Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücutta Elektrik Çarpması Hissi Neden Olur?

Vücudumuza bazı sebeplerden dolayı problemler oluşabilir. Bu problemlerin bazıları önemliyken bazıları ise önemsiz gözükebilir. Fakat önemsiz gibi gözüken problemlerin ardından önemli sebepler yatabilir. Bundan dolayı tehlikeli olabilecek durumlarda dikkatli olunmalı ve gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Vücudumuzda meydana gelen bu önemsiz sorunlardan birisi de elektrik çarpması hissinin oluşmasıdır. Çoğumuz için bu önemsiz bir şey gözükebilir ancak bu durumun arkasında önemli sebepler yatabilir. Sizlere bu yazımızda vücutta meydana gelen elektrik çarpması hislerinin nedenlerinden ve bu durumlarda uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Vücutta Elektrik Çarpması Hissi Neden Meydana Gelir?

1

1. Diyabet Hastalığı

Diyabet hastalarının bazı özel durumlarında gözlemlenebilir. Bilindiği gibi diyabet hastalığı temel olarak kandaki insülin hormonunun eksikliğinden veya etkisinin yetersizliğinden dolayı oluşan bir hastalıktır ve ömür boyu sürebilen bir hastalıktır. Bu hormonun eksikliği ile kandaki şeker seviyesi yükselir ve bu şeker seviyesinin yükselmesi vücutta birçok şeye zarar verir. Verilen bu zararlar neticesinde vücutta birçok belirti meydana gelir ve bu belirtiler arasında vücutta zaman zaman elektrik çarpma hissi gibi bir durumda yer alır.

2. Sinir Hastalıkları

Vücutta elektrik çarpmasına sebep olan ana etkenlerden birisi ise sinirlerde meydana gelen hastalıklardır. Bilindiği gibi sinirlerin herhangi bir nedene bağlı olarak zarar görmesi vücuttaki iletimin aksamaya uğramasına sebep olur ve bu beraberinde birçok büyük sorunu da meydana getirir. Bu sorunların neticesinde vücutta bazı belirtiler meydana gelir ve bu belirtilerin arasında vücutta elektrik çarpması gibi hislerin oluşması da yer alır. Bu belirtiler zamanla sinirlerdeki hastalığın ilerlemesi ile ilerleyebilir. Bu sebeple daha kötü bir hale dönüşmeden müdahale edilmesi gerekir.

3. Sinirlerin Zarar Görmesi

Sinirlerin başka etkenlerle zarar görmesi mümkündür. Dışarıdan gelen bir darbe ile veya başka bir hastalığın etkisi ile sinirlerde hasar oluşumu meydana gelebilir. Sinirlere bu şekilde hasarların gelmesi sonucunda sinir yapısında bozulmalar ve fonksiyonlarını yitirme durumu gözlemlenebilir. Bunun neticesinde vücutta birçok problemler ve belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler arasında yaygınca vücutta elektrik çarpma hissi bulunur. Bu durumun şiddeti zamanla hasarın durumuna bağlı olarak artabilir.

4. Vücutta Kasların Yorulması

Havada serbest bir şekilde dolaşan iyonlar bulunur ve bunlar üzerimizde bulunan kıyafetler dolayısıyla vücudun dış yüzeyinde birikir. Bu birikim bizi dışarıdan içeriye doğru etkiler ve sinir sistemi üzerinde etkiler oluşturur. Ayrıca bu birikim deri üzerinde gerçekleşerek derinin alt kısmında bulunan ufak kasları gereğinden fazla yorar ve bunun neticesinde bu kaslar esnekliğini vaktinden önce kaybeder. Bu durum sonucunda vücutta elektriklenmeler kendisini gösterir.

Vücutta Elektrik Çarpması Hissi Durumunda Neler Yapılmalıdır?

2

Vücutta elektrik çarpma hissinin oluşmasının çoğu zaman kesin bir nedeni bulunamayabilir. Yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir şeye rastlanmayabilir. Genellikle bu elektrik çarpma hissi kullanılan ilaçların yan etkisinden de olabileceği için kullanılan ilaçların bir süreliğine kullanımına ara vererek kaynağın bu olup olmadığı anlaşılmalıdır. Aşağıda sizlere uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz ve bunların uygulanması vücudunuzda oluşan elektriklenme hissinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

  • Vücutta elektriklenme hissi genel olarak vücudunuzun dışında yük birikmesi ile meydana gelebilir. Bu sebeple fazla statik yüklerden kurtulabilmek için topraklama işlemini kullanabilirsiniz. Çıplak ayaklarla toprağa basarak bu fazla yüklerin üzerinizden toprağa geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle ufak kaslarınızdaki gerilme ortadan kalkar ve esnekliğini kaybetmesi gibi durumlar yok olabilir.
  • Diyabet hastalığı durumunda gerçekleşen elektrik çarpma hislerinde yapılacak olan diyabet tedavisine düzenli olarak devam etmektir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları ve almanız gereken insülin ilaçlarını aksatmamaya ve düzeninizi korumaya çalışın. Bu şekilde diyabetin vücudunuzda yaratacağı bu tür etkileri azaltabilirsiniz.
  • Sinirlerde meydana gelen hasarlarda veya hastalıklarda yapılması gereken nöroloji uzmanına başvurmak ve en kısa zamanda tetkiklerin yapılmasıdır. Yapılacak tetkikler sonucunda konulacak teşhis ile tedavi alarak burada meydana gelebilecek olan çok daha büyük hasarları önleyebilir ve elektrik çarpması hissinden tamamen kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.