Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yanığa İyi Gelen Yiyecekler

Çeşitli nedenler ile vücutta oluşan yanıkların önlenebilmesi hem sağlık açısından hem de görsel açıdan büyük bir önem teşkil etmektedir. Elbette yanıklar eğer ciddi boyutta ise mutlaka bir doktora ya da hastaneye başvurup tedavi olunması gerekmektedir. Ancak daha hafif yanıklarda bazı yiyeceklerin tüketimi ve vücuda uygulanması etkili olabilmektedir. Bu hususta yanığa iyi gelen yiyecekleri tercih etmekte fayda vardır.

Yanığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Meyveler

Screenshot_4

Uzmanlar tarafından ortaya konmuştur ki antioksidan açısından zengin olarak bilinen tüm meyveler yeterli miktarda tüketilmesi kaydı ile yanıkların ve yanıklar ile birlikte oluşan yaraların iyileşme süresini bir hayli hızlandırmaktadır. Bu yüzden de antioksidan zengini olan meyvelerin yanıkların tedavisi için tüketiminin önemi oldukça büyüktür. Yanık tedavisi için tüketilmesi gereken antioksidan bakımından zengin meyveler arasında domates, yaban mersini ve kiraz bulunmaktadır. Yine de elbette bu meyveleri herhangi bir alerjik reaksiyona mahal vermemek adına kararında tüketmekte de yarar vardır.

2- Sebzeler

Screenshot_1

Tıpkı meyveler gibi sebzeler de antioksidan olarak çok zengin ve kıymetli yiyecekler arasında yer almaktadır. Sebzelerin antioksidan özellikleri sayesinde yaraların çabuk bir biçimde iyileşmesi sağlanabilmektedir. Aynı zamanda düşük dereceleri yanık izlerinin de silinmesi açısından sebzeler büyük bir önem taşımaktadır. Sebzelerin içerisinde bulunan vitaminler de bu iyileşme sürecinde etkin rol oynamaktadır. Hem antioksidan özelliği hem de vitamin açısından zenginliği düşünüldüğünde düzenli olarak tüketilmesinde en çok yarar olacak sebzeler arasında ilk sırada biber ve kabak vardır. O yüzden de yaraların iyileşebilmesi için sebze takviyesi olarak bu sebzelerin doğru bir şekilde ve yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.

3- Zerdeçal

Screenshot_4

Hemen hemen her hastalığa iyi geldiği görülen zerdeçal, aynı zamanda anti-iltihap özelliğini de içerisinde bulundurmaktadır. Bu özelliği ile yanıkların devamında oluşan iltihapların önlenmesi ve iltihabın geçirilmesi için zerdeçalın çok etkili bir yiyecek olduğunu söylemek mümkündür. Benzer şekilde yanıklar neticesinde ciddi ağrılar oluşmaktadır. Bunun için de zerdeçal ağrı dindirici bir fonksiyona sahiptir. O şekilde bir tedavi için zerdeçalın toz halde iken bir miktar sütün içerisine ilave edilip tüketilmesi önerilmektedir. Bu sayede hem yanıklar neticesinde oluşan ağrılar giderilecek hem de iltihaplar kolay bir şekilde yok edilebilecektir.

4- Bal

Screenshot_1

Hem lezzetli hem de faydalı besinlerden olan bal yanıklar üzerinde de büyük bir iyileştirici özellik göstermektedir. Çünkü bal enfeksiyonlardan koruma ve enfeksiyonları önleme gibi bir fonksiyona sahiptir. Bununla birlikte yanığın çeşidine göre balın hem yanık olan bölgeye sürülmesi hem de direkt olarak yenilmesi yanık tedavilerinde etkili bir yöntem olmaktadır. Aynı zamanda bazı uzmanlar balın ikinci dereceden yanıklarda daha çok etkili olduğunu savunmaktadır. Bu sayede yanıkların kısa sürede ve etkin bir biçimde iyileşmesi sağlanabilmektedir. Ancak baldan tam faydayı sağlamak için balın doğal ve gerçek olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü piyasada pek çok sahte bal satılmaktadır. Bu balların sağlık açısından hiçbir faydası olmadığı gibi başka şekillerde ciddi zararlar da verebilmektedir. O yüzden sağlık için bal alınacağı zaman özellikle gerçek ve doğal olmasına dikkat edilmesi çok gereklidir.

5- Tuz

Screenshot_4

Aslında tüketilmesinin çok tercih edilmesi önerilmeyen tuz, yanıklar konusunda ise etkili bir yiyecek haline gelmektedir. Fakat bu aşamada tuzun direkt olarak tüketilmesine yine gerek yoktur. Tuz ağızda oluşan yanıklarda etkili bir yiyecektir ve tuz ile suyun karışımından oluşan gargara ile ağızda gargara yapmak bu ağız yaraların iyileştirilebilmesine katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde ağızda oluşan yaralardan kaynaklı olarak gerçekleşen ağrıların giderilmesine de tuzlu su ile yapılmış bir gargaranın faydası bir hayli büyüktür. Ağız içi yanıklar meydana geldiğinde uzmanlar günde birkaç defa tuzlu su ile gargara yapılmasını önermektedir. Bu sayede hem ağrılar ve acı azaltılabilecek hem de yaralı bölge kısa sürede iyileşebilecektir.

6- Patates

Screenshot_1

Hem çok lezzetli hem de ülkemizde çok sık tüketilen yiyeceklerden olan patatesin yanıklar üzerinde çok önemli bir etkisi olmaktadır. Ancak burada da patatesin tüketilmesine gerek yoktur. Çünkü haşlanmış patateslerin kabukları soyulduktan sonra yanığın ve yarasının olduğu bölgeye uygulanması yanığın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde patates uygulanması halinde yanık olan bölgede herhangi bir enfeksiyon oluşma riski de ciddi ölçüde azaltılmış olacak. Bu yöntem o kadar etkilidir ki bazı durumlarda uzmanlar tarafından dahi kullanılabilmektedir.

7- Balık ve Balık Yağı

Screenshot_4

Bilindiği üzere tam bir omega 3 yağ asidi deposu olan balık ve balık yağı insan vücudunda pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de yanıklardır. Çünkü balık ve balık yağı yanık sebebi ile oluşan ödemin azaltılması ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkılarda bulunmaktadır. Bu şekilde düzenli ve yeterli olarak balık tüketimi sayesinde yanıkların iyileşmesi gözle görülür bir ölçüde hızlanmaktadır. Ancak bu noktada da özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balıkların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu balıklar da ağırlıklı olarak somon ve uskumrudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.