Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yapay Kalp Nedir, Kimlere Takılır?

Kalp, hiç şüphesiz insan vücudunun işleyişinde en önemli rolü olan organdır. Vücuttaki kan dolaşımını ve oksijen taşınmasını sağlayan kas kütlesidir. Eğer herhangi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalp kaslarında bir sorun oluştuğunda vücuda kan pompalanamaz ve diğer organlara yeterli oksijen sağlanamaz. Kalp kasları yavaş yavaş ölmeye başlar ve kendini yenileyemez. Bu durumda kalp yetmezliği ortaya çıkar. Kalp yetmezliği rahatsızlığında, kalp vücuda kan ulaştıramaz ve diğer organlarda sıvı birikimi meydana gelir. Erken teşhis edildiğinde hastanın iyileşme oranı artarken ilerlemiş hastalar için kalp nakli gerekmektedir. Kalp nakli çok zorlu bir süreç olup, uyumlu kalp bulunması çok uzun süreler alabilir. Bu nedenle son yıllarda teknoloji ile birlikte geliştirilen yapay kalp (Abicor Implantable Replacement Heart) hastalara nakil edilmek üzere tasarlanmıştır.
Tıp dilinde sol ventriküler olarakda bilinen yapay kalpler, kalp donörü buluncaya kadar hastanın hayata tutunmasını sağlayan bir araç olarak kullanılır. Kanın vücutta sağlıklı şekilde dolaşabilmesini sağlar.Yapay kalpler; hidrolik pompa, kapı valfi, kablosuz enerji transfer sistemi, dahili ve harici batarya ve kontrolör parçalarından oluşur.

Oluşturulan yapay kalpler tamamen çıkarılmış bir kalbin yerini elbette tutmaz sadece kalbin işlevsiz kalan bölgesini desteklemek amaçla oluşturulmuştur. Bu yapay kalpler birlikte çalışan kalp kulakçıkları ve sol ventrikülden kan pompalaması zordur. Kalp ve akciğer arasındaki kan akışını dönüşümlü olarak gerçekleştirir. Oluşturulan bu yapay kalpler dakikada on litreden fazla kan pompalar. Yapay kalp malzemeleri titanyum ve plastik karışımdan meydana gelir ve sağ atrium, sol atrium, aort ve pulmonar arter olarak dört farklı bağlantı ile gerçekleştirilir.

Yapay Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vücutta işlevini yerine getiremeyen kalp yerine takılan yapay kalpler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha az riskli ameliyatlarla takılırken daha sessiz çalışır. Yapay kalpler çalışması için gereken enerjiyi ince kablolar aracılığıyla bağlı oldukları pillerden alırlar. Ameliyat sonrasında hastaların bu pilleri düzenli şekilde şarj etmesi önemlidir.

Yapay kalp ameliyatları uzun süren zorlu geçebilen ameliyatlardır ve hastanın rahatsızlığı kesinlik kazandıktan sonra hasta tipine göre belirlenir. Yapay kalp nakli yapılacak olan hastanın başka bir rahatsızlığı bulunmaması ve bağışıklık sisteminin güçlü olması ameliyatın başarısını etkiler. Ameliyatlar ortalama 3 – 6 saat arası sürebilir. Ayrıca hastanın özelliklerine göre farklılık gösterir.

Ameliyat sonrası hastalar birkaç gün yoğun bakımda kalır. İyileşme süresince kontrol altında kalan hastalar fizik tedavi ile de desteklenir. Hastalar yaklaşık 1 aylık bir süreç sonrası hastaneden ayrılabilirler. Bu süreçte yapay kalp için gerekli olan pillerin şarj edilmesi ve değiştirilmesi gereken pansumanlar ve gerekli ilaçların nasıl kullanılacağı öğrenilmiş olur. Yapay kalp nakli sonrası hastalar gerekli kan sulandırıcı ilaçlarla kullanırken, düzenli bir şekilde kontrollere gitmesi şarttır.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Yapay Kalp Nakli Kimlere Uygulanır?

Yapay kalp nakli yalnızca ileri seviyedeki kalp yetmezliği hastalarına ve kalp nakli bekleyen hastalara uygulanır. Günümüzde hala yapay kalp üzerine çalışmalar yapılıyor.

Yapay kalp ameliyatlarında en önemli konu, hasta seçimidir. Hastaların böbrek, karaciğer, akciğer ve beyninde olmak üzere kısaca herhangi bir rahatsızlığı bulunmamalıdır. Tedavinin sağlıklı gerçekleşmesi için hastanın bağışıklık sisteminin güçlü olması da önemlidir. Geçici ve kalıcı kalp nakillerinin başarısı bu gibi koşullara bağlıdır.

Kalp ameliyatı sonrası hastalar 1 ay sonrasında eski haline zamanla dönebilir. Önemli olan vücudun yapay kalbi reddetmemesi için gerekli ilaç tedavisi ve kontrolleri aksatmamaktır. Yapay kalp naklinden birkaç yıl sonra takılan yapay kalp damar tıkanmalarına bağlı olarak sıkıntı çıkarabilir. Bu nedenle düzenli kontroller ve ilaçların düzenli kullanılması önemlidir. Kalbi aşırı yoracak sporlardan uzak durmaları gerekirken kısa yürüyüşlere çıkmaları önerilir.

Yapay Kalp Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

Yapay kalp nakilleri yazının başında da belirtildiği gibi kalp yetmezliğinin aşırı derecede ilerlediği durumlarda uygulanabilir. Fakat her kalp hastası için bu durum geçerli olmayabilir. Kalp nakli bekleyen ya da yapay kalp nakli yapılacak hastalar sürekli kontrol altında olacağı için psikolojik olarak da muayene edilirler. Ameliyat sonrası cihazı sağlıklı şekilde kullanmak için gerekli talimatları yerine getirebilecek zihinsel anlamda sağlıklı olması şarttır. Yapay kalp nakli yapılacak hastaların böbrek, karaciğeri akciğer ya da beyininde başka hastalığı bulunmaması gerekir. Aynı zamanda şeker hastalığına bağlı rahatsızlığı varsa işlem gerçekleştirilemez. Bunların yanı sıra aktif ülser hastalarında, kullandıkları ilaçlar sebebiyle kanama riski oluşması mümkün olduğundan kalp nakli uygun görülmez. Son olarak kalp harici diğer bacak, karın ve boyun damarlarında ciddi hastalıkları bulunan kişilerde, yeni takılacak olan yapay kalbin çalışmama durumu göz önünde bulundurularak nakil işlemi gerçekleştirilmez.

Yazının başında da belirtildiği gibi ciddi bir ameliyattır ve hastanın ameliyat sonrası süreçte hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak destek alması şarttır. Kişinin rahat toparlanabilmesi için gerekli koşulların sağlanması ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi için hijyen çok önemlidir. Aynı zamanda hastaların aradan yıllar geçse bile düzenli kontrollerini aksatmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.