Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücutta Ani Titreme Neden Olur?

Vücudun kontrolü dışında gerçekleşen ve belli periyotlarla tekrarlayan hareketlere titreme adı verilir. Bu istemsiz hareketlerin gerçekleşme sıklığı, titremenin sebeplerinin tespit edilebilmesi için oldukça önemlidir. Daha çok ellerde ve ayaklarda oluşan içten gelen titremeler, bedenin herhangi bir yerinde de görülebilir. Vücudun aniden irkilmesi ve titremesi, çalışırken, yatarken ya da hareket halindeyken olabilir. Bu yazımızda vücutta ani titremenin nedenlerinden ve nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz.

Ani Titreme ve Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Ani titreme nasıl geçer?

Ani titreme ve üşüme nöbetlerinin psikolojik sorunlar nedeniyle çıktığı görüşü ağır basar. Özellikle gerginlik, kaygı ya da sinirlilik hallerinin uzun sürmesi vücutta ani titremeye neden olabilir. Çok yoğun bir biçimde stres altında yaşayan kişilerde, kaslar istemsiz bir şekilde hareket edebilir. Nörolojik hastalıkları bulunan kişilerde daha sık yaşanan ani titreme ve üşüme nöbetleri, sinirsel rahatsızlıklara bağlı olmadan da görülebilir.

Örneğin, farklı sıcaklıklara sahip yerler arasında geçiş yapmak geçici titremeye neden olabilir. Benzer bir şekilde bedenin alışık olmadığı bir besinin tüketilmesi sonucunda kişi zehirlenebilir ve vücut titreme şeklinde bir tepki verebilir. Bunların dışında ani titremeye neden olabilecek diğer sebepler aşağıdadır:

1. Sinirlerin ve Kasların Aşırı Yorulması

Spor yapan ya da fiziksel güçlerini kullanarak çalışan kişilerin kasları ve sinirleri, çok fazla hareket halinde oldukları için yorulabilir. Bu da aniden gelen ürpertilere neden olabilir. Ayrıca vücudun yeterince su almaması ya da aşırı derecede kafein tüketilmesi de ani titreme tepkileri oluşturabilir.

2. Hormonlardaki Değişimler

Bazı dönemlerde hormonlardaki değişiklikler nedeniyle vücutta titreme ve halsizlik belirtileri görülebilir. Kasların istemsizce seğirmeleri, kişilerde titreme nöbetleri yaşanmasına neden olabilir. Özellikle lohusalıkta, menopozda ya da adet döneminde görülebilen bu titremeler dönemsel olarak vücutta oluşurlar ve hormon düzeylerinin normal değerlerine gelmesi ile birlikte yok olurlar.

3. Parkinson Hastalığı

Parkinson, kendini en çok titreme nöbetleri ile belli eden bir hastalıktır. Teşhis aşamasında doktorlar, hastalara ilk olarak titreme yaşayıp yaşamadıklarını sorarlar. Diğer belirtilerle birlikte değerlendirilen istemsiz titremeler, Parkinson hastalığının habercisi olabilir. Uzun süren, geçmeyen ve rahatsızlık verecek bir boyuta gelen titreme nöbetlerinin, vakit kaybetmeden bir doktora bildirilmesinde fayda vardır.

Vücutta Ani Titreme Türleri Nelerdir?

3 tip ani titreme çeşidi bulunur. Bunlar dinlenme titremesi, kinetik titreme ve duruş titremesidir.

  • Dinlenirken görülen ve bazı hareketlerle geçirilebilen titreme, Parkinson hastalığının belirtisi olabilir. Dinlenme titremesi olarak bilinen bu durum, istemli hareketler yapılarak yok edilebilir. Bazı kas hareketleri titremelerin şiddetini azaltırken hastaların daha az rahatsız olmasını sağlar.
  • Hareket ederken bir anda gelen titreme ve üşüme durumu kinetik titremedir.
  • Duruş titremesi ise vücudun belli bir pozisyonda sabit kalmasını sağlarken oluşan titreme çeşididir.

Tüm bu titreme türleri, daha çok beyincik hastalığı olan kişilerde ortaya çıkar. Sinir sistemine bağlı rahatsızlıklar, ateşin yükselmesi, tiroit bezinin normalden fazla çalışması, aşırı alkol kullanımı ve birtakım zehirlenme vakalarında ani titremeler oluşabilir. Sebebi anlaşılamayan titremeler genetik olabilir. Titremenin çok şiddetlenmediği durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilir, ileri düzey rahatsızlıklarda cerrahi müdahale yapılması gerekir.

Ani Titreme Nasıl Geçer?

Titremenin nedenine bağlı olarak nasıl tedavi edileceği de farklılık gösterir. Stres kaynaklı titremelerde uygun masajlar ya da egzersizler etkili olabilirken, beslenmeye bağlı oluşan titremelerde ilaç tedavisi uygulanması gerekebilir. Vitamin eksikliği nedeniyle oluşan ani üşüme nöbetlerinde doktor kontrolünde vitamin takviyesi alınabilir. Bol su içmek ve yeterli dinlenmek, titreme nöbetlerini azaltmak için uygulanabilecek yöntemlerdir.

Ani Titreme ile Başa Çıkabilmek İçin Gün İçinde Neler Yapılabilir?

Titreme sorunu yaşayan kişiler gün boyunca yapacakları işleri planlayarak bu sorunun üstesinden gelebilirler.

  • Yapılacak şeyler listesinde zor işleri, ilk sıraya almak iyi bir çözümdür. Enerjinin en yüksek olduğu günün erken saatlerini çok fazla enerji gerektirecek şeylerle doldurmak, günün kalan vaktinde daha çok zorlanmayı önleyecektir.
  • Titreme belli hareketler sonrası ya da belli bir zamanda oluyorsa, fiziksel hareket gerektiren işlerin bu zaman aralıkları dışında yapılması, kişilerin ani titreme nöbetlerini daha çok atlatmalarını sağlayacaktır.
  • Bir şey içmek istendiğinde pipet ya da ağzı kapalı termos türünde bardaklar kullanılabilir. Pipet ya da termos bardaklar, titreme esnasında elde bulunan şeyin dökülmesini ve herhangi bir kazaya neden olmasını engelleyecektir.
  • Kolay giyilebilen kıyafetler tercih edilebilir. Bağcıksız ayakkabılar ya da lastikli kıyafetler daha rahat kullanıldığı için titreme esnasında kişiyi rahatsız etmezler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.