Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Wbc Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sistemimizin en temel hücrelerindendir. Bu hücreler vücudumuzu virüsler ve bakteriler gibi zararlı organizmalardan korurlar. Aynı zamanda vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan da bu hücrelerdir. Beyaz kan hücrelerine Wbc’de denir. Wbc eksikliğinde ciddi problemlere yol açabilecek bir değerdir. Bu nedenle mutlaka önemsenmelidir. Bu yazımızda Wbc değerinin ne demek olduğundan ve Wbc düşüklüğünden bahsedeceğiz.

Wbc Nedir?

White blood cells kelimelerinin kısaltılmış hali olan Wbc, Türkçe’ye beyaz kan hücreleri olarak çevrilir. Wbc, halk arasında akyuvar olarak bilinir ancak lökosit, beyaz hücre gibi isimleri de vardır. Beyaz hücre denilmesinin sebebi renklerinin beyaz olmasıdır. Beyaz kan hücrelerinin şekilleri asimetriktir ve bağışıklık sistemimizin en temel hücreleridir. En önemli görevleri vücudumuza giren bakteri ve virüslerle  savaşmak ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktır. Beyaz kan hücrelerinin, nötrofiller, lenfosit, monosit, eozinofiller ve bazofiller başta olmak üzere farklı türleri vardır ve hepsinin farklı görevleri vardır.

Wbc Düşüklüğü Nedir?

Wbc, ciddi sayılabilecek birçok sağlık probleminin teşhis edilmesini sağlayan önemli bir değerdir. Wbc değeri çeşitli etkenler sebebiyle düşebilir veya yükselebilir. Kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısı olması gerekenden düşük ise, buna Wbc düşüklüğü denir. Wbc düşüklüğünün tıbbi adı ise lökopenidir. Yetişkin kimselerde Wbc değeri, mikrolitre başına 4000 olmalıdır. Eğer bu değer  4000’den az ise bu durum Wbc düşüklüğünü ifade eder.

Beyaz kan hücreleri vücudumuzun savunma hücreleri olduğu için Wbc düşüklüğü durumunda vücudumuz savunmasız hale gelir. Bu nedenle değerin düşük olması oldukça önemli bir problemdir. Wbc düşüklüğünün çok çeşitli sebepleri olduğu gibi, kandaki bu anormallik önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Lösemi, AIDS, kemik iliği hastalıkları, dalak ve karaciğer hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı viral enfeksiyonlar, vitamin, çinko, bakır gibi mineral eksikliği Wbc düşüklüğünün başlıca nedenleri arasındadır.

Bunların dışında radyoterapi tedavisi, kemoterapi ilaçları, antibiyotikler ve arsenikler gibi bazı ilaçların kullanımı da Wbc düşüklüğüne neden olabilir. Bu değerin düşük olması durumunda vücut direnci azalır ve vücut enfeksiyonlara karşı korunmasız hale gelir. Beyaz kan düşüklüğü problemi kan zehirlenmelerinden zatürreye, organ yetmezliğinden septik şoka, parazit hastalıklarından mantar enfeksiyonlarına kadar birçok önemli soruna yol açabilir.

Wbc Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Wbc düşüklüğünün belirtileri kişinin bünyesine göre değişiklik gösterir. Savunma sistemi hala devrede olduğu için bazı kişilerde belirtiler çok hafif, bazı kişilerde ise çok ağır olabilir. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığı için bulaşıcı hastalıklara kolay bir şekilde yakalanma, çok zor atlatma ve aynı hastalığın tekrarlaması Wbc düşüklüğünün en önemli belirtisidir. Diğer belirtileri, yorgunluk, huzursuzluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, duygusal dengesizlikler şeklinde görülebilir.

Aynı zamanda menoraji olarak bilinen kadınlarda regl döneminin normal dönemden uzun sürmesi de belirtiler arasındadır. Çocuklarda ise anemi, ateş ve baş ağrısı görülen belirtiler arasındadır. Wbc düşüklüğünün en önemli ve ayırıcı belirtisi ise hematom olarak adlandırılan kanın deri altında birikmesi durumudur. Bu belirtiler görülüyorsa mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Wbc Düşüklüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer wbc değerleriniz normalden düşükse, öncelikle doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerine başvurmalısınız. Ancak bazı doğal yöntemlerle de kanınızdaki Wbc miktarını yükseltebilirsiniz. Örneğin; bir Güney Afrika asması olan kedi pençesi, astragalus kökü, ekinezya bitkisi, balık yağı, ceviz, somon, ıspanak, soya gibi yiyeceklerde bulunan omega-3 yağ asitleri, B6, B12, folik asit gibi vitaminler ve bakır, çinko takviyesi Wbc değerini yükseltmek için kullanabileceğiniz alternatif yöntemlerdir.

Bunların dışında, düzenli spor yapmak, hijyen kurallarına dikkat etmek(örneğin sebzeleri iyice yıkamadan tüketmemek), dengeli beslenmek ve brokoli, havuç, kabak, kuşkonmaz, pancar, karnabahar gibi beyaz kan hücrelerini arttırıcı etkisi kanıtlanmış olan sebzeleri bol bol tüketmek, yağlı besinlerden ve stresten uzak durmak da yardımcı olabilir.

Ancak Wbc değeri düşüklüğünün tedavisi kişiye göre değişiklik gösterebilir. Burada belirttiğimiz tedavi yöntemleri sizin kullandığınız ilaçlarla veya sizin bünyenizle ters etki gösterebilir. Bunlar, sadece beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırmaya yardımcı olacak tavsiyelerdir. Doktorunuza danışmadan tedavi sürecinizin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.