Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Pek çok zaman evimizde ya tadilat gereği ya da sıkıntıdan dolayı duvar renklerini değiştirmişizdir. Bu durumda etrafı ne kadar korusakta elbette bir şekilde bir yerlerde yağlı boya lekeleri görülüyor. Peki damlayan bu yağlı boya lekelerinden nasıl kurtuluruz?

Fayanstan Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Asetonun içerisinde buluna bileşenlerden dolayı boya ve boya gibi pek çok ürünü incelterek yüzeylerden çıkarır. Asetonu boyanın bulaştığı bölgeye direkt olarak dökün ve temiz bir bezle bu lekeyi oradan uzaklaştırın. Fayanslarda kalan aseton lekesinden ise soğuk suyla kurtulabilirsiniz. Bunun için fayansı sildikten sonra aseton kalmış bölgenin üzerine biraz su dökün ve güzelce temizleyin.

Aseton gibi tinerin de inceltici özelliği bulunur. Lekelenmiş bölgenin üzerine bir miktar tiner dökün ve ardından silin. Birkaç kez bu işleme devam edin. Son olarak soğuk suyla durulayın ve bu sayede hem lekeden hem de tiner etkisinden kurtulmuş olursunuz.

Eğer evinizde hem aseton hem de tiner bulunmuyorsa ve tamamen kurumadan lekeyi çıkarmak istiyorsanız sert cisimlerden yardım alabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra sert bir bulaşık teli ve ya fırçayla lekeli bölgeyi kazıyın. Bu işlemi uygularken mümkün olduğunca fayansa zarar vermekten kaçının.

Camdan Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Tiner belirttiğimiz gibi organik bir çözücüdür. Yağlı boyanın içerisindeki maddeler de tinerle hemen çözülürler. Bu durumda lekelenmiş cam bölgesini temiz bir bez yardımıyla birkaç kez tinerle silin. Ardından tinerin kokusunun uçması ve yanıcı özelliğini kaybetmesi için ise önce sabunlu suyla güzelce camınızı temizleyin ve ardından bol suyla durulayın.

Bir başka yöntemde, evinizde bulunan koli bandını yağlı boyanın olduğu bölgeye yapıştırın ve daha sonra iyice bastırın. Bastırmanın ardından sert bir şekilde bandı olduğu yerden çekin. Bu yöntemi küçük boyutlu lekeler için kullanabilirsiniz.

Kumaştan Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuklu, keten ve yünlü kumaşlardan yapılmış kıyafetlerinize yağlı boya damladıysa hemen üzerine bol miktarda pudra serpin. Daha sonra lekeyi çok fazla dağıtmadan alkol ve ya eter batırılmış bezle güzelce temizleyin. Silme işleminden sonra ise sorunlu bölgeyi güzelce yıkayın.

Kurumuş boya lekesi için ise amonyak kullanabilirsiniz. Fakat amonyağın ağartıcı bir etkisi bulunur. Amonyağı lekeli bölgede denemeden önce kumaşın görünmeyen bir tarafında deneyin ve eğer renk açılması yoksa sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Bunun için de lekenin üzerine amonyak döküp 15 dakika boyunca yağlı boya lekesi yumuşasın diye bekleyin. Daha sonra yukarıdaki işlemleri uygulayıp lekeyi çıkartabilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanında bir de sorunlu bölge için tiner kullanabilirsiniz. Bunun için tineri temiz bir beze dökün ve tampon hareketlerle lekeyi çıkarmaya çalışın.

Halıdan Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya daha yeni döküldüyse kağıt havlu ve ya temiz bir bez parçasıyla halıdan boyayı temizleyin. 1 çay bardağı su ve 1/2 çay bardağı bulaşık deterjanını karıştırın. Bu karışımı halının üzerine tampon hareketlerle uygulayın. En son bastırmanın ardından karışımı 5 dakika kadar orada tutun ve bastırmadan dairesel hareketlerle ovalayın. Eğer halıdaki boya kurumuşsa kredi kartı ve ya bir bıçak ile kurumuş boya olan bölgeyi kazıyın. Kazıdıktan sonra süpürün.

Parkeden Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Parke hassas bir yüzeydir. En küçük bir sorunda hemen çizilir. Bunun için lekenin olduğu bölge sıcak su ve ya sıcak su buharı ile iyice yumuşatılmalıdır. Yumuşamanın ardından güzelce silinmelidir. Bu işlemin ardından tiner ve ya asetonu yukarıdaki konularda belirtildiği şekilde parkenin üzerine uygulayabilirsiniz. Eğer ilk aşamada boya çıkmadıysa üzerine amonyak dökün ve sıvı hale gelmesini bekleyin. Bu işlemin ardından pudra ve alkol karışımı bir bezle tampon hareketler uygulayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.