Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yeterince Su İçmeyince Vücudunuzda Meydana Gelen 15 Problem

Herhangi bir sağlık problemi yaşamamak ve vücudumuza iyi bakmak için günlük yapmamız gereken bazı şeyler vardır. Yemek yemek, egzersiz yapmak, aktif olmak, uyumak gibi günlük yapmamız gerekenlerin başında ise su içmek gelir. Her yetişkin birey gün de en az 2 litre su içmelidir. Yapılan birçok deney 2 litreden çok daha fazla su içen kişilerin ciltlerinden, nefes alışlarına kadar çok daha sağlıklı bireyler olduklarını gösteriyor. Peki ya yeterli su içmez ve vücudunuzu susuz bırakırsanız ne olur. İşte susuzluk nedeniyle oluşabilecek problemlerin listesi!

1. Obezite

Günlük vücudunuza ihtiyacı olan suyu vermezseniz kilo alma ihtimaliniz artacaktır. Vücuttaki toksinler ve diğer atık maddeler vücuttan uzaklaştırılamadığı için metabolizmanız çalışması gerektiği gibi çalışamayacak ve yağ yakamayacaktır. Bu nedenle kilo almak istemiyorsanız her gün en az 2 litre su içmelisiniz. Suyla hızlanan metabolizma sayesinde yağ yakımı hızlanabilir ve kilo vermek istiyorsanız daha kolay kilo verirsiniz. Ayrıca mideniz kazındığında su içerseniz bir süre daha kendinizi tok hissedersiniz.

2. Yüksek Kolesterol

Susuz kaldığınızda vücudunuz bir koruma mekanizması olarak hücrelerdeki suyun çekilmemesi için daha yüksek miktarda kolesterol üretir. Kanda yüksek miktarda kolesterol bulunması ciddi hastalıklara yol açabilir. Damar ve hücre sağlığınız için susuz kalmamaya özen göstermelisiniz.

3. Hazımsızlık

Su sindirim sisteminde büyük bir rol oynar. Yeterince su içmezseniz sindirimin başladığı ilk yer olan ağızda yeterince tükürük salgılanamaz ve besinler düzgün bir şekilde sindirilemez. Ayrıca midede sindirim yapabilmek için gerekli olan salgılar da su olmadan salgılanamayacağı için yedikleriniz uzun süre midenizde kalacak ve sizi rahatsız edecektir.

4. Ciltte Kuruluk ve Kırışıklıklar

Yeterince su almayan cildinizdeki hücrelerin yapısı bozulmaya başlar. Başta kuruluk ve pul pul dökülme ile ortaya çıkan cilt kuruluğu ileride kırışıklık gibi onarılamaz cilt problemlerine neden olabilir. Bol bol su tüketmek yaşlanma belirtilerinin daha uzun süre ortaya çıkmaması için en önemli etkendir. Dışarıdan sürdüğünüz nemlendirici kremler cildin sadece belli bir katmanına kadar ulaştığından cildinizin içten nemlenmesi gerektiğini ve hücrelerinizin suya ihtiyaçları olduğunu unutmayınız.

5. Ciltte Yağlanma

Hepimizin düştüğü hataların başında cildimiz yağlıysa krem sürmeye ya da nemlendirmeye ihtiyaç duymadığımızı düşünmek gelir. Bu aslında tamamen yanlıştır. Cilt, yeterince nemlendirilmediği için yağ üretir. Dışarıdan sürülen kremler bunu bir miktar etkilese de pul pul dökülmesine rağmen üzeri yağ tabakası ile kaplı bir cildiniz olabilir. Bunun sebebi gün içerisinde yeterince su içmemenizdir. Yeterli nemi içerden alan cilt yağ üretimini azalatacak, bu sayede çok daha temiz ve canlı bir cildiniz olacaktır.

6. Tansiyon

Susuzluğun yarattığı ciddi problemlerden biri de hipertansiyondur. Vücuttaki toksinlerine ve diğer atıkların uzaklaştırılamaması ile kan basıncı artacak ve tansiyon hastaları için tehlikeli bir durum oluşacaktır. Bu nedenle özellikle tansiyonla ilgili problem yaşayanların günlük içtikleri su miktarına son derece dikkat etmeleri gerekmektedir.

7. Saç Dökülmesi

Gün içerisinde yeterince su içmemek saçlarınızın solgunlaşmasına, daha kırılgan ve dökülmeye meyilli olmalarına neden olacaktır. Susuzluktan kuruyan kafa deriniz ise kepeklenmeye başlar. Bu nedenle daha sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak için her gün yeterince su içtiğinizden emin olmalısınız.

8. Migren

Migren ağrılarının büyük bir kısmının sebebinin susuzluk olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yeterince su içilmediği için vücut ısısı artar ve bu da damarların genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar baş ağrılarına ve migren krizlerine neden olur. Eğer en büyük problemlerden biri olan migren ağrısını yaşamak istemiyorsanız düzenli bir şekilde su tüketmeye dikkat edin. Ayrıca ağrı başladığında bir bardak soğuk su içmek de vücut ısınızı düşüreceği için ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

9. Kabızlık

Yeterince su alamayan sindirim sisteminiz çok daha yavaş çalışmaya başlayacağı için kabız olma ihtimaliniz yüksektir. Sadece gün içerisinde içtiğiniz su miktarını arttırarak kabız olmaktan kurtulabilirsiniz.

10. Böbrek Problemleri

Yeterince su içmediğiniz sürece böbreklerinizin düzgün çalışma ihtimali yoktur. Sadece susuz kaldığınız için bile böbrek ağrısı yaşayabilirsiniz. Düzenli olarak su içmemeye devam ederseniz ciddi böbrek rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.

11. Kalp Problemleri

Dolaşım sisteminizin en önemli parçası olan kalbinizin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyacı var. Her gün yeterli miktarda su içmezseniz, %80’i sudan oluşan kalbiniz ile ilgili ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

12. Enerji Kaybı

İnsan vücudunun en önemli yakıtı sudur. Yani su içmediğimiz zaman çalışmayan bir mekanizmaya sahibiz. Vücuttaki %1’lik bir su azalması, %10 enerji kaybı anlamını taşımaktadır. Eğer vücudunuzda yeterince su yoksa ve ağır işlerde çalışmaya ya da spor yapmaya çalışırsanız vücudunuz bunu reddedecek ve en iyi ihtimalle bayılacaksınız.

13. Sütte Azalma

Emziren anneler yeterli miktarda su içmiyorlarsa sütleri daha az gelmeye başlar. Eğer süt azlığından yakınıyorsanız gün içerisinde daha fazla su tüketmeyi denemelisiniz.

14. Kas Krampları

Su, kasın yapısını etkileyerek daha elastik olmasını sağlar. Eğer gün içerisinde yerince su tüketmiyorsanız kaslarınız kasıldığında açılmakta zorlanabilir ve acı verici kramplar yaşayabilirsiniz. Özellikle spor yapıyorsanız yeterli miktarda su içtiğinden emin olmalısınız.

15. Eklem Rahatsızlıkları

Eklemler için su son derece önemlidir. Hareketi sağlayan kıkırdak dokunun yapısı yüksek oranlarda su içerir. Rahat bir şekilde eklemlerimizin hareket etmesi için suya ihtiyaç vardır. Bu su miktarı azaldığında eklem rahatsızlıkları ortaya çıkar. Birbirlerine sürtünen eklemler zamanla yırtılabilir ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.