Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yanlış Kaynamış Kırık Parmak için Ne Yapılır?

Bir yerin incinmesi, çatlaması ve kırılması gibi durumlar günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkar. Özellikle genç ve yaşlı insanlarda görülme riski daha fazladır. Genç insanlar ani bir hareket veya düşme gibi nedenlerle kırık problemi yaşayabilir. Yaşlılarda ise artık kemikler çok zayıfladığı için ufak bir darbe sonucu kırık yaşanabilir. Bu yazımızda sizlere kırık belirtilerini, neden olduğunu ve tedavisinin nasıl olduğunu anlatacağız.

Kırık Nedir?

kırık

Kemikler, vücudun ayakta durmasını sağlayan iskelettir. Hem dışarıdan bütünlük sağlarken hem de içeride organlarımızın yerli yerinde durmasını sağlar. Koşma, yürüme, oturma, kalkma gibi günlük yaşamda yaptığımız birçok eylemi kemikler sayesinde yaparız. Kemiklerde meydana gelebilecek bir hasar günlük yaşamamızı oldukça olumsuz etkiler.

Kırık vücudumuzda birçok bölgede görülebilir. Bacak, kol ve parmak gibi kısımlarda kırıklara daha çok rastlanır. Kırık, vücuttaki kemik bütünlüğünün bozulması anlamına gelir ya da bir diğer ifade ile kemik sürekliliğinin kopmasıdır. Kırığın oluşmasında birçok neden etkili olur. Kişisel nedenlerle olabileceği gibi dışarıdan bir müdahale sonucu da oluşabilir. Kemiğin kırık olduğu ancak bir doktor muayenesi ile anlaşılır.

3 adet kırık çeşidi bulunur. Bunlar; kapalı kırık, açık kırık ve parçalı kırıktır. Kapalı kırıkta; kemik içeriden kırılmıştır ancak dışarıdan belli olmaz. Bu durumda sadece doktor bunu tespit edebilir. Açık kırıkta; kemik hem içeriden hem dışarıda belli olacak şekilde kırılmıştır. Parçalı kırığa ise; kemiğin birden fazla yerden kırılmasına denir.

Kırığın Belirtileri Nelerdir?

kırık

Kemiğin kırıldığını anlamak bazen zor olabilir. Özellikle kapalı kırık varsa çıkık durumuyla karıştırılabilir. Yanlış tedavi yöntemleri uygulamamak için hem aşağıdaki belirtilere dikkat etmeli hem de uzman bir doktordan yardım almanız gerekir.

 • Acı: Kırığın anlaşılmasındaki en büyük etmenlerden biri hissedilen acıdır. Kişi bölgede yoğun ve şiddetli bir acı hisseder. Hareket etmenizi engelleyecek derecede acı yaşanır.
 • Şişme: Kırık olan bölgede yavaş yavaş şişmeye ve morarmaya başlar.
 • Şekil Bozukluğu: Kırılan bölgeye dışarıdan bakıldığında gözle görülür bir şekil bozukluğu varsa ise kırılma yaşanmıştır. Örneğin kemikte, içe veya dışa dönme durumları yaşanabilir.
 • İşlev kaybı ve hareket edememe.

Kırık Neden Olur?

 • Spor yaralanmaları,
 • Trafik kazası,
 • Ani ve ters bir hareket,
 • Düşme,
 • Osteoporoz rahatsızlığı,
 • Bazı kanser türleri kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.

Kırıkta Yaşanan Olumsuz Durumlar Nelerdir?

 • Kan kaybı; kemiklerde yaşanan kan dolaşımının sekteye uğraması büyük miktarlarda kan kaybına neden olabilir.
 • Organ ve doku gibi yapılarda hasar; kırılma sonucu kemiklerin başka organlara ve dokulara batmasıyla o bölgede hasar ve yaralanmalar oluşabilir.
 • Kemik büyüme bozukluğu.
 • Kırılmış bölgenin yanlış hizalanması sonucu kemiğin yanlış kaynaması.
 • Enfeksiyon.
 • Alçının yanlış yapılması.

Yanlış Kaynayan Kemik Sorununda Ne Yapılır?

kırık

Parmak, ayak ya da herhangi bölgede oluşan kırılma sonucu kemiklerin yanlış kaynaması büyük sorunlara neden olur. Alçı çıkarıldıktan sonra kemiğin yanlış bir şekilde kaynadığı dışarıdan anlaşılır. Yanlış kaynayan kemik deformasyonlara neden olur.

Yanlış kaynayan kemik sorunu genellikle doktorun röntgen filmini yanlış yorumlaması veya alçının yanlış yapılması sebepleri ile ortaya çıkar. Yanlış kaynayan kemik sonucu kişi hareket ederken çok acı çeker. Bazen dışarıdan anlaşılmasa bile kırık tedavisi sonucu hala ağrılar devam ediyorsa mutlaka tekrar bir doktora gitmek gerekir.

Kemiğin bu durumda olmasına acilen bir çözüm bulunmalıdır. Yanlış kaynayan kemiğin düzeltilmesi için genellikle cerrahi yollar ile düzeltilir. Aneztezi kullanılarak kişinin acıya duyarsız hale gelmesi sağlanır. Doktor tarafından kemiğin yanlış kaynadığı yer tespit edilir ve tekrar kemik birbirinden ayrılır. Bu tekrarlanan işlemler kişinin ameliyat sonra normal bir kırığa göre daha çok acı çekmesine neden olur. Tekrar kaynayan kemiğin yanlış kaynaması göz önüne alınmaz ve çok dikkatli şekilde tedavi edilir.

Kırık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırık oluştuğu andan itibaren hemen bir doktora gidilmelidir. Doktor genellik kırık tespiti için röntgen, bilgisayarlı tomografi ve MR taramaları testlerini ister. Kırık belirlenmesi yapıldıktan sonra kırığın boyutuna ve cinsine göre tedavi uygulanır. Bazen cerrahı işlemler gerekebilir. Ancak genel tedavi alçı uygulamaktır. Kırılan bölge alçıya sarılarak sabit bir hale getirilir ve bölgeye destek sağlar. Bu aşamada kemiğin doğru kaynaması ve doğru şekilde alçıyı uygulamak çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.