Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Kimi zaman büyük sağlık problemlerinin ardından kimi zaman ise ufak tefek dikkatsizliklerin sonucunda vücudumuzda bazı iyileşmiş ama hala fark edilebilen yara izleri kalabiliyor. Günümüzde yara izlerinin görünümünü azaltmada kullanılan teknolojilerde büyük atılımlar meydana gelmiş olmasına rağmen bu yöntemlerin ilerleyen dönemlerde vücutta yaratabilecekleri etkiler henüz tam olarak hesaplanamayabiliyor. Bu gibi sebeplerden dolayı birçok kişi hala doğal yöntemleri tercih ediyor. Biz de bu listemizde yara izlerinin görünümünü azaltmak amacıyla kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini listeledik. Gelin hangi bitkisel çözümleri, nasıl uygulamanız gerekiyor beraber inceleyelim.

1. Hindistan Cevizi Yağı

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Farklı ülkelerde yüzyıllardır sağlık ve güzellikte kullanılan hindistan cevizi yağı ülkemizde ancak son yıllarda popülerleşmeye başladı. Saç bakımı, cilt bakimi, ağız hijyeni, yemek yapımı gibi saymakla bitmeyecek kullanım alanına sahip bu mucizevi yağ yara izlerinin görünümünü azaltmakta da kullanılıyor. Hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt dokusunun daha hızlı yenilenmesini ve yara izlerinin görünümünün azalmasını sağlayan hindistan cevizi yağı birçok kişinin raflarında günlük nemlendirici kremin yerini çoktan aldı bile. Her gün istediğiniz miktarda hindistan cevizi yağını ister sadece yara izinin olduğu bölgeye ister bütün vücudunuza uygulayabilirsiniz.

2. Limon Suyu

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Kimi zaman sivilce gibi ufak çaplı problemler bile doğru şekilde tedavi edilmediğinde yara izi bırakabiliyor. Özellikle ufak tefek koyu renkli yara izlerinin görünümünü azaltma da limon size yardımcı olabilir. Bir kulak çubuğunun ucuna damlatacağınız birkaç damla limon suyunu izlerin bulunduğunu noktalara uygulayın. Bir süre bekledikten sonra suyla temizleyin. Limon suyu uyguladığınız bölgeler hassas bir durumda olacağı için bir süre güneş görmemesi gerekiyor. Bu nedenle bu uygulamayı gece uyumadan önce yaparsanız cildiniz için daha iyi olacaktır. Günde 1 kere yapabileceğiniz bu yöntem kısa süre sonra koyu renkli yara izlerinin açılmaya başlamasını sağlar.

3. Aloe Vera

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Hem doğal olarak jel kıvamında olması hem de cilde olan faydaları nedeniyle uzun yıllardır kullanılan aloe vera bitkisini yara izlerini için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hem tahrişi azalması hem de ciltte ferah bir his bırakması ile yara izlerinin üzerine masaj yaparak uygulanabilen aloe vera düzenli kullanımda yara izlerinin görünümünü azalmata yardımcı olur.

4. Karbonat

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Özellikle koyu renkli bölgelerin rengini açmak için kullanılan karbonat güzellik ve sağlık alanlarında sıkça bahsettiğimiz bir madde. Limonla karıştırarak koyu renkli lekelerin üzerine uygulayabileceğiniz karbonatı, yara izinin daha hızlı kaybolması için ölü hücreleri temizleyici ve yenileyici bir peeling gibi de kullanabilirsiniz. Yoğurtla karıştırılıp yara izinin bulunduğu bölgeye masaj yapmak yara izinin görünümünü zamanla azaltacaktır.

5. Gül Suyu

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Yara izi olan bölgenin daha sıkı ve canlı bir görünüme kavuşması için gül suyu kullanılabilir. Tek başına fark edebilir bir etki yaratması süre alan gül suyunu sandal ağacı ile karıştırarak kullanmak çok daha etkili olacaktır. Doğal ürünler satan aktar benzeri mağazalardan bulabileceğiniz bu iki ürünü macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın ve yaralı bölgenin üzerine sürün. Bu macunun gece boyunca yara izi üzerinde kalmasına izin verin ve sabah uyandığınızda sorunlu bölgeyi yıkayın. Düzenli kullanımda bu macunun yara iznin görünümünü azalttığını fark edeceksiniz.

6. Salatalık

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Cilde nem vermek ve canlılık kazandırmak için uzun yıllardır kullanılan bir diğer doğal önemli hammadde de salatalıktır. Birçok cilt ürünün içerisinde salatalık olduğunu fark etmişsinizdir. Siz de evde yara izlerinin tedavisinde kullanabileceğiniz kendi salatalık kreminizi yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler sadece 1 salatalık ve 1 yumurta. Öncelikle salatalığı soyup çekirdeklerini ayırmakla başlayın. Daha sonrasında salatalığı mutfak robotundan geçirin ve püre haline getirin. Ayrı bir kapta yumurtayı çırpın ve malzemeleri birleştirip karıştırın. Bu kremi yara izinin bulunduğu bölgeye sürüp 20 dakika beklemeye bırakın. Sürenin sonunda su ile kremi ciltten temizleyin. Düzenli kullanımda salatalık kreminiz yara izinin görünümünü azaltacaktır. Kremi her seferinde taze bir şekilde hazırlamaya dikkat edin.

7. Kakao Yağı

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Cildi nemlendirmek ve bronzlaşmak için sıkça kullanılan kakao yağını yara izlerinin görünümünü azaltmak için de kullanabilirsiniz. Doğal ürünler satan mağağazalarda bulabileceğiniz saf kakao yağını yara izinin bulunduğu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak iyice yedirin. Gece boyu kakao yağının yara izine etki etmesine izin verin ve sabah su ile bölgeyi temizleyin. Düzenli kullanım sonunda kakao yağının yara izinin görünümünü solgunlaştırmaya başladığını fark edebilirsiniz.

8. Çay Ağacı Yağı

Yara İzleri İçin 9 Doğal Tedavi

Hindistan cevizi yağı gibi mucize yağlardan biri olan çay ağacı yağı da yara izlerini geçirmek için uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerinden biridir. 2 yemek kaşığı kadar suya sadece 4 damla çay ağacı yağı damlatarak elde edebileceğiniz kür ile yara izlerinin görünümünü azaltmak için günde iki defa sorunlu bölgeyi bu su ile ile yıkamak yeterli olacaktır. Çay ağacının yenileyici ve temizleyici özelliği sayesinde düzenli kullanımda sonuçları fark etmeye başlayabilirsiniz.

9. Bal

Bal çok eskiden beri cildin nemini geri kazanmasından hücre yenilenmesini hızlandırmaya kadar birçok farklı amaçla cilt sağlığı için kullanılır. Karbonat le balı karıştırarak elde edeceğiniz kür sayesinde ciltteki yara izlerinin görünümünü azaltabilirsiniz. Bunun için 2 çay kaşığı bal ile 2 çay kaşığı karbonatı karıştırıp sorunlu bölgeye uygulayın. Üzerine sıcak havlu kapatıp havlunun ısısını kaybetmesini bekleyin. Bu sürenin sonunda havluyu kaldırıp cildinizi temizleyin. Düzenli kullanımda ciddi sonuçlar olmaya başlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.