Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücut Yaşını Hesaplama

Her ne kadar aynı yılın, aynı gününde doğmuş insanlar biyolojik olarak aynı yaşta olsalar da bu kişilerin yaşam tarzlarına göre vücut görüntüsünde yani vücut yaşlarında değişimler meydana gelir. İşte bu sebeple de vücut yaşı diye bir tabir ortaya çıkmış bulunuyor. Bugün sizlere vücut yaşının ne olduğundan, vücut yaşını etkileyen faktörlerden ve vücut yaşını hesaplama işlemlerinden bahsedeceğiz.

Vücut Yaşı Nedir?

Vücut yaşı, nüfus cüzdanlarımızda da yer alan doğum tarihimiz, yani gerçek yaşımızdan farklı olarak sürdüğümüz hayata göre vücudumuzda meydana gelen değişikliklerin bizleri daha genç ya da yaşlı göstermesi halinde kullanılan bir terimdir. Örneğin sağlıklı bir şekilde beslenen ve düzenli olarak spor yapan 50 yaşında bir kişi 40 yaşında gösterebilir. Bu bir yana yine 50 yaşında bir kişinin kötü alışkanlıklarının olması, sağlıksız bir şekilde beslenmesi ve sigara içmesi gibi durumlar bu kişilerin 60 yaşında göstermesine sebep olabilir. Bir kişinin yaşına göre genç ya da yaşlı göstermesi de günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biridir.

Genetik miras sebebi ile gelen olumsuzluklar, kötü şartlarda yaşamak, yaşam tarzının olumsuz olması, stresli bir yaşam, kötü beslenme, kötü alışkanlıklar ve daha birçok şey vücut yaşını arttıran özellikler arasında yer alırken; iyi bir genetik miras, iyi şartlarda yaşamak, olumlu yaşam tarzı, stressiz bir yaşam, iyi ve sağlıklı beslenme, düzenli yapılan spor, sigara gibi kötü alışkanlıkların olmaması gibi durumlar da vücut yaşınızı azaltan özellikler olarak bilinir.

Osman Müftüoğlu tarafından yayınlanmış olan 10 Emir adlı listeye göre temiz bir çevre, sigaradan uzak durmak, alkolün azaltılması ya da hiç tüketilmemesi, stressiz bir yaşam, uyku düzeni, spor yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, sinir ve öfkeden uzak durmak, hayat olumlu bakmak ve sağlık riski analizleri yapmak vücut yaşınızı azaltır.

Vücut Yaşını Yükselten Faktörler Nelerdir?

Vücut yaşı, bireylerin gerçek yaşını daha yüksek ya da daha düşük gösterir. Vücut yaşını yükselten faktörler yalnızca dış görünüm için değil aynı zamanda sağlık için de sorun teşkil eder. Eklem ve kaslarda ortaya çıkan problemler, şeker hastalığı, hipertansiyon, yoğun stres, depresyon, damar sertleşmesi, böbrek yetmezliği, yüksek kolesterol, kalp yetmezliği, yaşanılan ortamın kirliliği, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, radyasyona maruz kalmak, uyku sorunları ve düzensiz uyku ve tiroit bezi tembellikleri vücut yaşını arttırır.

Vücut Yaşının İlerlemesine Yönelik Belirtiler

Bireylerin kendilerini gözlem altına alması halinde vücut yaşlarının gerçek yaşlarını aşmamasını sağlaması mümkün. Osman Müftüoğlu tarafından paylaşılmış olan bilgilere göre bel ölçüsüne bakarak vücut yaşının ilerleyip ilerlemediği tespit edilebilir. Bir diğer yandan yakın görme yeteneklerinin azalması da bir başka belirti olarak karşımıza çıkar. Günlük egzersizlerin yapılması, sağlıklı bir şekilde beslenme ve iyi bir uyku düzenine rağmen kilo almalar devam diyorsa vücut yaşı ilerlemiş demektir.

Kas gücünün, kas direncinin ve yüksek kan basıncının düşük seviyeler inmesi, soğuğa karşı artan duyarlılık, vücudun ısı dengesini ayarlayamaması, kan şekerinde ortaya çıkan yükselmeler, hafıza sorularının rahatsız edici seviyeye çıkması, işitme problemleri ve cinsel isteksizlik vücut yaşının ilerlemiş olmasının göstergesi olarak karşımıza çıkar.

Vücut Yaşı Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak sizlere Osman Müftüoğlu’nun kullandığı hesaplama metodundan bahsedelim. Bu noktada genetik miras, biyolojik güç ve yaşam stili bu metodun üç temel kriteridir. Şimdi sizler ile birlikte Müftüoğlu tarafından baz alınan bu kriterlere bir göz atalım.

Genetik miras konusunda risk analizlerinin yapılması gerekiyor. Bunun için bireyin ailesinden kalma kalıtımsal hastalıkları olup olmadığını öğrenmesi gerekir.

Biyolojik güç söz konusu olduğu zaman bireyin fiziksel muayenesi yapılır.

Yaşam biçimi ise bireyin nasıl bir çevrede yaşadığı, nasıl bir ekonomik, kültürel ve sosyal çevrede yer aldığı, alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılık yaratıcı şeyler tüketip tüketmediği, öfke, sinir ve stres sahibi olup olmadığı, hayata karşı bakış açısının nasıl olduğu, hava kirliliği, çevre kirliliği ve uyku düzeni ile sağlıklı bir şekilde beslenip beslenmediği gibi durumlar bu konuda oldukça önem arz eder. Böylelikle test yapılacak ve vücut yaşı ortaya çıkacaktır.

Robert Weale’nin Vücut Yaşı Hesaplama Yöntemi

Daily Mirror gazetesinde yayınlanmış olan bu yöntem, Profesör Doktor Robert Weale tarafından ortaya konulmuş bulunuyor. Bir yaşlanma uzmanı olan Weale’nin yöntemi şu şekilde çalışıyor;

1. Cilt Elastikiyeti Testi

Robert Weale, vücut yaşlandıkça kolajen ve elastin maddelerinin azalma riskinin de arttığını söylüyor. Bu da vücut elastikiyetinin kaybolduğu anlamına geliyor. Bu konu ile ilgili test yapmak isteyen kişilerin ellerinin üzerinde yer alan deriyi çimdiklemesi ve bir dakika boyunca çekmesi gerekir. Daha sonra derinin normal hale gelmesi için geçen süreye göre bu testin sonuçları analiz edilir.

1 – 2 saniye içinde normal haline dönmesi 30’lu, 3 – 4 saniye içinde normal haline dönmesi 40’lı, 5 – 10 saniye içinde normal haline dönmesi 50’li, 11 – 30 saniye içinde normal haline dönmesi 60’lı, 31 – 45 saniye içinde normal haline dönmesi 70’li ve 45 saniye ve üzeri saniye içinde normal haline dönmesi 80’li yaşlarında olduğunuz anlamına gelir.

2. 3.Tepki Testi

Bireylerin yaşlanması ile birlikte olaylara karşı verdiği tepkiler giderek yavaşlar. Buna göre tepki testi yapılarak vücut yaşı da tespit edilebilir. Bunun için yazı yazarken kullanmakta olduğunuz eli açık tutmanız ve yakınınızda yer alan bir kişinin elinizin üzerinde yer alan alana 45 santimetre boyutunda ve dik yani doksan derecelik açı ile olacak bir şekilde cetvel tutması gerekiyor. Bu kişiden cetveli ani bir şekilde bırakmasını isteyin ve cetveli tuttuğunuz noktanın hangi santimetreye denk geldiğine göre sonuçlarınızı aşağıdaki yorumlamalara göre tespit edin.

Cetveli 0 ve 14 santimetre arasında tuttuysanız 20’li, 15 ve 24 santimetre arasında tuttuysanız 30’lu, 25 ve 29 santimetre arasında tuttuysanız 40’lı, 30 ve 35 santimetre arasında tuttuysanız 50’li ve 40 santimetre ve üzerinde tuttuysanız 60’lı yaşlardasınız demektir.

3. Göz Bebeği Boyu Testi

İnsanların yaşlanması ile birlikte göz bebeklerinin de küçüldüğü bilinir. Bu bir yana göz bebekleri ışığa oldukça duyarlıdır. Bu testi normal gün ışığında yapmanız en doğru sonuçları almanızı sağlar. Göz bebeğinizin çapı 4 milimetre ise vücut yaşınız 30’lu yaşlara denk gelir. Bu çapın 2 milimetre olması ise 60’lı yaşlarda olduğunuzu gösterir.

4. Denge Testi

Denge testini gerçekleştirmek isteyen kişilerin sağ ayağını  45 derece açı ile eğik olarak tutması ve sol ayağının üzerinde durması gerekir. Dengenizi kaybetmeniz ve sağ ayağınızı yere koyduğunuz ana dek kaç saniyelik süre geçtiğini hesaplayın. Daha sonra bu işlemi iki kere daha tekrarlayın ve sonuçlarınızı aşağıda yer alan yorumlamalara göre inceleyin.

Ayağınız 70 saniyeden uzun süre sonra yere değiyor ise 20’li, 60 ve 69 saniye arasında yere değiyor ise 30’lu, 50 ve 59 saniye arasında yere değiyor ise 40’lı, 40 ve 49  saniye arasında yere değiyor ise 50’li, 30 ve 39 saniye arasında yere değiyor ise 60’lı, 20 ve 29  saniye arasında yere değiyor ise 70’li ve 19 saniyeden daha kısa bir süre içinde yere değiyor ise 80’li yaşlardasınız.

5. Zihinsel Zindelik Testi

Zihinsel zindelik testini gerçekleştirmek isteyen kişilerin yalnızca beynini kullanarak, fiziksel bir uğraşa girmeden bu testi gerçekleştirmesi mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken şey yüzden geriye doğru yedişer yedişer saymak olur. Sıfıra kaç saniyede ulaşırsanız yaşınız o şekilde belli olur.

Sıfıra ulaşmanız 25 saniyeden uzun sürdüyse yaşlanma belirtilerine sahipsiniz demektir. 20 saniyeden kısa sürmesi halinde bu 40 yaşının altında olduğunuz anlamına gelir. 25 saniye ise 40 ve 60 yaş arasında bir vücut yaşına sahip olduğunu gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.