Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Yanık lekesi dikkatsizliğimizin sonucu en sevdiğimiz halımızı, en sevdiğimiz kıyafetimizi hatta o en çok vakit geçirmeyi sevdiğimiz mutfağımızda bulunan tezgahın üzerinde hiç beklenmedik anlarda oluşur. Bütün bunların sonucunda da ne yapsak ne etsek bu durumu kurtarsak diye kara kara düşünürüz. Şimdi bu sorunlarımızı nasıl gidereceğimize bir bakalım.

Yanık Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Kıyafetinizin üzerinde oluşan yanık izi çok aşırı değilse ve doğru zamanda bu durumu fark edip engellediysek hiç merak etmeyin kıyafetinizi iki yöntem ile kurtarabiliriz.

İlk yöntem için İhtiyacımız olan malzemelerimiz yarım bardak normal su ve üzerine yarım bardak oksijenli su.

  • Yarım bardak suya oksijenli su ekleyiniz. Bardak içerisindeki suları iyice karıştırın ve bir bez üzerine bu suyu dökün. Yanık lekesi olan bölgeyi ıslak olan bezle silin.
    Giysinizdeki yanık lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Not: Miktarları aşırıya kaçmadan kullanmanız kıyafetlerinizin zarar görmesini engelleyecektir. Aksi takdirde kıyafetleriniz bozulabilir.

İkinci yöntem olarak Yanık lekesini gidermede sirkeli su da kullanılabilir.

  • Bir kaba sirkeli su hazırlayınız. Temiz bir bezi hazırladığınız sirkeli bu ile ıslatın. Islattığınız bez ile yanık lekesi olan bölgeyi iyice silin.

Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerindeki yanık lekelerinden kurtulmak için izleyebileceğimiz 2 yöntem bulunur. Tabi bu yöntemler yukarıdaki gibi aşırıya kaçmamış yanıklar için kullanılır.

  • Halıdaki Yanık Lekelerine Tuz Ve Pamuk Kullanımı

Halıdaki yanık izlerini çıkarmak için en kolay çözümlerden birisi tuz ve pamuk ikilisidir. Halıda oluşan hafif yanık izleri için pamuğun üzerine bir miktar tuz döküp yanık bölgeli yeri ovarız. Bu noktada önemli olan kullanılan tuzun iri tuz olması ve yanık oluşur oluşmaz hemen müdahale edilmesidir. Tuz ve pamuk formülü hafif yanık izleri için hızlı bir çözümdür. Ancak geniş ve derin yanıklarda çok etkili olmayabilir.

  • Halıdaki Yanık Lekelerinde Gliserin Kullanımı

Halılarda oluşan yanık izleri için pratik yöntemlerden birisi de gliserindir. Gliserini bazı marketlerden ya da tüm eczanelerden temin edebilirsiniz. Yanık lekesi olan bölgeye birkaç damla lekeyi kaplayacak kadar gliserin dökün. On, on beş dakika beklettikten sonra yumuşak bir bez ya da sünger yardımıyla lekeli bölgeyi leke yok olana kadar ovun. En son halıdaki gliserini bulaşık deterjanı ile temizleyin.
Lekeden eser kalmayacaktır.

Tezgahtan Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcak tencereleri tavaları acelemiz olduğunda altında bir bez veya nihale koymadan tezgâhın üzerine bıraktığımız çok olmuştur. Bunun sonucu olarak tezgâhımızda oluşan yanık izlerinden aşağıdaki adımları uygulayarak kurtulabiliriz.

1. Yüzeyi hazırlayın

İlk aşamada sıcak su ve birkaç damla herhangi bir ev sabunu kullanarak bir çözelti oluşturun. Küçük bir halı parçasını hazırladığınız çözeltinin içinde ıslatın. Nemli, ancak ıslak olmamasına dikkat edin. Yanmış bölgeyi nemli beziniz ile silin. Bu durumda yanmış alan etrafında bulunan küçük çöp ve birikimleri alacaktır.

2. Yanmış bölgenin rengini düzeltme

Bu işlem öncesinde tezgâhınıza kimyasal olarak bir maddeler deyip değmediğini kontrol edin. Çünkü öyle bir durumda, bu teknik çok yararlı olmayacaktır.

Beyaz renkli diş macununu yanık izi üzerine sıkın. Ardından, yumuşak bir bez veya eski bir diş fırçası kullanarak üzerini ovalayın. Birçok insan bu yöntemi yumuşak malzemelerdeki izler için  önerse de, kahverengimsi tezgâh üstü yanık izlerini gidermek için yararlıdır.

3. Yanık Alanları Cilalama

Yukarıdaki teknik, yanma izinin renk değişimini tamamen etkisizleştirebilir veya sağlamayabilir. Bu sebeple düzgün bir şekilde yanık izinin gizlendiğinden emin olmak için, özel katı yüzey tezgâhı temizleyicisi kullanmanız gerekir. Her biri temel olarak özel olarak formüle edilmiş çözeltiler ve uygulamalar fırçaları içeren bir kittir. Bu uygulamayı renk değişikliği kaybolana kadar ovarak uygulayın.

Daha sonra, yanan bölgeyi kum zımparası ile zımparalayın. Bu yanık bölümlerin renginin tamamen açılmasını sağlayacaktır.

4. Bazı Temel Önlemleri Alın

Nem cilayı etkisizleştirebileceğinden, parlatılmış yüzeyin hemen suya maruz kalmamasına dikkat edin. İşlemin yapıldığı alan birkaç gün boyunca yağlı gıdalardan korunmalıdır. Çünkü kir bu alana yapışabilir ve yine tezgahın görüntüsünü bozabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.