken formül = 0.3561 x boy (M3)+ 0.03308 x kilo (kg) + 0.1833

Erkekler için vücut kan hacmi hesaplama işlemi yapılırken de boy değerinin metreküp cinsinden ifadesinin katsayısı olarak 0.3669’u, beden ağırlığının kilogram cinsinden değerinin katsayısı olarak da 0.03219’u kullanıp katsayıları ile çarpılan değerleri topluyoruz ve toplama 0.6041’i ilave ederek sonuca ulaşıyoruz.

Erkekler için kullanılması gereken formül = 0.3669 x boy (M3) + 0.03219 x vücut ağırlığı (kg) + 0.6041

Örnek Vücut Kan Hacmi Hesaplama İşlemleri

Vücut kan hacmi hesaplaması için boyu 165 cm olan ve beden ağırlığı 60 kg olan bir erkeği ele alalım. Bu değerlere sahip olan erkeğin toplam vücut kan hacmi hesaplaması 4.08529 litreye denk geliyor. Diğer taraftan aynı boy ve kilo değerlerine sahip bir kadın için tahmini vücut kan hacmi değeri ise 3.67227 litreye eşit oluyor.

Yukarıdaki örnekte aynı kilo ve boy değerlerine sahip kadın ve erkeğin vücut kan hacmini veren sonuca baktığımız zaman şunu anlıyoruz ki; bir kadın ile erkeğin değerleri aynı olsa dahi kadının total kan hacmi, erkeğinkinden daha düşük değere sahip oluyor.

Total Kan Hacmi Nedir?

Bedendeki bütün kan miktarını temsil eden bir kavram olan “total kan hacmi” beden ağırlığı 70 kg olan bir kişi için yaklaşık olarak 5 litreye denk geliyor.

Diğer taraftan total kan hacmi açısından kadınlarda istisnai bir durum da bulunuyor. Normal vakitte total kan hacmi yaklaşık olarak 3,5 litre olan bir kadın, hamile olduğu dönemde toplamda 5 litreye kadar kan hacmi değerine sahip olabiliyor.

Vücuttaki Kan Oranı Kaç Olmalı?

Bedendeki kan oranının hangi seviyede olduğunu ölçmek için kan testi sonuçlarında karşımıza çıkan HGB değerlerini inceleyebiliriz. Bedenin hemoglobin durumunu ortaya koyan değerler erkek ve kadınlarda aynı yaş gurupları için farklı ideal rakamlarla gösteriliyor. Vücuttaki kan oranının kaç olması gerektiğine bakmak için ideal HGB değerlerini inceleyelim:

2-3 aylık kız bebeklerde ideal HGB değerleri 10-14 g / dll iken aynı yaş grubundaki erkek bebeklerde ideal hgb değerleri 10-14,50 g / dll’ye denk oluyor.

4-6 aylık bebeklerde cinsiyet fark etmeksizin ideal hgb değeri 9,50-13,50 g / dll aralığındadır.

7 aydan 3 yaşa kadar olan çocuklarda 11,50-13,50 g / dll olan ideal hgb aralığı 4-5  yaş arasındaki çocuklarda 11,50-13,50 g / dll, 6-12 yaş grubundaki çocuklarda 11,50-15,50 g/dll, 13-15 yaş arasındaki çocuklarda ise 13-16 g/dll seviyesindedir.

15 yaşının aşılmasıyla beraber erkek ve kadınlarda ideal hgb değeri aralığı ufak farklılıklar göstermeye başlar. 16-50 yaş arası erkeklerde ideal hgb aralığı 13,50-17,50 g / dll iken aynı yaş aralığındaki kadınlarda 12-16 g / dll’dir. 50 yaşının üzerindeki erkeklerde ise ideal aralık 14-18 g / dll, kadınlarda 13-17 g / dll seviyesindedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.