Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanıklar, düşük dereceli tıbbi problemler olabileceği gibi, hayatı tehdit edici düzeylerde de olabilirler. Her yıl birçok insan ateş ile alakalı yanık sebeplerinden dolayı yaşamını yitirmektedir. Elektrik ve kimyasallarda ayrıca şiddetli yanıkların oluşma nedenleri arasında olabilir. Kaynar sıvılar, çocuklarda yanıkların oluşmasında en yaygın sebeplerdir.

Yanığın tedavisi, sakatlığın bulunduğu bölge ve yanığın şiddetine başlı olarak değişmektedir. Güneş yanıkları ve küçük yanıklar genellikle evde tedavi edilebilmektedir. Derin ya da daha geniş yerlere yayılmış olan yanık ise daha acil bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyacaktır.

Şiddetli, büyük yanıklara sahip insanlar, özelleştirilmiş yanık merkezlerinde tedavi altına alınmaları gerekir. Bu özel yanık merkezlerinde tedavi gören insanların büyük boyutlardaki yaralarının kapatılması için deri nakli ya da derin yaraların yara izlerinin küçültülmesi gerekebilir. Ayrıca, bu tarz büyük yaralanmalara uğramış bireyler, fiziksel terapi gibi aylar süren bakım tedavilere ve duygusal desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Yanık Semptomları Nelerdir?

Yanıklar, cildi eşit miktarlarda etkilemez. Bu yüzden tek bir sakatlık durumunda derinlikleri çeşitli düzeylerde meydana gelebilir. Küçük çaplı yanıkların büyük çaplı yanıklardan ayrılması, zarara uğrayan dokudaki zarar derecesinin belirlenmesiyle elde edilebilir.

Yanıkların 3 farklı sınıflandırılması bulunmaktadır. Bu 3 sınıflandırma şu şekilde açıklanabilir;

Yanık yaraları hakkında çok daha detaylı bilgi için;

YANIK YARALARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

1.Birinci Dereceden Yanıklar

Bu tür yanıklar, düşük dereceli yanıktır. 1. dereceden yanıklar, sadece derinin üst katmanını etkiler. Epidermis denilen üst deri, birinci dereceden yanıkların etkilediği yanık türüdür. Bu, kızarıklık, şişlik ve acıya neden olabilir. Bu tür yanıklar genellikle, ilk yardım tedbirleri ile tedavi edilebilir ve en geç bir hafta içinde düzelir. Güneş yanıkları bu tür yanıkların en iyi örneğidir.

2.İkinci Dereceden Yanıklar

Bu tür yanıklar, hem epidermis yani üst deri hem de dermis yani esas deri ya da alt deriyi etkiler. Bu durum, kızarıklık, beyaz ya da lekeli bir cilt, acı ve şişliğe neden olabilir. Ayrıca, yara nemli ve ıslak görülür. Kabarcıklar meydana gelebilir ve acı şiddetli bir şekilde görülebilir. Derin ikinci dereceden oluşan yanıklar yara izi kalmasına neden olabilir.

3.Üçüncü Dereceden Yanıklar

Bu yanık türü ise, derinin içindeki yağ tabakasının içine ulaşır. Yanığın oluştuğu bölge kömürleşmiş siyaha ya da beyaza dönebilir. Cilt, balmumu ya da kösele gibi görülebilir. 3. dereceden yanıklar, bireyin sinirlerini yok edebilir, ve uyuşukluğa, hissizliğe neden olabilir. Bu tarz bir yanığa sahip olan birey, nefes almakta güçlük çekebilir ya da duman soluma ya da karbonmonoksit zehirlenmesi gibi durumlarla karşılaşabilir.

Yanık Nedenleri Nelerdir?

Birçok şey yanık oluşmasına neden olabilir. Bunlara örnek olarak;

 • Ateş
 • Kaynar su ya da buhar
 • Sıcak metal, cam ya da diğer sıcak objeler
 • Elektriksel olaylar
 • X-ray sebepli radyasyon ya da kanserin tedavisindeki radyasyon terapisi
 • Güneş ışığı ya da morötesi ışınlar veren lamba ya da solaryum cihazından gelen ultraviyole ışık
 • Asit, küllü su, tiner ya da benzin gibi kimyasallar.

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanığın tedavisi, türüne ve sakatlığın derecesine bağlı olarak değişir. Çoğu küçük dereceli yanıklar, reçetesiz ilaçlar ile evde tedavi edilebilir. Bu yaralanmalar genellikle, birkaç hafta içinde iyileşmektedir.

Ciddi şekilde meydana gelen yanıklar için, ilk yardımın uygun şekilde yapılmasından ve yaranın değerlendirilmesi yapılmasından sonra, yanık, ilaç tedavisi, yara sargıları, terapi ve cerrahi müdahale gibi tedavi seçenekleri oluşturulur. Tedavinin amacı, acının kontrol altına alınması, ölü dokunun alınması, enfeksiyonun engellenmesi, yara izini azaltmak, işlevi yeniden sağlamak ve duygusal ihtiyaçların karşılanması şeklindedir.

Birey, ek tedavi ve terapi için aylara ihtiyaç duyabilir. Bu tedavi süreci hastanede yapılabilir, birey ayakta iken yapılabilir ya da evde yapılabilir. Bu tercihlerin belirlenmesi, bireyin isteği, diğer durumlar ve bireyin becerilerine bağlı olarak değişebilir.

1.İlaç Tedavisi ve Yara İyileştirici Ürünler

Büyük yanıklar için, çeşitli ilaç tedavileri ve ürünleri, iyileşmenin sağlanması için kullanılabilir.

 • Su bazlı tedavi: Bireyin yanıkları ile uğraşan bakım uzmanları, yaralı dokunun temizlenmesi ve yeniden canlandırılması için, ultrason tedavisi gibi teknikler kullanabilirler.
 • Dehidrasyonu engelleyici sıvılar: Birey, dehidrasyonu ve organ yetmezliğini engellemek için intervenöz sıvılara ihtiyaç duyabilir.
 • Ağrı ilaçları: İyileşen yaralar çok ciddi acılara neden olabilir. Bu sebeple morfin ve kaygı önleyici ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Özellikle de sargı değiştirme işlemi sırasında ağrılar çok fazla olabilir.
 • Yanık kremleri ve merhemler: Bireyin tedavi uzmanları, yaranın iyileşmesi için çeşitli tropikal ürünler seçerek bunları, yaranın nemlendirilmesi için, ağrının azaltılması, enfeksiyonun engellenmesi ve iyileşmenin hızlandırılması için kullanabilir.
 • Sargılama: Bireyin tedavi edicileri, çeşitli özelliklerdeki yara sargılarını kullanabilir. Yanıkların iyileşmesine yardımcı olmak ve enfeksiyona karşı mücadele için, nemli bir ortam yaratılabilir.

2.Cerrahi Müdahale

 • Nefes alma yardımı: Eğer yüz ya da boyun bölgesinden yandıysanız, boğazınız kapalı şekilde şişebilir. Eğer bu durum meydana gelirse, doktor, bireyin nefes borusundan aşağı bir tüp yerleştirerek bireyin akciğerine oksijen gitmesini sağlar.
 • Yaranın etrafındaki kan akışının kolaylaştırılması: Eğer yanık kabuğu, bir uzvun etrafını tamamen sararsa, bu, sıkışabilir ve kan akışının kesilmesine neden olabilir. Kabuk, göğsün etrafını tamamen sararsa, nefes alışı zorlaştırabilir. Doktor, kabuğu birkaç yerden keserek, baskının azalmasını sağlayabilir.
 • Plastik cerrahi: Plastik cerrahi, yeniden yapılandırma, yanık yaralarının görünümünü düzeltebilir ve yara izlerinin etkilediği eklemlerin esnekliğini arttırabilir. 
 • Doku nakli: Doku nakli, bireyin kendi sağlıklı dokusunun, derin yanıkların yarattığı yaralı doku ile yer değiştirilmesi işlemini içeren cerrahi bir prosedürdür. Kadavra ya da domuzlardan alınan donör deri, geçici bir çözüm olarak kullanılabilir.

Yanığa Ne İyi Gelir?

1.Soğuk Su

musluk

Bir yanığın yayılmasını durdurmak için, yanığın oluşmasından hemen sonra akan soğuk su altında yanan bölge birkaç dakika bekletilir.

Ayrıca, etkilenen bölge üzerine soğuk bir kompres uygulanabilir. Rahatsızlığın yatıştırılması için bu işlemin her birkaç saatte bir tekrarlanması gerekir.

Buz kullanmayın. Çünkü buz, kan akışını kısıtlayabilir. Bu da, en sonundan hassas olan dokunun zarar görmesine neden olabilir.

2.Çiğ Patates

resize-img

Ham patates, içerdiği tahrişi önleyici ve yatıştırıcı içeriklerle küçük çaplı yaralanmaların tedavisinde kullanılabilir. Ağrının hafifletilmesini sağlayarak, kabarcıkların oluşma riskini düşürür.

 • Ham patates dilimlenir ve yanığın üzerine masaj yapılır. Patatesin suyunun etkilenmiş alana yayıldığından emin olun.
 • Diğer bir seçenek ise, ham patatesin rendelenmesi ve 15 dakika boyunca etkilenmiş bölge üzerine uygulanmasıdır.

En iyi sonuçların alınabilmesi için, bu tarz tedavi yöntemlerinin, yanığın meydana gelmesinin hemen ardından yapılması gerekmektedir.

3.Aloe Vera

Aloe-Vera

Aloe vera, içerdiği kanı durduran ve doku iyileştirici içeriklerle, yanıkların iyileştirilmesine yardımcı olur.

 • Aloe vera yaprakları küçük parçalar halinde kesilir ve taze jel direkt olarak yanığın üzerine uygulanır.
 • Ayrıca, bir çay kaşığı aloe vera jeli ve zerdeçal karıştırılır ve ardından yanık üzerine uygulanır.

Eğer aloe vera bitkisine sahip değilseniz, aloe vera içeren kremleri de uygulayabilirsiniz.

4.Bal

bal_1_1

Bal, yaraların dezenfekte edilmesinde ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olmada etkili olabilmektedir. Bunun nedeni, balın içerdiği, antibakteriyel ve enfeksiyon önleyici içeriklerdir. Ayrıca büyük yara izi oluşum riskinin azalmasını sağlar.

 • Bir gazlı bez üzerine bal yayın ve bunu direkt olarak yanığın üzerine koyun.
 • Günde 3-4 kez bandajı değiştirin.

5.Siyah Çay Poşetleri

siyah-cayin-yararlari

Siyah çaydaki tanik asit, yanıktaki ısının dışarı çekilmesine yardımcı olabilir ve ağrının azaltılmasını sağlayabilir.

 • 3 çay poşetini sıcak su dolu bir sürahi içinde birkaç dakika demleyin. Çözeltinin soğumasını sağlayın ve ardından temiz bir bez ile etkilenmiş yanık bölgeyi bununla ıslatın. İhtiyaç duydukça bunu tekrar tekrar uygulayın.
 • Ayrıca, soğuk, ıslak çay poşetlerini yara üzerine direkt olarak da koyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. melek dedi ki:

  annem utu yaoarken kolu yandi bu siteden baktik ne iyi gelir aloe vero surulebilecegini gorduk annem hemen evde olan bu cicegi kopardi surdu ve hemen agri sizisini dindirdi yanigi olan arkadaslarin hemen uygulamasini tavsiye ederiiz