Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yalancı Krup Nedir

Krup bronşit çeşitlerinden biridir ve aynı zamanda genellikle insan vücudunun üst kava yolunun viral enfeksiyondan kaynaklanarak meydana gelen bir solunum bozukluğu hastalığına verilen isimdir. İnsan vücudunun birtakım nedenlerden dolayı şişmesi, insanların normal bir şekilde nefes alıp vermelerini çok zorlaştırmaktadır. Yalancı krup hastalığında yer alan bazı semptomlar bulunmaktadır. Bu semptomlar hırıltılı, havlar şekilde öksürük, tiz, aynı zamanda kısılmış bir ses ve boğukluk vb. gibidir. Yalancı krup hastalığının semptomları ağır, orta ya da hafif bir şekilde kendini gösterebilmektedir ve bu semptomlar genel olarak geceleri daha kötü bir hale gelmektedir. Yalancı krup hastalığının diğer semptomları ise insan vücudunda meydana gelen ateş, soğuk algınlığında ortaya çıkan semptomlar, burun akıntısı ve aynı zamanda kaburgaların arasında bulunan derinin içeri doğru bir şekilde çekilmeye başlamasıdır.

Yalancı krup hastalığından şüphelenen bireylerde aşırı salya gibi bir durum görülmekte ise bu belirti başka bir hastalığın var olduğunun bir habercisi olabilir. Bu hastalık için tek doz olarak oral steroid tedavisi kullanılmaktadır. Bazen ciddi durumlarda epinefrin de kullanılmaktadır. Yalancı krup hastalığının çok nadir bir şekilde hastane şartlarında tedavi edilmesi gerekmektedir. Yalancı krup semptomların ortaya çıkmasına neden olabilecek diğer hastalıklar ihtimali üzerinde durulmaktadır. Eğer bu semptomlar diğer hastalıkların belirtisi değilse, daha ayrıntılı bir tahlil yapılarak yalancı krup hastalığı teşhisi doktorlar tarafından konulmaktadır. Yalancı krup hastalığında genellikle kan tahlili, kültür ve aynı zamanda röntgen gibi daha ileri tahlillere gerek duyulmamaktadır. Yalancı krup hastalığı altı ay ya da beş, altı yaşları arasındaki çocukların yüzde on beşinde çok sık olarak görülen bir hastalıktır.

Yalancı Krup Hastalığı Neden Olur

Yalancı krup hastalığı genellikle viral bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanan bir hastalıktır. Yalancı krup hastalığının bir diğer adı ise yalancı difteri olarak kullanılmaktadır. Yalancı krup hastalığına sahip olan çocuklarda nezle ya da öksürük şeklinde ortaya çıkan hastalık gece yarısı boğulma gibi şiddetli bir öksürükle daha da güçlenmektedir. Öksürük çok şiddetli bir şekilde olmaktadır. Yalancı krup ses tellerini tutan bazı virüslerin ortaya çıkardığı bir çeşit enfeksiyon hastalığıdır. Yalancı krup hastalığı aynı zamanda virüslerin çok fazla baş rollerde olduğu ve tüm vücudu olumsuz olarak etkilediği bir hastalık olduğu bilinmektedir. Yalancı krup hastalığına sahip olan çocuklardan nefes almada zorlanmaları nedeni ile ıslık şeklinde sesler çıkabilir. Bu tür hastalıklarda gırtlakta şişlikler meydana gelir ve çocuğun solunum yolları tıkanır. Çocuklar solunum yollarının tıkanması nedeni ile bazen paniğe kapılabilirler.

Yalancı Krup Hastalığı Belirtileri

yalancı krup

 

Yalancı krup hastalığı, insan vücudunda yer alan mikroorganizmanın etki ettiği bölgedeki mukus üretimini artırması sonucunda ödem oluşmasına neden olmaktadır. Yalancı krup hastalığı boğaz telleri ve bir çeşit solunum borusu iltihabı olarak bilinmektedir. Bu hastalık soğuk algınlığı gibi hafif bir hastalık ile başlangıç aşamasını geçmektedir. Yalancı krup hastalığında ses telleri çevresinde meydana gelen ödem sesin daha çok kalınlaşmasına, daha farklı bir ses tonunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür bir hastalık en sık olarak genellikle bir ya da beş yaşındaki çocuklarda görülmektedir. Yalancı krup hastalığı genellikle küçük çocuklarda ya da bebeklerde görülmektedir. Bunun nedeni bebeklerin ve çocukların hava yollarının çok dar olması durumudur.

Çocukların yaşının ilerlemesi ile hava yolu ebatları daha çok büyür ve genişler. Büyük çocuklar solunum yollarının çapı geniş olduğu için yalancı krup hastalığını hafif bir şekilde geçirmektedirler. Yalancı krup hastalığının bakteri ve virüs kaynaklı bir hastalık türü olması açısından belirtileri de ona göre meydana gelmektedir. Hastalığın en belirgin belirtileri ise gırtlak ağrısı, nefes almada çok zorlanma ve ses tellerinin şişmesidir. Aynı zamanda yalancı krup hastalığının diğer belirtileri üst solunum yollarında gırtlağın şişmesi ve bu durumun sonucunda yüksek ateşin meydana gelmesi, ağır solunum yetmezliği, nefes almada zorlanma, yutkunmada yaşanan zorluk, halsizlik gibi belirtilerdir. Yalancı krup hastalığına sahip olan çocuklar nefes almada zorluk çeker ve bu yüzden kendi istedikleri, onlara uygun olan bir pozisyon seçerler, bu pozisyonda sabit kalır, hareket etmek istemezler. Bu tür hastalığa sahip olan hastalar tükürüklerini yutmakta çok zorlanırlar ve aynı zamanda ağızlarından salya akıtırlar.

Yalancı Krup Hastalığının Tedavisi

küçük kız

Yalancı krup hastalığı tedavi aşamasına erken bir dönemde başlanmadığı zaman tehlikeli bir boyuta gelmektedir ama tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ani bir şekilde hastalık başlar ve aynı zamanda çok kısa sürede de ilerleyebilir. Aynı soğuk algınlığında görülen belirtiler ile yalancı krup hastalığı başlamaktadır. Çocuğunuzun yüksek ateşi varsa, çocuğunuz altı aydan küçük bir yaşa sahipse, uyku eğilimi çok artmışsa, normal şartlarda olduğundan daha hızlı ve daha gürültülü bir şekilde nefes alıp veriyorsa, nefes almakta zorlandığı için konuşamıyor, vücudunun susuz kalmasını kanıtlayan veriler bulunuyorsa; cilt, dudak, tırnak kısımları mor bir renge dönüşmüşse ve nefes alırken hırıltılı bir ses çıkıyorsa, bu tür durumların görülmesinde çocuğun doktora götürülmesi gerekmektedir.

  • Yalancı krup hastalığı evde tedavisi uygulanabilen bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Fakat yalancı krup hastalığına sahip olan çocuğunuzu sürekli gözlemlemeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun nefes alıp verişinin hızlanması durumunda ve yutkunma zorluğu çektiği durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
  • Yalancı krup hastalığına sahip olan çocuğunuzun nemli ve soğuk hava ile temasını sağlamanız gerekmektedir. Bu yöntem için özel olarak tasarlanmış makinelerden yardım alabilirsiniz. Eğer dışarıda hava soğuksa camı açabilirsiniz. Eğer evinizde bir derin dondurucu var ise, derin dondurucunun kapısını açarak içerideki havanın soğuk bir hava olmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.
  • Nemli havanın çocuğunuza temas etmesi ve çocuğunuzun nemli havayı içine çekmesi için banyoda bulunan sıcak su musluğunu açın, banyo ve duşa kabinin kapaklarını kapatın. Banyonun tamamen buharla dolmasını böylelikle sağlamış olursunuz. Çocuğunuz nemli havayı solurken yanında oturarak ona yardımcı olabilirsiniz.
  • Yalancı krup hastalığına sahip olan çocukların bol sıvı ve su alımı için ısrar etmeniz gerekmektedir. böylece çocuğunuzun öksürük nöbetleri azalacak ve susuz kalma durumu da engellenmiş olacaktır.
  • Çocuğunuzun hastalığı devam ederken, çocuğunuzun ağlamamasına özellikle dikkat edin. Çünkü ağlama eylemi insan vücudundaki solunum yollarında yer alan ödemi arttırarak solunum problemi ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun ağlamasına izin vermeyin.

ağlayan çocuk

  • Başvurmuş olduğunuz doktorunuz reçete ile antibiyotik vermediği sürece siz çocuğunuzun tedavisinde antibiyotik uygulamayın.
  • Evin içerisinde hiçbir yerde sigara içilmemesi için elinizden geleni yapın. Sigara çocuğunuzun hastalığını daha çok arttıracaktır ve bol oksijen alımını tamamen olumsuz olarak etkilemektedir.
  • Çocuğunuz uyurken ya da uzanırken başının daima yüksek bir yastıkta olmasına dikkat edin. Çocuğunuz bu pozisyonda daha rahat nefes alıp verecektir. Böylece biraz da olsa rahatlamış olacaktır.
  • Eğer çocuğunuzda ateş bulunuyorsa, doktorunuzun tavsiye ettiği ilacı ve dozu kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Yalancı krup hastalığına sahip olan çocukların tedavisinde öksürük ilaçlarının da kullanılmaması gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisinde öksürük şurubunun yeri bulunmamaktadır.
  • Bu hastalık sürecinde çocuğunuzun bol bol istirahat etmesini sağlayın, iyileşmeden önce asla ayağa kalkmasına izin vermemeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.