Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yağ Bezeleri

Vücutta birtakım sebeplerle ortaya çıkan yağ bezeleri, cilt altında yer alan yağ birikimlerinin oluşturduğu iyi huylu kitleler olarak bilinmektedir. Yağ bezeleri insan vücudunda genel olarak kafa derisinde, göğüs bölgesinde, sırtta, genital kısımda görülmektedir ama vücudun diğer yerlerinde de sık sık görülmektedir. İnsan vücudunda farklı bölgelerde ortaya çıkan yağ bezelerinin açılması durumunda, içeriğinde bulunan keratin maddesi ile kötü bir koku meydana gelir. İnsan vücudunda daha çok kıllı bölgelerde ortaya çıkan yağ bezeleri, bu alanlarda çok belli olmaz ama bu kısımda kılların dökülmesine ve bir daha kıl çıkmamasına neden olur. İnsan vücudunda farklı alanlarda ortaya çıkan yağ bezeleri ciltte belirgin bir şişlik oluşturmasından dolayı, elle kontrol edilerek, ebatı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Elinizle dokunarak kontrol ettiğinizde ebatının değişip değişmediğini gözlemleyebilir ve eğer büyüme varsa doktora başvurabilirsiniz. Genel olarak rahatsızlık veren bir yapısı bulunmamakla birlikte, ağrıya neden olduğu zaman ve ebatının büyümesi durumunda tedavi sürecine başlamanız gerekmektedir. Çok sık olmasa da yağ bezelerinin kötü huylu tümöre dönüşme riski bulunmaktadır.

İnsan vücudunda farklı alanlarda yer alan yağ bezelerinde bazen enfeksiyon olabilir ve bu nedenle yağ bezesi ağrıya, iltihaba sebep olmaktadır. Dışarıdan bir müdahale ile tedavi edilemeyen yağ bezeleri, kolay bir müdahale ile alınmaktadır. Bazı yağ bezelerine evde bitkisel ürünlerle müdahale edildiğinde küçülmesine yardımcı olunmaktadır. Yağ bezelerinin genel olarak çok fazla güneşe maruz bırakılmaması ve cilt bakımında kullanılan çok yağlı ürünlerin cilde uygulanmaması gerekmektedir. İnsan vücudunun değişik yerlerinde bulunan yağ bezelerinin ebatları her zaman kontrol edilmelidir. Çünkü ebatı büyüme gibi bir değişiklik gösteriyorsa ağrı yapabilir, bu tür yağ bezeleri dermatologlar tarafından incelenmeli ve tedavi sürecine başlanılmalıdır.

Yağ Bezesi Neden Oluşur?

gozalti-yag-bezeleri

Tıp alanındaki ismi epidermal kist olan yağ bezesi bazı insanlarda kulak arkasında, yüzde ya da sırtta ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunun farklı yerlerinde ortaya çıkan yağ bezesinin içinde sebum maddesi bulunmaktadır ve bu nedene tamamen zararsızdır. Bazı yağ bezeleri herhangi bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden zamanla geçer ama bazıları ise büyüyerek ağrıya neden olur, bu tür yağ bezelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

İnsan vücudunda farklı kısımlarda ortaya çıkan yağ bezesi, sanılanın aksine beslenme şekli ya da fazla kilodan dolayı oluşan bir kist değildir. Birçok kişide ortaya çıkan yağ bezesinin, ailede farklı bir bireyde olduğu zaman genetik olabileceği ve buna hatalı bir genin sebep olduğu gibi bir düşünce bulunmaktadır. Böyle bir düşünce uzmanlar tarafından henüz onaylanmadı. Yağ bezesinin ortaya çıkma sebepleri arasında dercum, cowden ve aynı zamanda gardner sendromu gibi hastalıklar daha çok görülmektedir. Bazı doktorlar ise yağ bezelerinin hareketsiz kişilerde görüldüğünü düşünmektedirler. İnsan vücudunun farklı kısımlarında ortaya çıkan yağ bezeleri neyden oluştuğunu, sebebinin ne olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Yağ Bezesinden Korunma Yolları

İnsan vücudunun farklı yerlerinde ortaya çıkan yağ bezelerinden çeşitli korunma yolları bulunmaktadır. Bu korunma yollarından ilki yağ bezelerinin kesinlikle sıkılmamasıdır. Eğer yağ bezelerini sıkarsanız iltihaplanmasına ve derinin alt tabakasına yayılmasına neden olabilirsiniz. Sık sık antibakteriyel sabunla ya da anti bakteriyel özelliğe sahip olan ıslak mendillerle temizleyin. Aynı zamanda sivri uçlu bir malzeme ile patlatmamanız gerekmektedir. Her gün düzenli olarak iki ya da üç kere bir havluyu sıcak su ile ıslatarak, yağ bezesinin üzerine yarım saat gibi bir süre kompres yapmanız gerekmektedir. Cildiniz için kullandığınız kozmetik ürünlerin yağlı olmamasına dikkat edin ve çok fazla güneşte kalmamaya çalışın. Vücudunuzun hijyenine çok dikkat edin. Eğer yağ bezesinin içerisinde irin oluştuysa ve sıkarsanız temizliğine çok önem vermelisiniz. Çünkü yağ bezesinden irin aktığı zaman enfeksiyon oluşma riski artmaktadır. İrinin yayılmasını durdurmak için yara bandı ya da gazlı bezle üzerini kapatın.

Yağ Bezesi Tedavisi

Yağ bezesi insan vücudunda farklı yerlerde oluşan ve deri altında biriken yağ hücrelerinin meydana getirdiği yumuşak bir kisttir. Yağ bezeleri genel olarak yumuşaktır ve üzerine bastırdığınızda deri altının da çok az hareket ettiğini fark edebilirsiniz. İnsan vücudunda farklı sebeplerle oluşan yağ bezelerini evde bitkisel yöntemlerle tedavi etmeniz mümkün olmaktadır. Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler ise,

  • Buhar: Buharın yaymış olduğu ısı ve nem yağ bezesinin yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Buhar sayesinde yumuşayan yağ bezesinin kendi kendine boşalma ihtimali de artmaktadır. Yağ bezesinin yumuşaması için sık sık sıcak su ile duş alabilirsiniz. Duşa girmek yerine eğer isterseniz bir havluyu sıcak su ile ıslatarak yağ bezesine belirli bir süre kompres yapmak da iyi gelebilir. Sıcak kompresi her gün düzenli olarak yarım saat boyunca iki ya da üç kere uygulamanız yeterli olacaktır.
  • Çay Ağacı Yağı: İnsan vücudunun farklı yerlerinde ortaya çıkan yağ bezesinin iltihabını önlemek ve bakteriden arındırmak için çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağını yağ bezesinin üzerine günde iki ya da üç kere uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı uygulaması ile birlikte yağ bezesinin iyileşme süreci tamamen kısalmaktadır. Aynı zamanda yağ bezesini bakterilerden arındırarak enfeksiyon kapma riskini büyük bir oranda azaltmaktadır.

Aloe-Vera_red-bowl_pic

  • Aloe Vera: Yağ bezesini yumuşatma özelliği bulunan aloe vera jelini tedavi amaçlı kullanabilirsiniz. Aloe vera jeli yağ bezesinin üzerine uygulandığı zaman, yağ bezesini yumuşatır, ebat olarak küçülmesine yardımcı olur ve iyileşme sürecini de tamamen kısaltır. Bir miktar aloe vera jelini yağ bezesinin üzerine her gün düzenli olarak sürün. Aloe vera jelinin anti bakteriyel özelliğinden dolayı yağ bezesinde oluşan enfeksiyonu tamamen geçirir ve aynı zamanda o bölgeyi bakteriden arındırır.
  • Hint yağı: İnsan vücudunun farklı alanlarında ortaya çıkan yağ bezesinin tedavisi için hint yağı da kullanılmaktadır. Hint yağı yağ bezesinin üzerine uygulandığı zaman daha kısa bir sürede ebatının küçülmesine yardımcı olmaktadır. Hint yağını yağ bezesinin üzerine uygulamak için ilk olarak küçük bir parça pamuğa dört ya da beş damla hint yağı damlatın ve yağ bezesinin üzerine yerleştirin. Daha sonra ise hint yağının daha etkili olması için üzerine sıcak bir havlu koyun ve yaklaşık olarak yarım saat gibi bir süre bekletin. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak iki ya da iç kere uygulayın.

elma-sirkesi-elma-zayiflama-diyet-kilo-verme-saglik-mkl

  • Sirke: Her enfeksiyon rahatsızlığına iyi gelen sirke, yağ bezesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Sirkenin yağ bezesine uygulanması ile enfeksiyon kapma riski ortadan kalkmaktadır ve aynı zamanda bu yöntem yağ bezesinin de küçülmesine de yardımcı olmaktadır. Sirke tedavisini uygulamak için ilk olarak sirkeyi bir bezin üzerine çok az döktükten sonra gazlı bez aracılığı ile kaplayın. Yağ bezesi küçükse yara bandıyla da kaplayabilirsiniz. Sirke tedavisini üç ya da dört gün boyunca beklettikten sonra yara bandını çıkarın ve küçük bir parça pamuğu ılık su ile ıslatarak sirkeyi o bölgeden temizleyin. Sirke tedavisini yağ bezesi iyice temizleninceye kadar uygulayın.
  • Bal: İnsan vücudunun farklı bölgelerinde ortaya çıkan yağ bezesinin tedavisinde bal kullanılmaktadır. Balın, cilt yüzeyine uygulanması sonucunda yaraların iyileşme sürecini hızlandırma gibi etkili bir özelliği bulunmaktadır. Bal tedavisini yağ bezesine uygulamak için ilk olarak balı yoğun bir kıvama getirmeniz gerekmektedir. Balın içerisine yoğun bir kıvama gelinceye kadar buğday unu ilave edin ve karıştırın. Daha sonra ise bu bal karışımını yağ bezesinin üzerine uygulayın ve üzerini kapatın. Bu şekilde bir gece boyunca beklemesi gerekmektedir.

Eğer evde uyguladığınız bitkisel tedaviler yağ bezesinin yok olmasına yeterli olmadıysa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktor yapılan testler sonucunda elektro cerrahi, peeling, operasyon ya da kryoterapi gibi birçok tedavi yönteminden birini tercih ederek yağ bezesinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.