Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

YAĞ BEZELERİ TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Birçok insanın, deri altında oluşan küçük, acısız ve zararsız olarak tanımladığı yağ bezeleri, aynı zamanda yağ kistleri olarak da bilinmektedir. Ancak daha yaygın ve tıbbi adı, epidermoid kistleridir. Yağ kistleri, çok yaygın değildir ve vücuttaki yağ bezlerini etkiler. Epidermoid kistlerini, bazı proteinler, keratin ve yağlar etkileyebilir. Genellikle yüz, boyun ya da vücudun üst kısımlarında, özellikle göğüs ve omuzlarda rastlanmaktadır. Birçok sebepten patlayabilirler. Özellikle de, akne ve hafif cilt yaralanmalarından dolayı patlamaktadırlar. Eğer, saç köklerinde oluşuyorlarsa bu yağ kistleri, tıbben saç kistleri olarak adlandırılmaktadır. Epidermoid kistleri genellikle küçüktür. Birkaç milimetreden 5 santimetre arasındaki boyutlarda gözlenebilir. Ve oldukça yavaş büyürler. Kadınlara göre, erkeklerde daha yaygın olarak gözlenir.

Yağ Bezeleri Neden Oluşur?

Yağ bezeleri, saç ve derideki katmanların sebum adı verilen ve yağ üreten yağ bezlerinin dışında oluşmaktadır. Kistler, eğer bezeler ya da onun kanallarında gelişirse, yağ geçen yollarda tıkanıklara ve zararlara neden olurlar. Bu sebeple de bu bölgede travma meydana gelir.

Araştırmalara göre, travma, bir çizik, cerrahi bir yara ya da akne gibi bir deri problemi olabilir. Bu yüzden travma, kistin oluşmasından haftalar hatta aylar öncesinden meydana gelmiş olabilir.

Yağ kistlerine neden olan diğer sebepler ise;

 • Gelişimsel Bozukluk: Birey şekilsiz ya da deforme olmuş yağ kanallarıyla doğmuş olabilir.
 • Dışsal Müdahale: Bireyin sonradan olduğu cerrahi bir müdahalede hücrelere zarar vermiş olabilir.
 • Genetik: Bireyin genetik durumu, Gardner Sendromu ya da bazal hücreli nevüs sendromu gibi nedenler.

Yağ Bezelerinin Semptomları

Yağ bezeleri ya da kistleri, genellikle vücutta, deri üzerinde kolayca görülebilen, yüz, boyun ya da gövdede bulunur. Kistler çirkin gözükmeye başladıktan sonra, insanları rahatsız etmeye başlar. Kist tipleri beyaz keratin pullarıyla dolar. Bu keratin pulları, aynı zamanda derinin ve tırnakların oluşumunda da etkilidir. Birçok kist türü, yumuşaktır. Bazı küçük kist, yani yağ beze türleri ise, acı vermez. Büyük kist tipleri ise, küçük kistlere göre daha acı verir ve rahatsızlık hissi uyandırır. Yüz ve boyundaki büyük kistler ise, baskı oluşturabilir ve acı verir.

Yağ bezelerinin vücutta özellikle ortaya çıktığı bölgeler şöyledir;

 • Kafa derisindeki yüzey
 • Yüz bölgesi
 • Boyun
 • Sırt

Eğer, yağ kistlerinin sıradan olmadığı düşünülüyorsa ve,

 • Çapı, boyutu 5 santimetre ya da daha büyükse,
 • Ortadan kaldırıldığından sonra hızlı bir şekilde tekrar ortaya çıkıyorsa,
 • Kızarıklık, acı ya da iltihap kalıntısı gibi enfeksiyonları işaret ediyorsa muhtemelen kanserli bir kist halini almıştır.

Yağ Bezelerinin Teşhisi

Doktorlar, basit bir fiziksel muayene sonrası yağ bezeleri teşhisi yapabilmektedirler. Eğer normal olmayan bir yağ bezesine sahipseniz, doktorunuz sizi, bazı ek testlere tabii tutarak muhtemel kanseri ortaya çıkarmaktadır. Ve aynı zamanda, eğer cerrahi bir müdahale ile bu kistleri aldırmak istiyorsanız, yine bu ek testlere tabii olursunuz.

Yağ bezelerinin teşhisinde muhtemelen yapılan testler,

 • Hesaplanmış tomografi taraması; bu testle, doktorlar, normal bölgesi için en uygun cerrahi müdahaleyi belirleyerek, doktorlar için en uygun tedavi yöntemini bulmada yardımcı olmaktadır.
 • Ultrason; kistin içindeki içeriği tanımlar.
 • Punch biyopsi; bu teşhis yöntemi ile, kistin üzerinden küçük miktarda bir doku parçası alınarak laboratuvar ortamında incelenir. Böylece, kistin kanser riski taşıyıp taşımadığı ortaya çıkarılır.

Yağ Bezesine İlk Müdahale

Yağ bezesine ilk müdahaleyi kendimiz yapabilir miyiz? Her zaman değil. Bazen, küçük boyutlarda oluşan kistlere karşı ilk müdahaleyi kendiniz yapabilir ve tedavi edebilirsiniz. Eğer kist, enfeksiyon kapmış ise, doktor, enfeksiyona karşı steroidler enjekte ederek tedavi edebilir. Eğer, kistten rahatsızlık duyuyorsanız, doktora danışarak, aldırılmasını isteyebilirsiniz.

Eğer, epidermoid kisti kendiniz patlatmak, akıtmak isterseniz, bu bazı sorunlara yol açabilir. İlk olarak, kist, enfeksiyon kapmışsa, enfeksiyon yayılabilir. Eğer kist derinin altında kırılmalar, akmalar yapıyorsa yine yayılabilir. İkinci olarak, kist kesesi tam olarak alınmazsa, kist tekrar büyüyebilir. Sizi rahatsız etmiyorsa, ona dokunmamanız mantıklı bir hareket olabilir. Enfeksiyon kapmış gibi görünüyorsa, rahatsız ediyorsa, bir doktora danışırsanız iyi olur.

Epidermoid kist nasıl alınır? Doktorlar, şişmesini durdurmak için antibiyotikler kullanabilir. Ardından, şişme hafifledikten sonra, doktor, kistleri alabilir. Epidermoid kist alma işlemi kolaydır. Doktorunuz, muhtemelen lokal anestezi yoluyla derinizi uyuşturur. Ardından, kistin üzerinde küçük bir parça keser. Kist içindeki içeriğin tamamını bir baskı uygulayarak çıkartır ya da bir makas yardımıyla kistin etrafında bir parça keserek içindeki içeriğin tamamını çıkarır. Uyarmış olmak gerekirse, kistin ucu açıldıktan, içeriği dışarı çıktıktan sonra bazen kötü bir koku yayılabilir. Doktor, kistin içeriğini çıkardıktan sonra küçük dikişlerle kestiği yeri kapatabilir. Ya da eğer kist tamamen alınmışsa katmanlı olarak kapatma işlemi yapabilir. Eğer kistin duvarından geride bir şeyler kalmışsa, kist tekrar büyüyebilir. Bu durumda doktorunuz başka bir cerrahi müdahale daha önerebilir.

Yağ Bezesi Tedavisi

Doktorunuz, yağ bezesi tedavisi için yağ bezesinin akıtılmasını ya da cerrahi bir müdahale ile alınmasını önerebilir. Normal olarak, kistler, alınmaya uygundurlar. Ancak bazı nedenlerle alınmalarına engel durumlar oluşabilmektedir. Kozmetik nedenler bunlardan biridir. Birçok kist, birey sağlığı için zarar verici değildir. Bu durumda, doktorlar, sizin için geçerli olabilecek tedavi seçenekleri sunarak, uygun tedaviyi belirler.

Şunu hatırlatmakta fayda var, eğer, cerrahi bir müdahale dışında bir tedavi yöntemi belirlediyseniz, o kist geri dönecek, yeniden oluşacaktır. Kistler için en uygun tedavi yöntemi olarak önerilen cerrahi müdahale ile, kistler tam olarak alınır. Ancak bazı hastalar, kistlerinin, cerrahi müdahale ile alınmasını istemezler, buna karşı çıkarlar. Bunun nedeni, cerrahi müdahalelerden korkmaları olabilmektedir. Ancak tekrar hatırlatmak gerekirse, kistlerin cerrahi müdahale ile alınması en iyi çözüm olarak düşünülebilir.

Doktorlar kistlerin alınmasında bazı metodlar kullanarak, vücudundaki yağ bezeleri, kistler için çözümler üretebilirler. Bunlar,

1.Konvensiyonel Olarak Geniş Bir Parça Keserek Alma

adanzeye

Bu yöntem ile, vücuttaki yağ bezeleri geniş bir parça alınmasıyla alınır. Kistler, tamamen alınır ancak, kistin alındığı bölgede yara oluşur. Bu yara, kaybolabilir ya da uzun süre kalır.

2.Küçük Çapta Parça Keserek Alma

maxresdefault

Bu tür yöntemle, diğer yönteme göre daha küçük bir yara oluşur. Ancak, yağ bezesinin tekrar oluşma riski kaybolmaz. Yağ bezesi, yakın zamanda tekrar oluşabilir.

3.Lazerli Punch Biyopsisi ile Alma

Er-YAG-Lasers-and-Acne

Lazer yöntemi kullanılarak, kistin içindeki içerik, küçük bir delik ile çıkarılmak için kullanılır. Yağ bezesi dış duvarları 1 ay sonra alınır.

Yağ bezeleri alındıktan sonra, kistin alındığı bölge için, doktorlar, hastalara antibiyotik merhemler verebilir ve enfeksiyon engellenir. Doktorlar tarafından verilen bu enfeksiyon karşıtı antibiyotiklerin, iyileşme süreci tamamlanana kadar kullanılmalıdır. Ayrıca, cerrahi müdahale sorası oluşabilecek yaraları azaltmak için yara kremleri de verilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.