Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yanakta Yara

Yanakta oluşan yaralar çoğu kişinin şikayet ettiği ve rahatsızlık veren yaralardır. Aft olarak da isimlendirilen yanak yaraları ağzımızda, dilimizde, yanakta, damakta ve bu gibi hassas bölgelerde meydana gelebilir. Kişilerin yemek yemelerine, bir şey içmelerine ve konuşmalarına engel olur. Hatta kişilerin tükürüklerinin salgılarını dahi kontrol edememelerine sebep olur. Beyaz ya da sarı renkte olan bu yanak yaraları tek başına da olabilir, çok sayılarda da olabilir. Yazımızda sizlere yanakta yara neden olur ve nasıl iyileşir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Yanakta Yara Neden Olur?

Kadınlarda daha fazla olasılıkla belirebilen yanakta yara, değişik sebeplere bağlı bir şekilde ortaya çıkabilir. Yanaktaki yaralara neden olan şeylerden biri, ağzımızda da normalde olan bir mantar çeşididir. Bu mantar var olduğu halde hastalık oluşturmamasının sebebi de bağışıklık sisteminin bu tür mantarları yok etmesinden dolayıdır. Ama tersi durumda ise aynı şeyleri söyleyemeyiz. Yani bağışıklık sistemimiz güçlü değilse mantar yok olmaz.

Yanakta yaralarda değişik sebepler de rol oynayabilir. Yanak yarası çoğu kişide çok ciddi sorun olduğunu ifade etmeyebilir. Kişilerin sağlıklı beslenmemesi ya da başka bir tabir ile buna bağlı bağışıklık sisteminin zayıf olması, yalnız yanakta oluşan yaraların değil bütün hastalıkların altında yatabilen ana nedendir. Yanakta yaraya maruz kalmadan, öncesinde vücut direncinin artması için beslenmemize özen göstermemiz gerekir. Kendimize bakım yapmadığımızda yanak yaralarımız hızlanıp sıklaşır. Bağışıklık sistemimizin zayıf olması nedeni ile sürekli olarak antibiyotik kullanmak da yanakta yaraya neden olabilir. Bu sebepten dolayı hastalandığımız zamanlarda antibiyotik kullanmamız doğru bir davranış değildir. Antibiyotik kullanmak böbreklerimize zarar verir ve bağırsak ortamlarında yaşayan yararlı bakterileri yok eder.

Yanakta yara oluşmasına neden olan faktörler;

 • Yiyecekler: Yemiş olduğumuz yiyeceklerin sertlik ya da yumuşaklığı, sıcaklık veya soğukluğu yanakta yara oluşmasına neden olabilir. Sert yiyecekler yumuşak olan ağzın mukozasında tahriş yapar ve yanakta yara oluşmasına zemin hazırlayabilir. Aşırı derede tuzlu yiyecekler tüketmek, baharatlı çerezler, acı yiyecekler tüketmek, sirke, turşu, patates cipsi çok fazla tüketmek, fazla sıcak yiyecekler tüketmek yanakta yara oluşmasına sebep olur.
 • Stres: Çağımızda çoğu hastalığın en büyük sebeplerinden biri de strestir. Stres oluşması yani devamlı gergin durumda olma kişilerin dirençlerinin kırılmasına sebep olur. Dirençleri kırılan kişilerde de yanakta yara süreci hızlanabilir. Özellikle bu süreç, bayanların adet öncesi zamanında sıklık ile karşılaşılabilir. Doğal yollar ile stresi yok edebilen sarı kantaron otunun çayını yapıp içerseniz yanakta yara oluşmasını da yok edebilirsiniz.
 • Travma: Ağzımızda oluşan tahrişlere bağlı yanakta yaralar oluşabilir. Bu yaralar diş fırçası ile sert kullanma ile ilgili ya da yanlışlıkla yanakların ya da dudağın ısırılması ile de oluşabilir. Diş macunu kullanımından da kaynaklı yanakta yara oluşabilir. Diş macununun yapısındaki köpürtücü maddeler yaraya yol açabilir. Bunun harici yanlış protezlerin takılması ya da sert yiyecek tüketilmesi de neden olabilir.
 • Bu faktörlerin yanında migren, tansiyon ve benzeri başka hastalıkların belirtileri ya da yan etkileri olarak ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklı yan etki olarak ortaya çıkabilir. Kalıtımsal özellikler ve çevre koşulları kaynaklı olabilir. Bazı vitamin, protein ve mineral değerlerinin eksik olmasından oluşabilir. Hormon değerlerinin yükselmesinden ve hormonlu yiyeceklerin fazla tüketilmesinden dolayı ortaya çıkabilir.

Kısacası yanakta yara oluşumunun nedenleri kişilerin bakım ve vücut içindeki dengelerinin olumsuz ilerlemesi yüzünden ortaya çıkabilir. Uzun süre zarfında yanakta oluşabilen bu yaralar zamanla geçebilir, fakat bazı yaralar da yanakta şişlik veya lekeler bırakabilir. Yanakta yara oluşumlarını dikkate alarak uzman bir doktora gitmekte fayda vardır.

Yanakta Yara Nasıl Geçer?

 • Yanakta oluşan yaraların geçmesi için aşırı tuzlu, baharatlı vb. yiyeceklerden uzak durup dikkatli tüketmek gerekir.
 • Yanak içerisinde oluşan aft yaraları bazı hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıktığından dolayı kötü durumlar olmaması için, vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmaya dikkat etmek gerekir.
 • Ağız içi sağlığımızı korumak amacıyla bakterileri ve virüsleri yok etmek için ağız içi yaramız varsa günlük olarak ağzımızı bir bardak tuzlu su ile gargara yaparak temiz tutmalıyız. Karbonatlı su ve sirke de yanakta oluşan yaralara iyi gelebilir. Bunlarla gargara yapmak yanaktaki yaralarımızı iyileştirebilir.
 • Diş macunu aldığımızda içinde sodyum sülfat olmayan ürün almaya dikkat etmeliyiz ve sertliği çok olan diş fırçası kullanmamalıyız.
 • Vitamin ya da mineral eksikliğimiz varsa doktorumuzun verdiği mineral ve vitamin ilaçlarını kullanmalıyız. Bu besin değerlerinden içeren meyve ya da sebzeleri tüketmeye dikkat etmeliyiz.
 • Yanakta yaranın ortaya çıkmasına sebep olabilen ve tetikleyen stresi kontrol altına almaya çalışmalıyız. Bu ve bu gibi durumları göz önüne alarak ağız içi sağlığımıza dikkat edersek yanakta yara oluşumunu ve etkilerini büyük oranla ortadan kaldırabiliriz.
 • Karadut ve karadut şurubu da yanakta yara tedavisinde kullanılabilen ve etkili olan yiyeceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.