Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yakılan Kalori Miktarı Hesaplama

İnsanların gün içinde tüketmesi gereken belirli bir kalori miktarı bulunur. Bu noktada yiyerek ve içerek tükettiğimiz besinler vücudumuzda çözünerek kalori almamızı sağlar. Her bireyin günlük alması gereken kalori miktarı farklı olsa da bu boy ve kilo gibi kriterler kullanılarak kolay bir şekilde ortalama olarak hesaplanabilir. Kalori almak her ne kadar olumsuz bir şeymiş gibi yansıtılıyor olsa da esasında oldukça doğaldır. Önemli olan aşırı ya da düşük kalori almamak olacaktır. Elbette günlük alınması gereken kalori miktarı yalnızca besin ile kontrol edilmez. Örneğin spor yapan bir kişinin vücudu daha fazla kalori yakacağı için bu kişinin daha fazla kalori alması gerekir. Kalori yakmak isteyen kişiler için hazırlamış olduğumuz bu yazı ile birlikte sizlere Yakılan Kalori Miktarı Hesaplama işlemlerinden bahsedeceğiz.

Günlük alınması ve yakılması gereken kalori miktarlar, aritmetik ortalama işlemlerine dayanır. Yapılacak olan bu hesaplama işlemi yalnızca ortalama bir tahminden ibaret olacağı için bireylerin daha ciddi sonuçlar alabilmeleri için uzman bir doktora gitmesi gerekir.

Günlük Yakılan Kalori

Gün içerisinde yenilerek ve içilerek tüketilen tüm besinler sayesinde vücuda kalori girişi yapılır. Her besinin farklı bir kalori değeri bulunur. Vücuda giren kalori miktarı, alınması gereken değerin üzerinde olduğu takdirde kilo alımı gerçekleşebilir. Elbette bu tür durumlar oldukça farklı kriterlere göre değişkenlik gösterir. Her gün düzenli bir şekilde spor yapan kişi ile masa başında çalışan bir kişi arasında oldukça fazla fark bulunur.

Ortalama boy ve kiloya sahip olan bir kişinin günlük ihtiyacı olan kalori miktarı 1900 ve 2000 aralığında olur. Bu 19 ve 30 yaşları arasında olan kişiler için geçerli olsa da stres ve çevre şartları doğrultusunda bireyler otuz yaşının ardından giderek ortalama değerler ile ifade edilemeyecek koşulların çerçevesinde hayatlarını sürdürmeye başlarlar.

Sporu seven ve gün içinde hareket eden kişilerin ise günlük ortalama 2300 ile 2400 aralığında kalori alması gerekir. Bir kez daha söylemek isteriz ki bu yaptığınız spora ve harcadığınız efora göre değişkenlik gösterir. Bireyler yürürken, koşarken hatta uyurken dahi kalori yakar. Öyle ki düşünmenin dahi kalori yaktığı tespit edilmiştir.

Kalori Değeri Hesabıyla Nasıl Kilo Verilir?

Hareketsiz bir şekilde masa başında çalışarak gününü geçiren kişilerin günlük ihtiyacı olan kalori miktarından biraz önce de bahsettik. Günlük 1900 ve 2000 aralığında kalori aldığınızı ve kilonuzdan memnun olmadığınızı varsayalım. Bu noktada kilo vermek istediğiniz takdirde her ne kadar kalori miktarınızı azaltarak kilo verebilecek olsanız da bu sandığınız kadar sağlıklı bir şey olmayabilir.

Kilo vermek ya da kilo almak isteyen kişilerin bu işlemleri belirli kriterler çerçevesinde yapması gerekir. Bir başkasının tavsiyesi ya da internet üzerinden yapılacak olan araştırmalar doğrultusunda yapılacak olan diyetler olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir. Her halükarda her bir birey kilo almak ya da vermek için bir doktora görünmelidir. Kilo vermek için günlük aldığınız kalori miktarını azaltmak istiyorsanız bunu 250 – 500 kalori aralığında yapmanız doğru olur. Birdenbire 1.000 kalori az alırsanız vücudunuz buna olumsuz tepki vererek çok daha kötü sonuçlara sebep olabilirsiniz.

Bir kilogramlık bir yağ kütlesinden kurtulmak isteyen kişilerin ise neredeyse 7000 kaloriden kurtulması gerekir.

Kalori Yakmanın Kolay Yolları

Kalori yakmak isteyen kişiler sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslendikleri takdirde fazla kilolarından kurtulabilir ve yiyeceklere de veda etmek zorunda kalmaz. Gün içinde yapılacak olan basit aktiviteler dahi kalori yakmanızı sağlar.

Kardiyovasküler egzersizler, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin mihenk taşı olarak kabul edilir. Evin içinde hızlıca yürüyerek ya da beş dakika koşarak egzersiz yapabilir, müzik eşliğinde merdiven inip çıkabilir ya da hafif tempolar ile dans edebilirsiniz. Yüzmek ve bisiklet sürmek gibi sporlar da kilo vermenizi ve vücudunuzun sıkılaşmasını sağlar. Bu tür işlemler ile birlikte kolay bir şekilde kalori verebilirsiniz.

Şınav kimileri için zor bir hareket olsa da kalori yakımında sıklıkla kullanılan ve ilave bir araca gerek duymadan yapabileceğiniz bir hareket olduğu için kalori yakmanızı sağlar.

Spor yapmanın altın kuralı her ne yapılıyorsa yapılsın tekrarlar halinde yapmaktan geçer. Kilo vermek ya da kalori yakmak isteyen kişilerin ne tür bir egzersiz yapıyor oldukları fark etmeksizin tekrar halinde çok daha olumlu sonuç alacakları kesindir. Çömelme gibi egzersizler de kalori yakmanızı sağlar.

Günde on iki defa uygulanması önerilmiş olan bacak hamlesi ile birlikte hem kalça hem de bacaklarınız çalışmış olur. Böylelikle kalça ve bacaklarınız düzleşmeye başlar. Bu egzersiz ağırlık kullanılarak yapılabildiği gibi ağırlıksız da yapılabilir.

Düzenli uyumak gün içinde daha dinç olmanızı sağlar. Az uyuyan insanlar yeteri kadar enerji toplayamadıkları için kendileri güçsüz hissederler. Bu da gün içinde daha fazla kalori alma ihtiyacı duymalarına sebep olur.

Düzenli bir şekilde beslenmeli, yeteri kadar su içmeli, sebze ve meyve tüketimine önem vermeli, ekmek, alkol ve karbonhidrattan uzak durmalı, iyi bir şekilde kahvaltı yapmalı, yağ ve şeker içeren besinleri tüketmemelisiniz. Gün içinde yapılacak olan yürüyüşler, kapalı ortamda uzun süreli kalmayarak arada bir hava almanız, tembellik yapıp asansörü kullanmak yerine merdivenleri tercih etmeniz, huzurlu, sakin ve stressiz bir hayat geçirmeniz sizi çok daha sağlıklı kılar.

Sporla Kalori Yakma

Gün içinde yapacağınız spora ve bu sporun şiddetine göre yakılacak olan kalori miktarı da değişkenlik gösterir. Bununla birlikte bireylerin sahip olduğu kiloya göre de değişim gösteren bu hesap için koşu üzerinden sizlere bir örnek vereceğiz. Bu örnek Türkiye Halk Sağlığı Kurumu – Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından yayınlanmış resmi bir veriden alınmış bulunuyor.

Buna göre yarın saat koşu yapacak olan 55 kilo bir kişi 214.5, 60 kilo bir kişi 234 ve 80 kilo bir kişi 312 kalori harcar.

Dinlenirken Kalori Yakma

Yorun bir günün ardından dinlenmek ve uyumak isteyen bir kişi, uyurken dahi kalori yakar.

Yine aynı kurum tarafından yapılan açıklamaya göre iki saat uyuyacak olan 55 kilo bir kişi 132, 60 kilo bir kişi 144 ve 80 kilo bir kişi 192 kalori yakar.

Yürürken Kalori Yakma

Yavaş ya da hızlı tempoda yapılacak bir yürüyüş kalori vermenize yardımcı olur. Aynı kurum tarafından yapılan açıklamaya göre;

Hızlı tempoda yarım saat boyunca yürüyüş yapan 55 kilo bir kişi 192.5, 60 kilo bir kişi 210 ve 80 kilo bir kişi 280 kalori harcar. Aynı kişiler yavaş tempoda yarım saat boyunca yürümeleri halinde sırası ile 132, 144 ve 192 kalori yakmış olur.

Yakılan Kalori Nasıl Hesaplanır?

Yakılan kalori bireylerin kilosuna, vücut yapısına, metabolizma hızına, yapılan sporun türüne, bu sporun ne kadar süre boyunca yapıldığına, bünyeye ve bu tür şeylere göre değişiklik gösterir. Farklı tempolarda farklı kalori miktarları yakılır. Buna rağmen hızlı bir şekilde 15 dakika boyunca koşan birinin yavaş tempoda 1 saat yürüyen birine göre vücudu daha fazla kalori yakabilir.

Tüm bu değişkenler göz önünde bulundurularak yüzde yüz kesin bir sonuca ulaşmak ve buna göre bir kalori hesabı yapmak mümkün olmaz. Yine de yaklaşık değerler sayesinde oldukça iyi bir sonuç etmemiz mümkün.

Bu bir yana yakılan kaloriler, dışkı ve ter gibi yollar ile vücuttan atılıyor olsa da esasında yağların yakılması ile “atılmış” olur. Yakılan yağlar su ya da karbondioksit şeklinde vücuttan dışarı çıkar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.