Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücutta Çıkan Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Vücudumuzda çıkan bazı lekeler bizleri korkutabiliyor. Onlardan biri de kızarıklıklar. Vücutta özellikle yüzde çıkan kızarıklıklar dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kızarıklıklar bir hastalık değil, bir hastalık belirtisi olabilir. Kişinin vücudundaki kızarıklıkların pek çok farklı anlamı olabilir. Sizleri rahatsız eden bu belirtiden nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamı sizler için yararlı olacaktır.

Vücutta Çıkan Kızarıklıklar Neden Olur?

Vücutta çıkan kızarıklıklar genelde bir tepki soncunda oluşur. Özellikle kişisel bakım ürünü kullanan kişilerde bu durum daha sık yaşanır. Eğer içeriğinde cildinizle uyumlu olmayan bir madde bulunuyorsa vücudunuzda ya da yüzünüzde kızarıklıkların ve kaşınmaların oluşması normaldir.

 • Güneş kremleri genelde tüm vücutta kullanılan bir üründür ve içeriğinde bulunan PABA maddesine karşı birçok insanın da alerjisi vardır. Bu durumla beraber kişide kızarıklıklar oluşabilir.
 • Vücutta çıkan kızarıklıklar hem sağlığımızı bozuyor hem de görüntümüzü. Bu yüzden mutlaka nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Bu nedenlerden biri de egzamadır. Egzama vücudun pek çok farklı yerinde oluşabilir. Özellikle dirsek arkasında bu duruma daha sık rastlanıyor. İltihaplarla birlikte oluşan bu kızarıklar genelde kaşındırmaya meyillidir. Bu yüzden bir süre sonra kuru yaralara dönüşebilir.
 • Halk arasında tavuk derisi olarak bilinen kertozis pilaris bir cilt hastalığıdır. Kılların köklerinde bulunan gözeneklerin ölü hücrelerle dolması ve kıl köklerini kapaması sonucunda oluşur. Ve vücutta genelde kızarıklığa neden olur. Bu kızarıklıklar koyu kırmızı renkte olabilirken aynı zamanda kahverengi olarak da karşımıza çıkabilir.
 • Giydiğimiz kıyafetlerin dokusu kişinin cilt sağlığı için önemidir. Eğer giydiğiniz kıyafetler yakıcı ve kaşındırıcı özelliğe sahip ise genelde isiliğe neden olabilir. Özellikle ter bezlerinin bulunduğu bölgelerde buna daha sık rastlanır. Yünden imal edilmiş kıyafetler buna neden olur.
 • Özellikle yaz aylarında eve giren sinekler kişide bazı reaksiyonlara neden olur. Bu böcek ısırmaları genelde kişinin uykuda olduğu zamanlarda olur ve devamında da kızarıklıklar oluşur. Aynı zamanda kabartılar da beraberinde devam eder.
 • Güneşten gelen bazı zararlı ışınlar deride bazı reaksiyonların oluşmasına neden olurlar. Onlardan biri de kızarıklıklardır. Güneşin neden olduğu kızarıklık şeklindeki lekeler kimi zaman kalıcı kimi zaman da geçici olabilmekte. Özellikle kış aylarında güneş görmeyen yerler yazın bu süreçten daha olumsuz bir şekilde etkilenirler.

Vücutta Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

 • Vücutta çıkan kızarıklıkların geçebilmesi için önce nedeninin araştırılması gerekir. Eğer bir ürünü kullandıktan sonra ya da bir gıdayı yedikten sonra bu hale geliyorsanız mutlaka bir alerji testi yaptırmalısınız. Test sonucunda çıkan, alerjinizin olduğu ürünlere ve besinlere uygun bir yaşam tarzı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde alerjik reaksiyonların neden olmuş olduğu kızarıklıkların önüne geçebilirsiniz.
 • Cilt sorunlarının başında gelen egzamanın tedavisi olsa da, bu hastalık dönem dönem kendini tekrarlayabilir. Ancak gerek kremler gerek ilaç tedavisiyle birlikte bu rahatsızlık ve rahatsızlığın getirmiş olduğu kızarıklıklardan kurtulabilmeniz mümkün.
 • Tavuk derisi hastalığının neden olmuş olduğu kızarıklıklar kişinin genelde görüntü probleminin oluşmasına neden olur. Kişi bu süreçte hem hastalığına yönelik bir tedavi hem de psikolojisine yönelik bir tedavi seçmelidir. Bu şekilde hastalığın getirmiş olduğu tüm belirtilerden tam anlamıyla kurtulabilir.
 • Giydiğiniz kıyafetlerden sonra bu duruma geliyorsanız da kıyafetlerinizin kumaşını özenle seçin. Ağır ve batan kıyafetler yerine daha hafif ve yumuşak yüzeyli kumaşları tercih edin. Örneğin yünden imal edilmiş kıyafetler vücudunuzda kızarmalara neden olabilir. Olabildiğince pamuklu ürünler tercih etmelisiniz ya da diğer kumaş türleriyle direkt temastan kaçınmalısınız. Bunun yerine giyeceğiniz bir pamuklu içlik size yardımcı olacaktır.
 • Özellikle yaz aylarında böcekleri daha çok etrafımızda görürüz. Olabildiğince camlarımızın korunaklı olduğundan emin olmalıyız. Bununla beraber dışarı çıkarken özellikle küçük çocukların böceklere karşı sprey kullanması gerekir. Böcek ısırmaları ufak tefek kremlerle tedavi edilir, ancak böceğin ısırdığı yer giderek büyüyor ve iltihaplanıyorsa bu durum karşısında mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.