Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yağ Oranı Hesaplama

Obezite, günümüzün en sık rastlanılan hastalıklarından biridir. Bir kişinin obez olması için aşırı kilolu olması ve vücuttaki yağ oranının normalden bir hayli fazla olması gerekir. Bir insanın kilolu olduğunu söylüyorsanız, o kişinin yağ oranı mutlaka normalden fazladır. Doğal olarak vücut yağ oranı, kişinin ideal kiloda olup olmadığını kontrol edebilmek için gereken en önemli etkendir. Vücut yağ oranının öğrenilmesi için günümüze çeşitli formüller vardır. Bu formüllere göre vücut yağ oranınız yüksekse, diyet yapmanız tavsiye edilebilir. İdeal kiloda iseniz vücut yağ oranınız da ideal demektir. İdeal kiloda olup olmadığınızı aşağıdaki hesaplama tablosu ile öğrenebilirsiniz.

Vücut Yağ Oranı Hesaplamanın Önemi

İnsanlardaki vücut yağ oranı şişmanlık derecesini gösterir. Kişilerin normal kilolarında olup olmadıklarını öğrenebilmeleri açısından önemlidir. Bu değere en çok sporcular dikkat eder. Çünkü sporcuların vücutlarında %5 oranından fazla yağ bulunmaması gerekir. Bu oran ne kadar fazla olursa, sporcuların rekabet edebilme oranı o kadar azalır. Vücut yağ oranının her seviyesi farklı bir anlam ifade eder. Kişiden kişiye göre değişiklik gösterene bu oranın az olması ise bazı insanlar için normal karşılanırken bazı insanlar için hayati öneme sahip olabilir. Bu nedenle vücut yağ oranı kişiye göre hesaplanır.

Kadınlar ile erkeklerin vücudunda bulunan yağ oranı seviyesi değişiklik gösterir. Kadınların yapısı gereği daha fazla yağa ihtiyacı vardır ve bu yağ oranı ile erkeklerde daha sağlıklı yaşayabilirler. Çünkü kadınlar hamile kaldıklarında sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmeleri için vücut yağ oranının biraz yüksek olması gerekir.

Vücut Yağ Oranı Erkeklerde ve Kadınlarda Nasıl Olmalıdır?

Erkek ve kadına göre değişen yağ oranları şu şekilde olmalıdır;

20 ve 40 yaş arasındaki kadınlarda normal kabul edilen vücut yağ oranı %19 ile %26 arasındadır. 40 yaş üstündeki bayanlarda ise %23 ile %30 arasındaki yağ değeri mükemmel kabul edilir.

20 ile 40 yaş arası erkeklerin vücudundaki yağ değeri oranı %10 ile %20 arasında ise normal kabul edilir. 40 yaş üstündeki erkeklerde ise olması gereken yağ oranı değerleri %19 ile %23 arasındadır.

Hangi yaş grubunda olursanız olun normal kabul edilen vücut yağ oranı değerinin altında ya da üstünde bir oran sahipseniz, bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle yağ oranınıza mutlaka dikkat etmeniz ve sağlıklı olan ulaşmanız gerekir.

Vücut Yağ Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Vücut yağ oranını hesaplayabilmek özel cihazlar bulunur. Genellikle diyetisyenlerde ya da özel kliniklerde bulunan tartılar, vücudunuzdaki yağ oranını matematiksel olarak hesaplar. Bu tartıların ölçümleri vücuda elektrik dalgası göndermek şeklinde olur. Çıkan sonuçlarda ise %8 hata payı mevcuttur. Ancak merak etmeyin, tartılar dışında bazı hesaplama formülleri de var. Örneğin VKI formülü olarak bilinen vücut kitle indeksi ile vücudunuzun yağ dengesi ve ideal kiloda olup olmadığınızı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vücut Yağ Oranı Hesaplayıcılarda Hangi Veriler Kullanılır?

Vücut yağ oranınızı hesaplamak için kullanacağınız araçlara boyunuzu, boy çevrenizi, bel çevrenizi ve kalça çevrenizi girmeniz gerekir. Bu ölçümleri yaparken kendinizi kasmamalı ve rahat olmalısınız. Boynunuzu çenenizin hemen alt tarafından ölçmelisiniz. Belinizi ölçerken en ince yerinden kalçanızı ölçerken de en geniş yerinden ölçmeniz gerekir. Çıkan değerlerinizi bir kenara not almayı unutmayın.

İdeal Vücut Yağ Oranına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

İdeal vücut yağ oranına ulaşmak için mutlaka uzman bir diyetisyenle görüşmeniz gerekir. Vücudunuz az yağlı ya da fazla yağlı olabilir ya da normalden zayıf bünyeye sahip olabilirsiniz ancak yağlı bir vücudunuz olabilir. Bu gibi durumlarda kafanıza göre asla diyet yapmayın. Araştırma yaparak güvenebileceğini bir diyetisyenden yardım alarak yağ oranınız düzenlemeye ve normal değerlerine getirmeye özen gösterin. Bu süreç bazen uzun bezen de kısa olabilir ancak ne kadar sürerse sürsün vücut yağ oranınız belirli dönemlerde düzenli olarak hesaplayın ve mutlaka bir yere not edin.

İdeal vücut kilosunun hesaplanması için erkekler ve kadınlarda farklı formüller kullanılır.

Erkekler için formül; 50 + 2.3 X (İnç türünden boy- 60)

Kadınlar için formül; 45.5 + 2.3 X (inç türünden boy- 60)

Vücut Yağ Oranı Hesaplama Teknikleri Nelerdir?

Vücut yağ oranının doğru şekilde ölçülebilmesi için bazı tekniklerin bilinmesi gerekir. Bu teknikleri genellikle diyetisyenler ve uzmanlar bilir. Eğer kendiniz yağ oranınızızı hesaplamak istiyorsanız bu tekniklere mutlaka göz atın.

1. Takip etme

Vücut yağ oranı için ilk ölçüm tekniği gözlem yani takip etmektir. Bu yöntem için kendinize aynada bakabilir ve diğer vücutların fotoğrafları ile karşılaştırabilirsiniz. Bu yöntemle kesin sonuç almazsınız ancak yaklaşık değerler tahmin edebilirsiniz.

2. Kaliperler

Vücut yağ kaliperleri, yağ oranını %3’lük bir hata payı ile ölçer. Kliperle ölçüm yapabilmek için vücudunuzda yağ bulunan herhangi bir yeri elinizle çekmeli ve kalipere sıkıştırmalısınız. Bu sayede ölçüm yapabilir ve gerçeğe yakın bir sonuç alabilirsiniz.

3. Tartı

Bu tartılar vücuda elektik şok dalgası gönderir ve bu sayede vücuttaki yağ oranını ölçer. Bu ölçümde vücudunuzda bulunan su miktarı yağ oranı değerlerini değiştirebilir. Bu nedenle bu tartıların hata payı %8’dir.

4. Vücut kitle endeksi

Vücudunuzda buluna yağ oranını hesaplamak için kullanılan en basit yönelmeden biridir. Bu yöntem ile yalnızca boy ve kilonuzun bilgisini kullanarak kolaylıkla hesaplama yapabilirsiniz. Vücut kitle endeksi formülü; vücut ağırlığı/ boy uzunluğunun karesi şeklindedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.