Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yağ Aldırma Yöntemleri

İnsan vücudunun herhangi bir alanında, insanların kendisini kötü hissettirecek, rahatsız edecek bir deformasyonun olması ve belirli bir alanda yağ tabakasının olması insanların özgüvenin olumsuz olarak etkiler. İnsanların vücudundaki bazı kısımların fazla büyüklükte olması, vücut ölçülerine göre daha orantısız olması sonucunda insanlar yağ tabakasını aldırma operasyonu uygulamak isterler. İnsan vücudunda diyet ya da sporla yok olmayan, kalıplaşmış yağların alınması operasyonuna liposuction adı verilir. İnsan vücudunun bazı bölgelerinde birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan yağlanma tedavisi için bazı yağ aldırma operasyonu yapılır. İnsan vücudunun bazı bölgelerinde yağ tabakası için uygulanan yağ aldırma operasyonu düşünüldüğü gibi bir zayıflama yöntemi değildir. Sadece insan vücudunun yağ tabakasına bağlı olarak ortaya çıkan orantısız bölgeleri yok etmek için uygulanır. Yağ aldırma operasyonunda uygulanan birtakım yöntemler bulunur. Bunlar lazer lipoliz, liposuction gibidir. Biz de bu yazımızda yağ aldırma yöntemlerini anlatacağız.

Lazer Lipoliz Nedir?

Uzman doktorlar tarafından yağ aldırma operasyonu lazer ile uygulanması tedavi yöntemine lazer lipoliz adı verilir. İnsan vücudunu şekillendirmek, insan vücudunda fazla oranda yağ olan insanları görünüm bozukluğundan kurtarmak amacıyla yapılan bir estetik uygulamadır. Lazer lipoliz yağ aldırma yöntemi ile belirli bir alanda biriken yağ tabakasının parçalanması için bir lazer cihazı kullanılır. Lazer ile yağ aldırma operasyonunda, deri elastikiyeti göz önünde bulundurulması gerekir. Aynı zamanda lazer lipoliz yağ aldırma yöntemini deneyimli bir uzman doktor tarafından yapılması gerekir. Lazer lipoliz yağ aldırma operasyonu, hastaya lokal anestezi verilerek uygulanır. Hastane ortamında uygulanması gerekir. Çünkü hijyen bir ortama ihtiyaç duyulur. Bu tedavi yöntemi ile yağ tabakasının bulunduğu alanlarda, yağ hücreleri parçalanır. Lazer lipoliz yönteminde yağ hücrelerin parçalanması işleminden sonra, o alanda tekrar oluşmaz. Yağ aldırma operasyonun uygulandığı alanlardaki tüm yağ hücreleri yok edilmez. Sadece gerekli olan yağ hücreleri parçalanır.

Lazer Lipoliz Operasyonunda Ne Kadar Yağ Alınır?

Lazer lipoliz ile yağ aldırma operasyonunda, uzman doktorun kararı, tecrübesi ve aynı zamanda operasyonun yapılacağı alanlar çok önemlidir. Bu operasyonda insan vücudundan alınması gereken yağ miktarı, her hastaya göre büyük bir faklılık gösterir. Lazer lipoliz ile yağ aldırma operasyonunda hastanın sağlığını riske atacak kadar yağ alınmaz. Bu operasyonda hastaya lokal anestezi uygulanır. İnsan vücudundan yaklaşık olarak dört ya da dört buçuk yağ alınır.

Yağ aldırma operasyonlarının hepsi uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması gerekir. Uzman doktor yağ aldırma operasyonunu ne kadar çok hastaya uygulanmışsa, o kadar deneyime ve tecrübeye sahip olur. İnsan vücudundan ne kadar yağ alınmalı, deri elastikiyeti, yağ depolanmaları ve vücudun kontur fazlalıkları gibi önemli faktörleri uzman doktor iyi bir şekilde değerlendirip, operasyonu uygulamaya başlar. iyi ve başarılı bir uzman doktor sizi kısa bir süre içerisinde rejim ve sporla eritemediğiniz yağ tabakanızdan kurtarır.

Liposuction Nedir?

Yağ aldırma operasyonlarından biri olan liposuction yöntemi ile müdahale edilecek kısımlara üç ya da beş mmlik kesi yapılır. Bu kesiklerden yağ dokusuna ulaşılır ve yağ dokusunun içerisine özel bir hortum aracılığı ile vakum cihazına bağlı özel metal kanüllerin ileri ya da geri hareket etmesi sonucunda yağ dokuları o bölgeden uzaklaştırılır. İki ya da beş mm ebatında olan kanüllarin uçları künt olup, uç yanlarında yer alan deliklerden yağ alınarak uygulanır. Operasyon yapılan alanlarda aşırı birikme yapan yağ dokularının yağmış olduğu kötü görüntüyü tamamen yok ederek, insan vücudunun daha orantılı bir şekle kavuşmasına yardımcı olur. Yağ aldırma operasyonunda vakum cihazı kullanılmaz. Yağ aldırma operasyonuna başlamadan önce insan vücudunda kalıplaşmış halde bulunan yağ dokusu içerisine özel bir solüsyon enjekte edilir. Bu solüsyon sayesinde hastadan herhangi bir kanama ortaya çıkmaz ve daha kolay bir şekilde liposuction uygulanır. Enjekte edilen lokal anestezik madde sebebiyle operasyon sonrasındaki kısa dönemde ortaya çıkma ihtimali olan ağrıyı engellemektedir. Yağ aldırma yöntemlerinden yapılan operasyonlarda eğer küçük ve tek bir alan işlem görecekse, hastaya lokal anestezi yapılır. Eğer büyük bir alana yağ aldırma operasyonu uygulanacaksa genel anestezi uygulanır. Yağ aldırma operasyonu genel olarak bir ya da dört saat arasında değişmektedir.

Liposuctin Hangi Kısma Uygulanır?

Yağ aldırma yöntemlerinden olan Liposuction, yağ aldırma operasyonu herkesin düşündüğü gibi zayıflama yöntemi değildir. kilosu fazla ya da normalin üzerinde olan kişilerin belli bir kısımlarında yağ birikimi olur ve bu yağ birikimi diyet, spor yaparak yok olmaz. Bu tür durumlarda yağ aldırma operasyonu uygulanır. Yağ tabakasının dışarıya doğru yapmış olduğu çıkıntı ve orantısızlık nedeniyle insan vücudunun kötü görünmesine neden olur. Spor ya da diyet yapılması herhangi bir sonuç vermez, çünkü bu alanlardaki yağ tabakası karakter olarak diğer bölgelerde yer alan yağ tabakasından tamamen farklıdır. İnsanlar kilo aldığı zaman diğer kısım yağ dokularına göre daha çok yağ depoladıkları halde, kilo verirken depoladıkları yağdan kurtulamazlar. Bu nedenle insanlara yağ aldırma operasyonu uygulanır.

Yağ aldırma yöntemlerinden biri liposuction kadınlarda daha çok kolların iç ve arka kısımları, kalça, basen, üst bacağın iç kısımları, karın ve belin yan kısımları, dizlerin iç yanları, diz üstü iç ve dış bölgeleri, gıdı bölgesi, kulakların alt, ön kısmı, diğer bölgelere göre daha fazla yağ toplanma ihtimali olan kısımlarda uygulanır. Yağ aldırma operasyonu ile bu kısımlardaki kötü görünüme sebep olan kısımlardaki orantısızlık giderilir.

Yağ aldırma operasyonu erkeklerde ise daha çok göbek çevresi, karın, belin yan kısımları ve meme bölgesine uygulanır. Bu alanlar çok fazla yağ birikimi olduğu için, erkeklerdeki bu bölgelere uygulanır. Yağ aldırma operasyonun uygulandığı alanlarda engebeli bir görünüm ve selülit varsa bu bozukluklar ortadan kalkar ancak liposuction operasyonun uygulanması kısımlarda selülit devam eder.

Yağ Aldırma Operasyonu Sonrası

Bazı insanlara yağ aldırma operasyonu yapılmaktadır. Bu operasyon sonrasında hastalara özel olarak üretilmiş olan korse giydirilir ve ameliyathaneden çıkarılır. Bu korseler elastik bir özelliğe sahip olması açısından, hastanın yağ aldırma operasyonun uygulandığı kısımda kanama olmasını engeller, hematom ve seroma denilen kan, sıvı birikiminin önüne geçer. Aynı zamanda cildin tabana yapışmasını sağlayarak, deri yüzeyinin daha düzgün bir şekle sahip olmasına yardımcı olur. Özel olarak üretilen korsenin bir hafta süresince hiç çıkarmaması gerekir. Yağ aldırma operasyonu yapılan alanda ve çevresinde belirli bir oranda ödem ya da morluk ortaya çıkar. Ortaya çıkan ödem ve morluk altı, sekiz hafta içerisinde tamamen yok olur. Diğer kısımlarda ortaya çıkan şişlik ise daha yavaş bir şekilde iyileşme gösterir. Operasyonda kesin olarak altı ay sonra başarılı bir sonuca ulaşılır. Yağ aldırma operasyonu sonrasındaki haftadan itibaren başlamak üzere uygulanması gereken lazerli vakum masajı ve ozon sauna uygulamaları kesin sonucun daha kısa sürede, daha başarılı, estetik bir şekilde ortaya çıkmasına çok büyük bir oranda yardımcı olur. Operasyon sonrasında uygulanan bu yöntemlerle insan vücudunun yer alan kan ve lenf dolaşımını arttırır. İnsan vücuduna sıkılaşma sağlayarak, yağ aldırma operasyonun uygulandığı alanlarda etki göstermeye başlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.