Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vücuttaki Morluklar Nasıl Geçer?

Vücutta darbeye bağlı veya kendiliğinden gelişen morluklar meydana gelebilir. Bu morluklar bulunduğu bölgeye ve alınan darbenin şiddetine göre değişir. Vücudun hassas bölgelerinde oluşan morluklar ara ara sızlamalara neden olur. Ayrıca morluğun oluştuğu bölgelere genelde hassasiyet gösterir. Vücuttaki morluklar önce mor bir renkteyken daha sonra bu renk yerini sarımsı bir renge bırakır. Bir süre sonra da morluğun bulunduğu bölge eski ten rengine gelir. Bazı kişilerin vücuda öyle hassastır ki ufacık bir temasla bile morarır. Peki, bu morluklar nasıl geçer? Bu yazıda sizlere morlukların neden oluştuğundan ve doğal yöntemler ile nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz.

Vücutta Morluklar Neden Oluşur?

Vücutta oluşan morluklar bir yere çarpma veya darbe alma sonucu oluşur. Çarpmalar sonucu oluşan morluklara ”hematom” denir. Bir yere çarpınca o bölgedeki kılcal damarların kopması yüzünden derinin altında kan birikmeye başlar. Biriken bu kan ile o bölgede hassasiyet başlar. Hassaslaşan cilt dokusunda kızarıklık ve ağrı oluşur. Kanama devam ettikçe de ağrı devam eder.

Kılcal damarların kanaması durduğunda kızarıklık yerini morarmaya bırakır. Hematom hemen müdahale edilmediğinde morluğun yayılmasına neden olur. Meydana gelen morluklar 1 hafta sonunda sarımsı bir renk alır. Bu süreçte deri altındaki kan vücut tarafından emilir ve bölgedeki şişlik de iner. Sadece hasarlı bölgede morarmanın izleri kalır. Bir hafta 10 gün içinde de bu morarma eski vücut rengine dönüşür.

Vücutta en çok morarmalar boyun, omuzlar, dudak çevresi, kalça, bacak içleri, dirsek ve dizler ile ensede görülür. Buralarda çarpmaya bağlı olarak değil de etkiye bağlı olarak morarma görülür. Serum ve iğne olunması sonucunda ilacın damara değil de deriye enjekte edilmesi sonucunda o bölgelerde morarmalar görülür. Özellikle kol içi, el üstü ve kalçada görülen morlukların nedeni yanlış yapılan iğnelerdir. Bu görünüm 1 hafta içinde değişir.

Boyun, omuz üstleri, dudak çevresi gibi bölgelerdeki deri ise oldukça ince ve bolca kılcal damarın bulunduğu bölgelerdir. Çiftlerin bu bölgelerdeki uyarıcıların çok olduğunu bilmesinden dolayı bu kısımları öpmek isterler. Özellikle boyun bölgesinin aşırı şiddetli öpülmesi ile ”aşk ısırığı” diye tabir edilen morarmalar oluşur. Bu morarmalar vücudun diğer kısımlarına göre daha koyu renkli ve uzun süreli olabiliyor.

Ayrıca bazı hastalıkların sonucu olarak da vücutta morluklar görülebilir. Eklem rahatsızlıkları, bazı ortopedik sorunlar, denge kaybına bağlı düşmeler, kılcal damar hastalıkları gibi durumlarda da vücutta morlukla meydana gelir. Bu tür durumlarda hastalığın tedavisi yapılmalı ve morlukların geçmesine fayda sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Vücuttaki Morlukları Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Vücutta meydana gelen morluklar bazı basit yöntemler uygulanarak geçirilebilir. Bu yöntemlerin bazıları genel olarak çarpma meydana geldiğinde ilk müdahale yöntemi olarak kullanılır. Fakat morluğun altında şişlik ve kan toplamış haldeki durumlarda kanın bulunduğu yerden çekilmesi gerekir. Aksi halde birçok soruna neden olabilir. İşte vücutta meydana gelen morlukları geçirme yöntemleri;

1. Makyaj

Kapatıcı fondoten ve pudralar vücuttaki morlukları geçirmede etkilidir. Ten renginizin birkaç ton koyusu olan kapatıcıları morluk meydana gelmiş bölgelerden kullanabilirsiniz.

2. Buz

Buz presi morluk ve şişlik tedavisinde ilk uygulanması gereken şeydir. Buzun soğukluğu ile kopan kılcal kan damarlarının kan akışı yavaşlar. Bu sayede kanın darbe almış bölgeye yayılması önlenir. Morluğun da oluşması bir nebze engellenmiş olur. Bir bez içine yaklaşık 5 adet buz küpünü koyduktan sonra darbe alınan bölgeye doğru bastırın. En az 5 dakika bastırdıktan sonra ara ara kaldırıp yeniden buz koymak gerekir. Böylece kan dağılır ve morarma çoğunlukla engellenir.

3. Krem

Piyasada bulunan bazı kremler morluklara uygulandığında morluğu giderici etkileri vardır. Bu kremler; Lasonil, Arnica Auriderm XO, Ematonil şeklinde sıralanabilir.

4. Fırçalamak

Morluk meydana gelmemesi için darbe alan bölgeyi fırçalamak da bir yöntemdir. Diş fırçasını darbe alan yere dairesel hareketler ile uygulamak ile kan dağılır ve morluk giderilir.

5. Soğuk Kaşık Presi

Özellikle boyundaki morluklara soğuk kaşık bastırmak iyi bir geçirici yöntemdir. Buz dolabında 2-3 dakika beklettiğiniz kaşığın ters tarafını morluğa bastırın ve yavaş hareketlerde sürtün. Bu ani soğuk kanın dağılmasına ve morluğun giderilmesine yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.