Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücutta Kabarmalar Nasıl Geçer?

Vücudun en üst tabakası olan cilt yüzeyi farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle cilt yüzeyi, diğer kısımlardan daha duyarlı olabilir. Bazı hastalıkların habercisi olarak vücutta kabarmalar meydana gelebilir. Kabarmalar, genel olarak kısa bir süre içerisinde, hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendi kendine geçer. Ancak uzun süre geçmediği zaman farklı sebeplerden şüphe duyabilirsiniz. Her yaştan insanda sık sık görülen vücutta kabarmaların nedenlerini ve nasıl geçeceğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Vücutta Kabarmaların Nedenleri Nelerdir?

vücutta kabarma

İnsan vücudunda kabarma birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durum bazı önemli hastalıkların bir göstergesi olabilir.

 • Vücudun herhangi bir kısmında en çok görülen cilt hastalıklarından olan egzama, sedef ve isilik ile vücutta kabarma meydana gelir. Kabarmaya ek olarak aynı zamanda kaşıntı, pullanma ve kızarıklık da oluşabilir.
 • Mevsimsel değişiklik ciltte kabarmaya neden olur. Hava sıcaklığının çok düşük ve çok yüksek olduğu mevsimlerde ciltte dökülme ortaya çıkabilir. Bu durum aynı zamanda kabarmaların oluşumuna yol açar. Mevsimsel oluşan kabarmalar kısa sürelidir ve bir süre sonra tamamen geçer. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde toz ya da polenler vücudu olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Vücut alerjen maddelere daha duyarlı bir hale gelir ve alerjik etki göstererek, kabarmanın oluşmasına neden olur.
 • Çocuklarda, yapısal faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan apotik dermatit ismi verilen cilt hastalıklarında kaşıntı ve kabarma oluşabilir.
 • Çamaşırların temizlenmesi için kullanılan deterjanların içerisinde leke çıkarmasını güçlendirici bazı kimyasal maddeler bulunur. Bu kimyasal maddelerin cilde temas etmesi sonucunda cilt yüzeyinde kaşıntı, kabarma ve kırmızı lekeler ortaya çıkabilir. Aynı durum temizlik ve bulaşık için kullanılan ürünler için de geçerli olur. Cilt, vücut ya da saç bakımı için kullanılan ürünler de cilt yüzeyine zarar verebilir.
 • El, ayak, saç derisi ya da genital bölgede mantar enfeksiyonu çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda mantar enfeksiyonu, cilt yüzeyinde kızarıklık ve kabarma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. İlerleyen zamanlarda ise kızarıklık ortaya çıkar.
 • Bazı olumsuz duyguların beyni baskı altına alması sonucunda stres, endişe ve kaygı ortaya çıkabilir. Bu tür duyguların çok fazla hissedilmesi sonucunda, vücut kabarıklık şekilde tepki verir.
 • Cilt yapısında nem oranının azalması beraberinde kızarıklık, gerilme, pul pul dökülme ve kabarmalara yol açabilir.

Vücutta Kabarmaların Tedavisi Nasıl Yapılır?

vücutta kabarma

Genel olarak vücutta kabarma ilerleyen zamanlarda kendi kendine geçer. Ancak bazı önemli hastalıkların belirtisi olarak meydana geldiği zaman, hastalık tam olarak geçtiği anda kabarma ortadan kalkabilir.

 • Cilt kuruluğunun altına yatan sebep eğer cildin kuru olması ise, nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bu durumda cildin sürekli olarak nemli olması gerekir. Cildin nem oranı yüksek olduğu zaman, kabarma sorunu çok oluşmaz.
 • Mantar enfeksiyonun geçmesi için cilt yüzeyinde yer alan kabarmaların üzerine krem ya da merhem sürebilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız zaman kısa bir süre içerisinde tamamen geçer.
 • Kabarmaların ve kaşıntının hafiflemesi için ılık bir duş aşabilirsiniz. Böylece cilt yüzeyinin rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Psikolojik sorunlar cilt yüzeyinde yer alan kabarmaların alt yapısını oluşturuyorsa doktora başvurarak, rahatlamanızı sağlaması için antidepresan ilaçlar kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, aynı zamanda yoga ya da nefes egzersizi yapmanız büyük oranda fayda sağlar.
 • Kabarmaların oluşumuna neden olan alerjen maddeler kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ancak alerjinin semptomları genel olarak herkeste aynı olabilir. Bazı besinlerin tüketilmesi, kozmetik ürünlerin tüketilmesi, kıyafetlerin kumaş yapısı ya da havayla vücuda giren polen ve toz gibi maddeler alerjinin ortaya çıkmasına yol açar. Kabarmalar alerjen maddelerden kaynaklanıyorsa, krem kullanmanız rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Hangi, maddeye alerjiniz olduğunu tespit etmek için alerji testi yaptırabilirsiniz. Bu durumda alerjen maddeye karşı önlem almanız mümkün olur.
 • Önemli hastalıkların habercisi ve uzun süre devam ederse, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Altına yatan sebebe göre, farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Genelde semptomları ortadan kaldırmak için ilaç kullanımına ihtiyaç duyulur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.