Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yağ Aldırma (Liposuction) Nedir?

İnsan vücudunun herhangi bir kısmında, rahatsız edici bir görünüme sahip olan birikmiş yağ tabakasının, vakum yöntemi ile alınması operasyonuna yağ aldırma, yani liposuction adı verilir. İnsan vücudunun estetiğini ve güzel görünümünü bozulmasına neden olan, fazla yağların emilmesi sonucunda vücudun şekillenmesi, daha orantılı bir görünüme kavuşması ve diri görünmesine yardımcı olur. Yağ aldırma operasyonu sayesinde bir kişiden tek seansta yedi ya da dokuz kilo yağ alınması mümkün olmaktadır. Yağ aldırma operasyonu düşünüldüğü gibi bir zayıflama yöntemi değildir. Sadece diyet ya da sporla erimeyen yağların ortadan kaldırma yöntemidir. Buna bağlı olarak yağ aldırma operasyonu yaptıran hastadan yedi kilo yağ alınması, hastanın dış görünümünün çok güzel ve estetik olacağı anlamına gelmez. Yağ aldırma operasyonunda, yağ alınan kısımlarda yer alan hücrelerin azalmasından dolayı tekrar eskisi kadar kilo alma riski bulunmamaktadır.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Yağ aldırma operasyonunda bilinmesi gereken ilk nokta diyet ya da sporla erimeyen, kalıplaşmış olan yağ tabakası alınması amaçlanır. Bu bir zayıflama tedavisi değildir, bölgesel olarak incelme ya da bölgesel yağlanmadan kurtulma tedavisidir. Mesela bazı kadınlarda kalça altında ya da göbekte çok fazla biriken yağlar bulunur. Bu kısımların yağdan kurtulması çok zor olmaktadır. Bu nedenle göbek ve kalça altı kısımlarına yağ aldırma operasyonu uygulanır. Çok kilolu ya da obez olan kişilerin yağ aldırma operasyonu ile kilo vermeleri, estetik bir görünüme sahip olmaları mümkün olmamaktadır. Yağ aldırma operasyonundan iyi bir sonuç elde edebilmek için derinin gergin bir yapıda olması gerekir. Akdi bir durumunda liposuction tedavi yöntemi ile alınan yağlardan sonra, vücutta sarkma olur ve aynı zamanda derinin dalgalı bir görünüm oluşur. Ülkemizde estetik operasyonu tercih eden erkeklerin sayısı git gide artmaktadır. Yağ aldırma operasyonu burun ameliyatından sonra erkeklerin çok sık bir şekilde yaptırdığı estetik bir uygulamadır. Erkekler genel olarak göbek kısımlarındaki yağlardan kurtulmak amacıyla tercih ederler. Erkekler bölgesel yağlanmanın en fazla olduğu karında, göbek deliği etrafı ve aynı zamanda böğür adı verilen belin iki tarafında da uygulanır.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunun çeşitli sebeplere bağlı olarak yağ aldırma operasyonun yapılması, estetik cerrahinin en çok uygulanan operasyonlarından biridir. Bazı istatistiklere göre erkekler, kadınlardan daha çok liposuction operasyonu yaptırıyor. İnsan vücudunda fazla kilonun olması, modern insanın her geçen gün daha fazla sorun haline gelen bir durumdur. İnsanların yoğun bir çalışma ortamına sahip olması ve masa başı işlerinin daha hareketsiz olması sebebiyle daha çok kilo alınır. Daha çok düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığının olmaması, hareketsiz, sporsuz bir yaşamın olması gibi sebepler sonucunda daha fazla kilo alımını gerçekleşir. 1980 yılından beri liposuction kilo problemi olan insanlara güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Estetik kaygısı çok fazla olan insanlar için liposuction güvenli ve sağlıklı bir çözüm yolu olmaktadır. Yağ aldırma operasyonu çıktığı ilk günden beri zayıflama ve kilo verme olarak algılandı. Genel olarak yağ aldırma operasyonu fazla kilolardan kurtulma gibi bir tedavi yöntemi değildir.

Yağ aldırma operasyonu genel olarak lokal anestezi altında ve aynı zamanda hastane ortamında yapılan bir işlemdir. Bu operasyonda alınacak olan yağ tabakasının olduğu alanlar hastanın da görebileceği bir şekilde işaretlenir. Daha sonra ise hastaya lokal anestezi yapılır. Yağ tabakasının parçalanması ve aynı zamanda ağrıların en aza indirilmesi için özel bir karışım enjektör yardımı ile bölgeye uygulanır. Ardından emici aletin içinden geçmesi için üç ya da beş mm ebatında bir kesi yapılır. Bu kesiklerden metal kanül adı verilen cihazla girilir. Bu bölgeye uygulanan basınçla yağlar dışarıya doğru emilir ve estetik dikiş yapılır.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatı Sonrası

İnsan vücudunda fazla yağların olduğu fark edilen ve rahatsız edici yağların özel, içi delik kanül aracılığı ile emme fonksiyonu olan tıbbi bir cihaz tarafından emilerek, alınması operasyonuna liposuction adı verilir. Genel olarak yağ aldırma operasyonu genel anestezi altında uygulandığı için hasta herhangi bir acı, ağrı hissetmez. Eğer yağ aldırma operasyonu insan vücudunun küçük bir alanına uygulanacaksa, lokal anestezi altında da yapılabilir. Yağ aldırma operasyonu herkesin düşündüğü gibi zayıflama işlemi değildir. Kilo veren insanların orantılı bir vücuda sahip olması ve görünüm bozukluğunun giderilmesi amacıyla uygulanır. Yağ aldırma operasyonun uygulandığı birtakım bölgeler bulunur. Bu bölgeler erkek ya da kadınlar için farklılık gösterir. Yağ aldırma operasyonun uygulanacağı bölgeler ise, kalçalar, karın ve bel çevresi, uyluk ve dış yanı, dizlerin birbirine bakan kısımları, boyun, meme ve aynı zamanda üst kol gibidir.

Yağ aldırma operasyonu sonrasında ilk altı saat içerisinde hafif ağrılar ortaya çıkabilir ve aynı zamanda küçük morluklar oluşabilir. Genel olarak dozu az olan hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Yağ aldırma operasyonundan sonra ortaya çıkan morluklar ise genel olarak dört hafta içerisinde tamamen yok olur. Yağ aldırma operasyonu sonrasının ikinci ya da üçüncü gününde bandajlar açılarak hastanın belirli bir süre korse giymesi tavsiye edilir. Liposuction korsesi adı verilen korsenin yaklaşık olarak beş hafta süresince kullanması gerekir. Ayrıca yağ aldırma operasyonu sonrasında ortaya çıkan ödem ve şişlikler yaklaşık olarak beş ay içerisinde tamamen kaybolur. Yağ aldırma operasyonu uygulanmış her kişi üçüncü aydan itibaren incelmeye başlar. Operasyon sonrasında ağır hareketlerden, egzersizlerden ve aynı zamanda güneşten de korunmak gerekir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Operasyonundaki Riskler ve Komplikasyonlar Nelerdir?

Her estetik cerrahi operasyonunda olduğu gibi, yağ aldırma operasyonunda da birtakım risk faktörleri bulunur. Yağ aldırma operasyonu sırasında hastada ani bir kanama ve aynı zamanda enfeksiyon riski daima bulunur. Yağ aldırma operasyonunda yapılan işlem gereği büyük oranda bir kanama olması riski düşük olmaktadır. Bu nedenle yağ aldırma operasyonu daima hastane ortamında estetik cerrahi uzman doktorlarının tarafından yapılması gerekir. Yağ aldırma operasyonu sonrasında cilt kaybı da gibi bir risk de ortaya çıkabilir. Fakat cilt kaybı genel olarak yağ aldırma operasyonun ikinci kez uygulanması durumunda ortaya çıkar.

İnsan vücudunun bazı bölgesinde yer alan, kalıplaşan yağ tabakasını yok etmek için uygulanan yöntemlerden biri yağ aldırma operasyonudur. İnsan vücudunun özellikle kalçanın yanı, göbek, diz içleri, belin yan tarafı gibi bölgelere uygulanır. İnsan vücudunun şekil bozukluklarının onarımı için, hastanın normal kilosuna ulaşmasını sağlayan onarıcı bir operasyon olmaktadır. Yağ aldırma operasyonu genç erkeklerde meme büyümesi şeklinde ortaya çıkar. Bu görüntü bozukluğuna jinekomasti adı verilir. Daha çok erkeklerde ortaya çıkan Jinekomasti rahatsızlığını yağ aldırma operasyonu ile tedavi edilir. Aynı zamanda boyun germe, karın germe ve meme küçültme operasyonundan sonra, insan vücudunun daha iyi şekillendirilmesini ve vücudun daha orantılı olmasını sağlamak, vücutta son rötuşu yapmak için yağ aldırma operasyonu uygulanır.

Yağ aldırma operasyonunda insanların daha az tercih ettiği birtakım bölgeler bulunur. Bu operasyonun vücudun hangi kısımlarına uygulanacağına uzman doktor ve hasta beraber karar verir. Yağ aldırma operasyonu ile çok az tercih edilen ya da hiç tercih edilmeyen bölgeler, bacakta diz altında kalan kısımlar, gluteal bölge, yani popo gibidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.