Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yanak Estetiği

İnsanların yüz şekilleri güzelliğin fark edilmesi ve toplumda daha dikkat çekici olması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle dışarı çıktığımızda ya da bir insanla muhatap olduğumuzda ilk dikkat edilen yüz ve aynı zamanda yüz şeklidir. Yüzünde yer alan burun, ağız, dudaklar, kaç yapısı, göz renk, ebatı, saçlar, yüzde yer alan her türlü organ ya da doku direkt dikkat çekmektedir.

Yüzde yer alan organ ve dokuların hepsinin orantılı olması insanların güzellik kriterlerini karşılamaktadır. Mesela dudakların kalın ve dolgun olması, burnun çok hafif yukarı doğru kalkık olması, yanakların yüzde orantılı olması, kaşların kavisli olması ve aynı zamanda çenenin küçük olması gibidir. Bu nedenle insanların güzelliği yüzündeki altın oran ile bağlantılı olmaktadır. Altın oran ise, yüzde yer alan her organın ve dokunun, yüzle orantılı olmasının değer cinsinden ifade edilme şeklidir. İnsanların yüzü şeklinde altın oran değeri bulunuyorsa, o yüz çok popüler ve beğenilen bir yüz olmaktadır. Altın orandaki en önemli faktör, çene ve aynı zamanda yanakların üçgen şeklini ortaya çıkarmasıdır. Bu oran sayesinde yüz daha genç, güzel, çekici ve estetik durmaktadır.

İnsanların yüzünde yer alan yanağın ve aynı zamanda yüz konturunun köşeli, yanaktaki yağ yastıklarının fazla olduğu yüzlerde yapılan üçgenleştirme operasyonuna yanak estetiği adı verilmektedir. Yanak estetiğinde uygulanan operasyon ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yanak estetiğinin bir diğer adı Amerika da Bichektomy dir. Yanak estetiği operasyonu yüzün dışında hiçbir iz kalmadan, sadece ağız içinde yer alan yanak bölgesinden bir cm lik bir kesi ile yanaktan fazla yağ yastıklarının çıkarılması işlemidir.

Yanak Estetiği Nasıl Olur?

Yanak estetiği operasyonu lokal anestezi altında yapılan ve aynı zamanda yaklaşık olarak otuz dakika süren konforlu bir operasyon olmaktadır. Genel olarak basit gibi görünün bu operasyonda plastik cerrahın kendi alanındaki deneyimi de çok önem taşımaktadır. Yanak estetiği yaptırmak isteyen bireylerin yüz şekline göre alınan yaş miktarının belirlenmesi, operasyon sonrasında çene, yanak üçgeninin kişiye özel oluşturulması ve aynı zamanda ağız içindeki dikişlerin hastayı rahatsız etmemesi doktorunuzun tecrübesinin bir göstergesi olmaktadır.

Yanak estetiğinde uygulanan bir yöntem olan yanak yağının alınması, kilo alındığı zaman yanakların yağ yapısının daha kalın olması sonucunda yapılır. Yanağın iç kısmında yer alan yanak yağı yirmi ya da yirmi beş yaşlarından önce alınılmaması gerektiği tavsiye edilir. Çünkü bu yaşa kadar yanaklarının yağ tabakası kalın olan bireylerde, daha sonraki yaşlarda yanaklarındaki dolgunluk azalabilir, bu nedenle belirli bir yaşta olmak gerekir. Bu operasyonda bireyin genetik özellikleri de belirleyici olmaktadır. Yanak estetiği operasyonu yaptırmak isteyen bireylerin anne ve babasının yanakları dolgun ise bireyin operasyonunu otuz yaşına gelmeden yapılması gerekir. Çünkü otuz yaşından sonra zamanla yanak çökmesi durumu oluşacaktır. Yanak estetiği operasyonunu erkekler de yoğun ilgi göstermektedir. Buna rağmen toplumda çok bilinmeyen estetik bir operasyondur ve sık sık yapılmaz.

Yanak estetiği operasyonu gene anestezi ya da sedasyon ile yapılmaktadır. Daha önce uygulanan klasik yöntem ile operasyon sadece ağız içinden yapılır ve dışarıdan bakıldığında herhangi bir iz olmaz. Dışarıdan dikkat çekecek olan yalnızca yanak bölgesinde yer alan yağ kitlesinin azalmasına bağlı olarak yanaktaki düzleşmedir. Yanak estetiği operasyonunda birey sık sık kilo alıp verebilen bir yapıda ise, ameliyatı bireyin kilolu olduğu bir dönemde yapılması daha uygun olmaktadır. ağız içinde uygulanan olan kesi, uygun olan anatomik planlar arasından geçilmesi durumunda kolay bir şekilde yağ kitlesine ulaşılarak, yanakta dolgunluğa yol açan yağ kitlesinin daha fazlası alınır. Bu yağ kitlesine Bichat yağ yastıkçığı adı verilir ve insan anatomik yerleşimi daha önceden belirlenir. Bichat yağ yastıkçığı bir ana kitle ve üç, dört uzantıdan meydana gelir. Bichat yağ kitlesi ilk olarak 1732 yılında ortaya çıkmıştır.

Yanak Operasyonu Kimlere Uygulanır?

Yanak estetiği operasyonunda uygulanan orta yaş grubu hastalarında yüz gerdirme operasyonu birkaç yıl daha ertelenmektedir. Yanak estetiği operasyonunda özellikle çok genç bayanlarda çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yirmi ya da otuz yaşında olan bireylerin yanakları genetik olarak sarkık durur, yanakları çok kalın bir yakıya sahiptir ya da şekil olarak dikdörtgen, yuvarlak olabilir. Bu tür yanağa sahip olan bireyler yaşına göre daha büyük görünür ve aynı zamanda asık, yorgun bir yüz ifadesi ile yaşamak zorunda kalırlar. Yanakların yan kısımlarında yer alan yağ yastıkları bireyi küçük bir stres, üzüntü ya da yorgunluk gibi duygularda çok daha fazla bitkin göstermektedir. Bu ifadelerin yüz şeklinden kaldırmak için yanak estetiği operasyonu yapılmaktadır. Yanak estetiğinde operasyonu sayesinde bireyler olduğu yaşta görünmekte, çok çekici, güzel ve estetik bir yüz hattına sahip olurlar. Yanak estetiği operasyonunu sadece bayanlar yaptırmaz, bayanların yanı sıra, görünüşüne çok önem veren erkekler de yaptırabilir. Erkek ve bayan hastalar için ayrı ayrı operasyon planlaması, aynı zamanda uygulaması yapılması gerekmektedir.

Yanak Estetiği Sonrasında Ne Yapmak Gerekir?

Yanak estetiği operasyonun sonrasında ağzın yan kısımlarında küçük dikişler olacaktır. Bu nedenle operasyon sonrasında ilk gün boyunca sıvı besinlerin tercih edilmesi gerekir. Daha sonraki, günlerde yavaş yavaş çok sert olmamakla birlikte, normal besin tüketimine devam edebilirler. Yanak estetiği operasyonun sonrasında ilk üç gün boyunca ağız içinin gargara yapılması gerekir. Çünkü ağzın yan taraflarında bulunan dikişleri alınıncaya kadar steril tutmak gerekir. Dikişlerin olduğu kısım genel olarak yumuşak bir dokuya sahip olduğu için hiçbir acı hissedilmez, hatta hastalar bazen ağızlarında dikiş olduğun bile unuturlar. Yanak estetiği operasyonundan sonra ağızda bulunan dikişler birkaç gün içerisinde kendi kendine erir, buna bağlı olarak yanak kısmında çok hafif olan hassasiyet birkaç gün içerisinde yok olur. Hastaların çoğu operasyon sonrasında sosyal hayatına geri dönerler. Herhangi bir hastanede yatış süreci olmamaktadır. Yanağın operasyondan sonraki gerçek görüntüsü üç hafta içerisinde tamamen ortaya çıkmaktadır.

Yanak estetiği operasyonu sonrasında yanaklarınız çökmez. Bazı yanak estetiği operasyonunda hastalar çok fazla yanak yağının alınmasını ve aynı zamanda yanaklarının çökük bir görüntüye sahip olmasını isterler. Yanaklarda yer alan yağ tabakasının alınması ile yanaklar çökmez, sadece dolgunluğu azalır, daha çok düz bir görüntüye sahip olur. Yanak estetiği operasyonu hem ağız içinden hem de ağzın dış kısmından yapılan bir işlemdir. Ağız içinden özel bir nokta belirlenir ve o noktadan yağ kitlesinin bir kısmını oluşturan Bichat yağ yastığı alınır. Operasyonda yanağın dışından ince kanüller ile yanağın cilt altı kısmında yer alan yağ tabakasına liposuction işlemi uygulanır. Operasyonun başarılı olması için iki uygulamanın da yapılması önerilir. Bichat yağ yastığı ağız içinden alındığı için, ağız içinde oluşabilecek olan enfeksiyonu engellemek amacı ile operasyon öncesinde ve sonrasında mutlaka antibiyotik kullanılması doktor tarafından tavsiye edilir. Yanak estetiği operasyonu öncesinde en az on gün içinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar almamış olmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.