Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Hayatımızın her bölümünde herhangi bir yapıştırıcı ve yapışkan özelliğe sahip maddeleri(uhu, Japon yapıştırıcısı, zamk, tutkal, vb.) kullanıyoruz. Çoğu zaman lekelerini nasıl çıkaracağımızı bilemiyoruz. Elimizin, kıyafetimizin, halımızın, cam malzemelerimizin üzerinde kalmış, kurumuş yahut daha kurumadan çıkarmak istediğimiz yapışkanları sırayla nereden nasıl çıkarılacağına bir göz atalım.

Kıyafetten Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde çocuğunuzla, kardeşinizle, yeğeninizle el işi kâğıtlarıyla oynarken, ödev yaparken yahut bir eşyanızın kırılması üzerine onu tamir ederken kullandığınız yapıştırıcının kıyafetinize bulaşması oldukça mümkündür. Bu gibi durumlarda yapıştırıcının cinsine göre işlemler uygulamanız gerekir.

Örneğin; kullandığınız yapıştırıcı uhu ise kıyafetinizden bu lekeyi çıkarmak için öncelikle uhuyu dağıtmadan bulaşan yer üzerinde kurumasını beklemelisiniz. Uhu lekesi kuruduktan sonra lekeyi kıyafetinize zarar vermeyecek şekilde kazıyarak mümkün olduğu kadar çıkarmaya çalışınız. Kıyafetinizi bir gece soğuk suda bekletiniz ve ertesi gün deterjanlı bir bez ile lekeyi siliniz. Bu işlemler sonrasında kıyafetinizi tekrar makinede yıkayarak lekenin çıktığından emin olunuz.

Kullandığımız yapıştırcı uhu değil de Japon yapıştırıcısı olsa idi;
aynı yöntemleri aseton yardımıyla uygulayınız. Uygulamayı yaparken asetonun kıyafetinize zarar verip vermeyeceğine emin olmak için gözükmeyen bir bölümünde deneme yapınız.

Halıdan Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Halımıza bulaşan uhu lekesini çıkarmadan önce kıyafetlerde olduğu gibi uhunun kurumasını beklemelisiniz. Bunun sebebi bulaşan yapıştırcı lekesini etrafa yaymamak ve lekenin boyutunu büyütmemektir. Halı üzerindeki leke kuruduktan sonra yapacağımız ilk işlem; yapıştırıcının fazlasını ürünümüze zara vermeyecek bir malzeme ile kazımak olacaktır. Uhunun bir kısmının alınmasından sonra bir çay kaşığı deterjanı (burada detarjanın ağartıcı içermediğine dikkat etmemiz gerekir) bir bardak ılık suyla karıştırın.Kabın içindeki deterjanlı suyla bir temiz bir bezi ıslatın ve halı üzerindeki lekeli bölgeyi tamponlayarak temizleyin. Bu işlemden sonra mümkün olduğunca temiz ve ılık su ile halıdaki uhu lekesi için uygulama yaptığınız bölgeyi durulayınız. En son olarak halıdaki ıslaklığı, temiz ve kuru bir bez ile tampon işlemlerle alın.

Kullandığımız yapıştırıcı uhu değil de Japon yapıştırıcısı olsa idi;
aynı yöntemleri aseton yardımıyla uygulayınız. Uygulamayı yaparken asetonun halınıza zarar verip vermeyeceğine emin olmak için gözükmeyen bir bölümünde deneme yapınız.

Elden Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Elinize bulaşan yapıştırıcıdan aseton içeren bir oje çıkarıcı ile kurtulmanız mümkündür. Kullandığınız oje çıkarıcının aseton içerdiğinden emin olunuz. Yapıştırıcının elinize bulaşan bölgesine 2-3 damla aseton dökünüz. Yavaş ve oldukça nazik hareketlerle elinize zarar vermeyecek şekilde bölgeyi ovalayınız. Hızlı ve sert ovalamalardan kaçınınız. Çünkü bu hareketler hem derinizi tahriş edebilir hem de derinizin yırtılmasını gibi kötü sonuçlara sebep olabilir. Aseton derinizdeki yağı emme özelliğine sahip olduğu için derinizde kuruluk yaratacaktır.  Bu işlemden sonra elinizi sabunlu suyla yıkamayı ve nemlendirici kremler uygulamayı unutmayınız.

Camdan Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Cam üzerinde izi kalan etiket yapışkanları veya kenarına bulaşmış yapıştırıcı izlerini birden fazla yolla çıkarabilirsiniz. Şimdi sırasıyla bu yollara bakalım.

  • Yapışkanı aseton ya da ispirto ile ovun. Bir kâğıt havluya veya temiz bir beze bir kapak dolusu ispirto ya da aseton dökerek yapışkanlı bölgeyi ovarak temizleyin. Bu işlem sonrasında lekenin olduğu bölgeyi sabunlu bir bezle temizleyerek kullandığınız ürünün kokusunu gidermeyi ve tamamen bir temizlik sağlamış olursunuz.
  • Camı saç kurutma makinesi ile ısıtın. Burada yapışkanlı bölge saç kurutma makinesinden gelen ısı ile yumuşayacaktır. Bir süre sonra bir çözücü veya kazımak için bir kullanılan bir aletle yapışkanı oradan kaldırabilirsiniz.
  • Çakmak gazı kullanın. Temiz bir bez üzerine çakmak gazını püskürtün ve yapışkan gidene kadar o bölgeyi ovalayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.