Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yara Enfeksiyonu

Cilt parçalanmalarına yol açabilen yaralanmalardan ya da ameliyatlardan sonra çeşit çeşit yara enfeksiyonu olabilir. Bunların arasında selülit de bulunur. Bazı deri altı enfeksiyonları yaralar yolu ile dokuyu enfekte eden bakterilerin sebep oldukları enfeksiyonlardan biridir. Belirli başlı belirtiler, renk bozulmaları, şişmeler ve doku ölümleridir. Yaraların etrafında olan deri iltihaplı, sıcak, hassas ve kırmızı renkte olur. Şayet yara enfeksiyonu kötüye doğru giderse derinin rengi bozularak kangren meydana gelir. Bu yüzden yara enfeksiyonları dikkate alınarak tedavi edilmelidir.

Yara ve deri enfeksiyonları dokuların bir ya da daha fazla türde mikroorganizmalar ile istila edilmesi demektir. Bu enfeksiyonlar vücutta bağışıklık sistemlerini tetikleyip iltihap ve doku hasarlarına sebep olduğu gibi yaranın iyileşme sürecinin de yavaşlamasına sebep olur. Çoğu enfeksiyon enfekte olan çizik ya da saç folikülleri gibi küçük bir alan ile sınırlı olarak kendi kendine geçer. Diğer iyileşmeyen ve tedavi edilmeyen yaralar kendi haline bırakılırsa enfeksiyonları ağırlaşır ve vücuttaki daha uzak mesafe ya da derindeki dokulara yayılabilirler. Bazı enfeksiyonlar diğer organlara yayılır ya da septisemiye sebep olabilir.

Yara Enfeksiyonu Neden Olur?

Yara enfeksiyonlarına büyük bir sıklık ile aerobik bakteri yani yaşamak amacı ile oksijene gereksinim duyan bakteri ya da anaerobik bakteri yani oksijen olan yerlerde yaşayamayan bakteri sebep olur. Doktor hastaya tedavi etmek amacı ile antibiyotikler verir. Doktor hastaya vereceği uygun olan antibiyotikleri belirlemek amacı ile cerahat kültürünü yapar. Enfekte olan tüm dokuları çıkartabilmek için yaranın tamamen açılması gerekir. Tüm ölü olan dokunun çıkartılması için genelde tek bir tane ameliyat yapmak yeterli gelmez. Büyük olasılıkla ikinci bir ameliyatın yapılması gerekir. Şayet yara enfeksiyonu kol ya da bacakta ise, sonunda hangi organda ise onun kesilme ihtimali oluşabilir.

Derimiz vücudumuzun en büyük organıdır ve ilk savunma hattımızdır. Temiz dahi olsa, deri yüzeyi steril halde olmaz. Deri yüzeyi normal flora adı verilen mikroskopik canlılar ve karışımları ile dolu olur. Bu normal floralar, diğer zararlı mikroskopik canlılar olan patojenleri uzak tutmak için yardımcı olurlar. Çoğu zamanlar normal floralar ve koloniler oluşturan patojenler rahatsızlığa sebep olmazlar ve bağışıklık sistemimizi uyarmazlar. Derimizde bir çatlak var ise ya da bağışıklık sistemimiz risk altında ise mevcut olan herhangi mikroskopik bir canlı, yaranın veya deri enfeksiyonun olmasına sebep olabilir.

Vücuttaki yaralarımız derimizin ve dokumuzun bütünlüğündeki bozulma sonucunda oluşur. Yüzeysel olan kesikler, çizik ya da sıyrık, delik ve yanık şeklinde olabilirler. Bunun yanında cerrahi işlemler ya da diş tedavilerinin sonucunda da oluşabilirler. Bu alanlarda mikroskopik olan canlıların enfeksiyona sebep olma olasılığı yaraların genişlik ve derinliğine, yaraların oluşmuş olduğu çevre ve kişinin derisindeki mevcut olan mikroplara bağlı olabilir.

Derimiz üç katmandan oluşur: en dıştaki epidermis, dermis (ter bezlerinin ve saç foliküllerinin yerleşmiş olduğu katman ve yağlı derinin altındaki katman). Bu deri katmanlarının altındaki bağ dokularında, kası ve kemiği koruyabilen zarlar bulunur. Yaraların bu katmanlardan herhangi birisinin içerisine girebilme ihtimali ve deri enfeksiyonlarının bu yaraların içine yayılabilme ihtimali vardır. Yaranın iyileşmesi yaranın temizlenmesi, kenarlarının kapatılması, yeni dokuların ve kan damarlarının oluşturulması amacı ile beraber çalışabilen sistemler, kimyasal maddeler ve hücreleri ilgilendirebilen karmaşık haldeki bir süreçtir.

Derinin ve yaranın enfeksiyonlarının iyileştirilme süreçlerine müdahale edilir ise ek doku hasarı oluşturulabilir. Kişileri olumsuz etkiler ve bununla beraber bağışıklık sistemlerinin baskılanması ya da dolaşımlarının yetersizliği sebebi ile yaranın iyileşme süreci yavaşlayan kişiler daha fazla risk altında olur. Bu enfeksiyonlar kemik gibi vücudun derininde yer alan dokulara nüfuz ettiği zaman ya da dolaşımın yetersiz olduğu dokularda oluştukları zaman tedavi edilme imkanları zorlaşır ve kronik olan enfeksiyonlar haline dönüşebilirler.

Yara Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Enfeksiyon yara tedavisi için su, bez, soyunma bandajları ve antibiyotik gibi malzemeler gerekir. Enfeksiyon kapan yara tedavisinde gazlı bez ile sterilize olan malzeme kullanmak gerekir. Öncelikle ılık haldeki su ile enfekte olan yara durulanır. Yaranın üstüne doğrudan basınçlı su uygulanır ve birkaç dakika süresince su yaraya akıtılır. Kuru bir bez yardımı ile yara kurutulur. Yaraya baskı yapmadan ovulur. Sonrasında bez ile yara silinir. Eczaneden temin edilen bandajlar enfekte alana sarılır. Yaranın korunması için çok dikkatli davranılmalıdır. Gün boyu ihtiyaca göre bandaj değiştirilmelidir. Doktorun belli aralıklar ile bunları değiştirmesi önerilir.

Yaranın üstünde sızıntı var ise en az günde bir defa bandajın değiştirildiğinden emin olmak gerekir. Yara enfeksiyonu hala düzgün bir şekilde iyileşmiyor ise doktora başvurmakta fayda vardır. Doktor hastanın iyileşme süreci için hızlandırıcı antibiyotik ilaç önerebilir. Bu ilaçlar yardımı ile iyileşme süreci hızlanıp hastanın yara enfeksiyonu daha iyi bir hal alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.