Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yaşlılarda Çene Titremesi

Titreme Nedir?

Titreme, yer ve zaman olmaksızın belirli aralıklarla yinelenen istem dışı hareketler bütününe denir. Titremenin sıklığı ve genliğine göre değişiklik gösteren kas seyirmelerinden oluşur. Vücudun tümünde veya bir bölümünde gözlenen titremeler dinlenme ya da hareket halinde oluşur. Bu titremelerin sıklıkla karşılaşmanın sebebindeki olumsuzluklar genellikle saptanamaz ama titremelerin birden çok nedenlerinin olduğu düşünülür. Yoğun duygular, ruhsal sıkıntılar, bazı sinir ve kas yorgunlukları, parkinson rahatsızlığı, bazı hormonsal değişiklikler ya da beyincik hasarları titremeye neden olabilir. Titremelerin en şiddetli ve düzensiz oluşumu, ruhsal gerginliği, yorgunluk ve çok çabuk heyecanlanan, duygusal insanlarda bulunur.

Titremenin Türleri

Dinlenme titremesi olarak bilinen, dinlenirken ortaya çıkıp ve istemli hareket esnasında bu titremenin kaybolması parkinson hastalığında görülür. İstemli ve kinetik titreme ise hareket esnasında ortaya çıkan titreme türüdür. Belli bir duruşu korurken oluşan titremeye de duruş titremesi denir. Bu türler genellikle beyincik hastalıklarında görülmektedir. Titremeye yol açan sebepler ise, sinir sistemi hastalıkları, yüksek ateş, hipertirodizm, kronik alkolizm ve çeşitli zehirlenmelerdir. İnsanın en çok elleri titremektedir. Diğer titremeler olarak, baş, çene, dudak, dil veya vücudun başka bölümlerinde görülebilir. Nedeni bilinmeyen titremeler kalıtsaldır ve sıklıkla 25 ile 45 yaş arasında veya daha geç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bu tür titremeler, kas içine günlük 50-100 mg B vitamini enjekte ederek tedavi edilir.

Yaşlılarda Titreme

Çok ciddi hastalıkları barındıran istem dışı kasılma ve titremeler özellikle yaşlılarda görülüyor. Yaşlılarda ki bu sorunlardan bir tanesi de çene titremesidir. Çene titremesinin asıl sebebi beyin hastalıklarıdır. Beyin hareketini kontrol eden merkezinde görülen herhangi bir hasar bu tür sonuçları doğurur. Çene titremesinin yanında istemsiz kasılma ve titreme sonucu oluşan birden fazla rahatsızlıklar vardır; Parkinson, esansiyel tremor ve distoni gibi.

Çene titremesi gibi istemsiz oluşan rahatsızlıklarda doktora gidilip nedenleri araştırmakta fayda vardır. Bu rahatsızlıklarda öncelikle ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldıktan sonra yeterli olmadığı takdirde cerrahi yollara da başvurulur.

Parkinson hastalığının temelinde yavaşlık ve titreme vardır. Diğer hareket bozukluğu olan tremor hastalığı genç ve yaşlılık zamanlarında başlayan ve yaşlılıkla birlikte artan iyi huylu titreme bozukluğudur. Vücudun farklı bölgelerinde zaman zaman istemsiz kasılmalar sonucu kendini gösteren hareket bozukluğuna da distoni denilmektedir.

Bu hastalıkları daha yakından incelemek gereklidir.

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığın asıl nedeni beyindeki dopamin hücrelerin hasar görmesi ile oluşan kronik istem dışı hareket bozukluğudur. 40 ile 70 yaş arasında görülmeye başlayan parkinson hastalığı ilk kez 1817 yılında ingiliz hekim James Parkinson tarafından titrek felç adında ortaya atılmıştır. Fakat hastaların %5lik kısmının belirtileri 20 ile 40 yaş aralığında ortaya çıkıyor. Parkinson hastalığı erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Parkinson hastalığının belirtileri uzun süre yavaş yavaş otaya çıktığı için, yaşlanmanın doğal belirtisi olduğunu ve bu titremelerin normal olduğu düşünülebilir. Bu hastalığın üç temel belirtisi vardır; titreme, kas sertliği ve hareketlerde yavaşlama. titremenin çoğunlukla parmaklarda başlar ve aralıklı titremelerin başladığı zamanla da sürekli devam ettiği gözlenmiştir. Kas sertliği, kol, bacak, boyun, ve sırtlarda kasların aynı anda kasılarak harekete engel olması durumudur. Diğer temel belirti olan hareketlerde yavaşlama hastaların en sık karşılaştığı ve şikayetlerin fazla olduğu bir durumdur. Parkinson hastalığında çıkan başka belirtiler de şöyle sıralanabilir,

  • denge bozukluğu
  • küçük adımlar ile yürüme
  • hafifçe öne doğru eğilme
  • konuşma bozukluğu
  • cildin yağlanması
  • kabızlık
  • idrar yapma bozukluğu
  • yutma güçlüğü
  • tükürük salgısının artışı

Parkinson hastalığı görülen bireylerde anksiyete, depresyon, uyku bozukluğu, saldırganlık, halüsinasyon ve psikoz gibi psikolojik belirtiler görülebilir.

Parkinson hastalığının tedavisi ilaçlarla yapılmaya çalışılıyor. Fakat ilaçların yan etkileri çok fazladır. 60 yaşını geçmiş hastalarda ilaç kullanımı unutkanlığa ve hareketlerde yavaşlama görülmesi sebebiyle düşük dozda kullanımı öneriliyor. zaman geçtikçe dozu arttırmak planlanıyor.

Esansiyel Tremor (Ailesel Titreme)

En sık karşılaşılan bu titreme vücudun herhangi bölgesinde ortaya çıkan ve nedeni bilinmeyen kronik ve nörolojik bozukluktur. Bu titreme hastalığı genelde ellerde olur ve günlük hayatta engelleyecek düzeye kadar da gelebilir. Bunun dışında ses,kafa, çene,gövde ve bacak titremeleri de görülebilir. Bu hastalığın olmasının sebebi %50 olarak genetikseldir. Esansiyel tremor her yaşta başlayabilir ve yaş ilerledikçe şiddeti artar. Bu titreme iyi huyludur, yavaşça ilerler. Fakat ısı, ruhsal değişiklikler, stres, sinirlenme, yorgunluk zamanlarında titremenin şiddeti artabilir. Uyku zamanında titreme yok olur.

Esansiyel tremor tedavisi olarak birçok hastalarda ilaç kullanımında çözüm aranmıştır. Bu tedaviye cevap vermeyenlere cerrahi girişim uygulanır.

Distoni rahatsızlığı ise kas kasılması sonucu kısıtlanan hareketler bozukluğudur. Birden fazla çeşitleri ve etkilediği bölgeler vardır. Örneğin, çiğneme ve dil kasların kasılması, göz çevresini kasılması, gırtlak ve ses tellerde görülen rahatsızlık, boyun ve başın normal pozisyonunda ortaya çıkan rahatsızlık sonucunda teşhis olarak distoni hastalığı konulur. Tedavisi ilaçla mümkündür.

Daha bunlar gibi birden fazla titreme, kasılma, hareket yavaşlılığı belirtilerinin artmasının asıl sebebi günlük hayattaki zorluklar ve sahip olduğumuz strestir. Aniden yaşlılık esnasında bu rahatsızlıklarla karşılaşmak, yaşın getirdiği bir sonuç değil aksine o zamana kadar yaşadığımız sıkıntı, gençlikte etkilenilen yaşamsal zorluklar sebebiyle ortaya çıkmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.