Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt tipi en çok gözenek sorunu yaşanan cilt tipi olmaktadır. Çünkü ciltte fazla miktarda yağ bulunduğu için bu yağlar nedeniyle gözenekler genişlemekte ve tıkanmaktadır. Bunun sonucunda da meydana sivilce ve siyah nokta gibi sorunlar ortaya çıkar. O nedenle özellikle ergenlik döneminde yağlı cilt tipine sahip kişilerin sivilce problemini daha çok yaşaması muhtemeldir. Bu sorun elbette cilt tipine bağlı olarak ilerleyen dönemlerde de devam edebilir. Fakat bu sorunu da çözmenin pek çok yolu vardır. Üstelik bunun için bir güzellik merkezine gitmenize ya da bakım ürünlerine tonlarca para ödemenize gerek de yok. Evde hazırlayabileceğiniz pek çok çeşitli ve uygun fiyatlı cilt bakımı uygulamalarıyla istediğiniz cilde sahip olabilirsiniz. İşte sizler için bu cilt bakımı yöntemlerini listeledik. Bu cilt bakımı yöntemlerinin en güzel yanı çok az para ödeyecek olmanız. Biz de bu yazımızda yağlı cilt bakımını anlatacağız.

Yağlı Ciltler İçin Maden Suyu

Maden suyu yağlı ciltlere oldukça iyi gelmektedir. Eğer maden suyu yağlı cilt üzerine bir tonik gibi uygulanırsa sivilce, leke, akne ya da siyah nokta gibi cilt sorunları giderilebilir. Çünkü maden suyu hem ciltteki fazla yağı azaltmakta hem de cildin yağ dengesini sağlamaktadır. Benzer şekilde maden suyunun düzenli olarak cilde uygulanması ile birlikte ciltteki ölü derilerden de kurtulmak mümkün olur. Böylece bakterilerden temizlenmiş ve arınmış bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu nedenle yağlı cilt nedeni ile sorun yaşayan kişilerin özellikle ciltteki yağ dengesini düzenleyen cilt bakım yöntemleri uygulaması gerekir. Elbette bu maden suyu gibi doğal ve ekonomik ürünler ile yapılabileceği gibi çeşitli kozmetik ürünleri ile de yapılabilir.

Yağlı Ciltler İçin Maskeler

Yağlı cilde sahip olan kişiler cilt problemlerini maske uygulayarak da düzenleyebilirler. Yağlı cilt için ilk maske önerimizde öncelikli olarak 1 tane aspirini 1 çay kaşığı kadar suyun içerisinde ezmeniz gerekiyor. Ardından bu karışımın içine 1 tatlı kaşığı kadar kuru maya ile 1 çay kaşığı kadar da oksijenli su eklemeniz gerekiyor. Tüm malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırdıktan sonra maskeniz hazır demektir. Bu maskeyi direkt olarak yüzünüze sürebilirsiniz. Maskenin yüzünüzde 15 dakika boyunca kalması gerekiyor. 15 dakikanın ardından bol su ile sulayarak yüzünüzden maskeyi çıkarabilirsiniz. Bu cilt maskesini yaz aylarında haftada bir kez, kış aylarında da iki haftada bir kez uygulamanız gerekiyor. Bu şekilde maskeyi düzenli bir biçimde uygulayarak cildinizde istediğiniz yağ dengesini oluşturabilir ve cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yağlı bir cilde sahip olan kişilere iyi gelebilecek diğer cilt maskesi tarifimizde ise ilk olarak 1 çorba kaşığı kadar beyaz kili, 2 çorba kaşığı kadar suyu ve 1 çay kaşığı kadar limon suyunu bir kabın içinde iyice karıştırmanız gerekiyor. Malzemelerin karıştıktan sonra tam olarak krem kıvamına gelmesi gerekiyor. Maske tam kıvamına geldikten sonra hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize sürebilirsiniz. Bir süre maskenin cildinizde kuruması gerekiyor. Bu süreçte herhangi bir mimik hareketi yapmamanız gerekiyor. Maskenin tam anlamı ile kuruduğundan emin olduğunuz yine bol su ile yıkayarak maskeyi çıkartabilirsiniz. Bu maske sayesinde cildinizdeki fazla yağ emilmiş olacaktır. Böylece çok daha canlı, çok daha ferah ve çok daha duru bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Peeling

Elbette cilt maskeleri yağlı ciltler üzerinde çok fazla etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra yine evde hazırlanmış peelingler de yağlı ciltlere iyi gelmektedir. Peeling sayesinde cildin yağ dengesini korumak ve cildi çok daha sağlıklı bir hale getirip sorunlarından arındırmak mümkün olmaktadır. Bunun için size önerebileceğimiz yağlı cilt peelinginde öncelikli olarak bir kabın içine 5 adet çileği koyup. Sonrasında kabın içindeki çilekleri bir çatal yardımı ile iyice ezin. Sonrasında kabın içine 1 çorba kaşığı kadar doğal balı, 1 çorba kaşığı kadar şekeri ve 1 çorba kaşığı kadar limon suyunu ilave edin. Sonrasında bu malzemeleri kabın içinde iyice karıştırın. Ardından herhangi bir fırça ya da spatula kullanmadan direkt olarak elinizle karışımı yüzünüze biraz bastırarak sürün. Hazırlanmış olan doğal ev yapımı peelingin cildinizde yarım saat kadar kalması gerekiyor. Yarım saatin sonunda yine bol su ile cildinizi peelingden arındırabilirsiniz. Nihayetinde canlanmış, parlayan ve ferah bir cilde sahip olabilirsiniz. Zaten tüm cilt peelinglerinin en önemli görevi cildi ölü derilerden arındırmaktır. Eğer bu şekilde cilt bakımlarınızı düzenli olarak yaparsanız cildinizde herhangi bir sorun ile karşılaşma riskiniz azalır. Çünkü doğru yöntemler ile bakılmış bir ciltte sorun meydana gelmeyecektir. Ancak kesinlikle yöntemi seçmeden önce cildinizi çok iyi bir şekilde tanımanız gerekir. Gerekirse bunun için bir cilt analizi bile yaptırabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlere sahip olan kişilerin ciltlerine diğer insanlara oranla daha fazla özen göstermesi ve düzenli olarak bakım yapması gerekir. Çünkü yağlı cilt, cilt sorunu yaşamaya daha müsait olan bir cilt tipidir. O yüzden cildinizin ihtiyacına göre kendinize bir cilt bakım rutini belirleyebilir ve o programa uygun şekilde cilt bakımı yapabilirsiniz. Böylece zaman içinde cildinizdeki sorunlar büyük ölçüde azalacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Salatalık ve Limon

Salatalık ve limon insan sağlığı için çok yararlı olan iki besindir. Ancak bunun yanı sıra bu iki mucizevi besin cildimize de çok iyi gelmektedir. Özellikle salatalık ve limonun iyileştirici etkisi yağlı ciltler üzerinde fazlasıyla görünür olmaktadır. Çünkü salatalık ve limon yağlı ciltlerdeki yağ dengesini ayarlayabilmektedir. Böylece cildinizde yağlanma fazlalığından kaynaklı olarak çeşitli cilt sorunları meydana gelmez. Bunun için öncelikle 1 tane orta büyüklükteki salatalığı ince ince doğramanız gerekiyor. Ardından da salatalıkların üzerine yine 1 tane orta büyüklükteki limonu sıkmalısınız. Sonrasında bu salatalıkları yüzünüzün her yerine (yalnızca göz çevrenize koymamalısınız) yerleştirmelisiniz. Bu uygulamayı her hafta düzenli bir şekilde yaparsanız cildinizde gerçek anlamda yağ dengesi sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda salatalığın cildinizde yaratacağı ferahlatıcı etki ile kendinizi çok daha canlı hissedebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Tonik Tarifi

Kozmetik ürünü olarak satılan cilt toniklerini pek çok kişi hem sabah hem de akşam olmaz üzere günde iki defa uyguluyor. Aslında evinizde hazırlayacağınız doğal tonikleri de bu sıklıkta uygulayarak cildinizi çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bunun için kaynar suyun içinde bir miktar lavantayı demlemeniz gerekir. Demlediğiniz bu lavanta suyunu sonrasında bir kavanozun ya da şişenin içine doldurabilirsiniz. Artık ev yapımı doğal ve çok sağlıklı cilt toniğiniz hazır. Bu toniği hem sabah kalktığınızda hem de gece yatmadan önce bir pamuk kullanarak cildinize düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Üstelik bu alternatif hem içerisinde zararlı maddeler bulunduran kozmetik ürünlerine yönelme ihtiyacınızı ortadan kaldıracak hem de çok daha ekonomik bir şekilde cilt toniğine sahip olacaksınız. Evinizde oldukça kısa sürede hazırlayacağınız bu tonik özellikle cildinizin yağ dengesini sağlayacaktır. Aynı zamanda düzenli kullanım çok ama çok önemlidir. Bu toniği düzenli bir şekilde kullanarak cildinizde oluşması muhtemel siyah noktaları, sivilceleri ve lekeleri rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Ancak mutlaka düzenli ve yeterli kullanımına büyük bir özen göstermeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.