Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuklar sık sık kıyafetlerine çeşitli lekeler bulaştırabilmektedir. Bu durumlar her ne kadar anneleri çıldırtsa da çocukların hareketlerinin kısıtlanması mümkün olamayacağı için bu lekeler ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmeye çalışan annelerin en çok zorlandığı ve imkansız gördüğü lekelerden biri de yağ lekesidir. Birçok kişinin korkulu rüyası olan yağ lekeleri ile her zaman karşılaşmamız mümkündür.

Birçok deterjan markasının reklamlarına konu olan bu durum da genelde reklamlarda beyaz çamaşırlar üzerinden uygulanan testler ele alınmaktadır. Ancak en kolay yağ lekesi beyaz çamaşırlarda yer alan çıkarılası oldukça basit olan lekelerdir. Önemli olan koyu renkli çamaşırların rengini koruyarak bu lekelerin nasıl çıkarılacağıdır. Yağ lekeleri özellikle koyu renkli ya da renkli çamaşırlarda kendini daha çok göstermektedir. Hepimizin ev kıyafeti yaptığı, yağ lekeli önceden giymeye kıyamadığımız kıyafetlerimiz vardır. Bunların artık kaderi ev kıyafeti olmak olmamalı. Çünkü anlatacağımız yöntemlerle yağ lekelerine müdahale etmek oldukça kolay ve basit olacaktır. Ancak dediğimiz gibi lekeleri her ne kadar çıkarmak kolay olsa da önemli olan yüzeyin yapısını ve rengini bozmamaya çalışmaktır. Bu yazımızda yağ lekesi nasıl çıkar konusunu ele alacağız.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yağ lekesi oldukça zorlu bir müdahale isteyen bir leke gibi görünse de bu leke müdahalesi kolay ve olumlu sonuç alacağınız nadir lekelerden biridir. Birçok yağ çözücü marketlerde yerini almaktadır. Çeşitli alanlarda kullanılan bu yağ çözücüler her ne kadar bazıları oldukça yapısını bozmayan bir çözücülüğe sahip olsa da bu ürünler oldukça pahalı olabilecek ürünlerdir. En kolay yöntem evde bulunan malzemelerle bu lekelere müdahale etmektir. Bu hem ekonomik açıdan zarara uğramamanıza hem de lekelerin doğal bir yolla çıkacağı için ürünün yapısını koruyacağından içinizi rahatlatacaktır. Yağ lekesinde diğer lekelerde olduğu gibi ilk müdahale oldukça önemlidir. Bu müdahaleyi ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olur.

Yağ Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi özellikle kıyafetlerde sıkça rastlanılan bir durumdur. Yağ lekesi ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk şey biraz tuzu yağ lekesinin olduğu bölgeye koyun ve bu şekilde tuzun yağı emmesini sağlayın. Bu şekilde yüzeyde kalan yağ daha fazla alana dağılmadan kolaylıkla çıkarılmaya hazır hale gelecektir.

Daha sonra bu işlemin ardından her evde bulunan karbonatı bir miktar lekeli olan bölgeye dökün. Daha sonra biraz su ile karbonatı çözdürün. Oval hareketlerle bu iki malzemeyi iyice lekeyle buluşturun daha sonra basit bir deterjanla bile yıkadığınız takdirde bu leke artık kolayca çıkabilecek hale gelecektir.

Yağ Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halınıza dökülen yağın fazlalığını bir peçete yardımıyla alıp, hazırlanan ılık suyun içine katacağınız yağ çözücü içeren bulaşık deterjanı ile lekeli bölgenin üzerini biraz ıslatarak 10 dakika bekleyin, bu süre sonunda deterjanlı suyla iyice silip, ardından temiz su ile temizleyip, kuru bir bez yardımıyla kurutun, gerekirse elektrikli saç kurutma makinesi ile iyice kurumasını sağlayın.

Yağ Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

İstenmeyen şekilde koltuklarda oluşan yağ lekelerinden kurtulmak için, mümkünse bekletilmeden müdahale en iyi çözümlerden biridir. Su ile temizlemeye kalktığınızda lekeyi yayabilmek muhtemeldir. O yüzden koltuklarınızdaki yağın fazlalığını peçete yardımıyla alıp, koltuklar için, yağı emmesi daha ideal olan pudra döküp yağı emmesini sağlayın bir saat bekleteceğiniz pudranın ardından, pudrayı fırça yardımıyla ya da elektrikli süpürgeyle alın. Sonrasında tinere batırılan yumuşak bez yardımıyla tampon şeklinde silin.

Yağ Lekesi Deri Kumaştan Nasıl Çıkar?

Deri eşyalardaki yağ lekesini çıkarmak için, öncelikle yağın fazlalığını peçete yardımıyla alın, sonra bir adet sıkılan limon suyu ile tartar kremini macun kıvamına getirip lekeli bölgeye uygulamak, on dakika sonra macunu lekenin üzerinden nemli bir bez ile alıp, deri kumaşı kuru ve temiz biz bezle silin.

Yağ Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Ellerinizi yağ çöz içeren bir bulaşık deterjanı ile ılık suyla yıkadığınızda elleriniz temizlenecektir.

Yağ Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Hassas kumaşlarda yağ lekesini çıkarmak için, lekenin fazlalığını almak gerektiğinden lekenin üzerine karbonat döküp bir süre bekledikten sonra (karbonat lekeyi eminceye kadar) karbonatı fırça yardımıyla temizleyip, kumaşın yıkama talimatını uygulayın.

Pamuklu kumaşlarda ise, yine yağın fazlalığını alıp, yağ çözücü deterjan ile lekeli kısmı bastırmadan ovun, sonrasında yıkama talimatına göre yıkama işlemini gerçekleştirin.

Yağ Lekesi Camdan Nasıl Çıkar?

Cam eşyalardaki yağ lekesini çıkarmak için, yağ çöz içeren sıvı bulaşık deterjanı ve sıcak su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Yağ Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

Fayanslardaki yağ lekesini çıkarmak için, bulaşık süngerine dökeceğiniz yağ çözle silmeniz, ardından bulaşık deterjanı ile temizlemeniz ve temiz su ile silip kurulamanız gerekir.

Yağ Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar?

Daha çok mutfak duvarlarının yağ lekesi olduğu bilinmektedir, duvardan yağ lekesini çıkarmak için ılık su yapılan kovanın içine bir miktar yağ çöz ve sıvı deterjan dökerek bu karışım ile duvarınızı silip kurulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.