Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yaşlılıkta El Titremesi Neden Olur?

Yaşlılıkta el titremeleri, sık sık meydana gelebilen semptomlardan birisidir. Meydana gelen titremelerin şiddet düzeyi de kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Herhangi bir hastalıktan kaynaklı meydana geleceği gibi bu durum yaşlılığa bağlı olarak da meydana gelebilir. Yaşlılıkta meydana gelebilen el titremesi sorunu, kişilerin gündelik yaşantılarını yerine getiremeyecek duruma gelmelerine sebep olabilir.

Bu şekildeki zorlanmaların önlenmesi amacı ile el titremelerinin tedavi edilmesi gereklidir. Bu sebeple mutlaka bir geriatri yani yaşlılık uzmanı tarafından, yaşlı kişilerdeki el titreme sorununun sebebi tespit edilmelidir. Hastaya gerekli görülen en doğru tedavi biçimi uygulanmalıdır.

Yaşlılıkta El Titremesinin Nedenleri Nelerdir?

1. Parkinson Hastalığı

Beynimizde üretilen dopamin maddesi; düşünme, hafıza, hareket kontrolü ve davranış gibi vücut fonksiyonlarımız için önemli bir kimyasal maddedir. Parkinson hastalığı, vücudun dopamin seviyesindeki azalmaya bağlı olarak gözlenebilen bir hastalıktır. Hastalık dopamin üreten beyin hücrelerinin yavaş yavaş yok olması sebebi ile ortaya çıkar. Genelde yaşlılık ile beraber görülme olasılığı artar. 50 yaşından sonra ortaya çıkabilen ve nadir görülen bir rahatsızlıktır.

Fakat buna karşın bazı kişilerde genç yaşlarda da parkinson hastalığı gözlenebilir. Hastalığın ilk dört belirtisi; titreme (bacak, el, kol, çene, yüz), hareketlerde yavaşlama, vücut dengesizliği ve uzuvlarda katılıktır. Parkinson hastalığının en belirgin semptomlarından birisi özellikle ellerde titremedir. Ellerde meydana gelen titreme, hastalığın ilerleyen dönemlerinde giderek şiddetlenir. İleri safhalarda, hastalığın diğer belirtilerinde de artış ve kötüleşmeler olabilir.

2. Çoklu İlaç Kullanma

Çoklu ilaç kullanma (polifarmasi) yani gereğinden çok ilaç kullanma, yaşlı insanlarda sık sık gözlenebilen bir durumdur. Bu olgu, birden çok kronik hastalığın bir arada gözlendiği ve bu kronik hastalıklar için birden çok ilacın kullanıldığı durumlarda gözlemlenir.

Çoklu ilaç kullanma, ilaçların yanlış şekillerde kullanımına, ilaçların birbirleri ile etkileşimlerine sebep olabilir. Yaşlı insanlarda görülen bu durum, kullanılan ilaçların çok sık yan etki yapmasına yol açabilir. Görülen yan etkilerin başında, elde titremeler gelir. Hafıza güçlükleri de görülebilecek  diğer bir semptomdur.

3. Psikolojik Sebepler

Titreme durumu diğer adı ile tremor, sık sık psikolojik hastalıklarda gözlenebilen bir durumdur. Yaşlılık ile beraber nörotransmitter salınımında, ciddi boyutta değişiklikler gözlenebilir. Meydana gelen bu değişiklikler kişilerin ruhsal bunalımlar yaşamalarının yanı sıra, çeşitli fiziksel semptomlar görülmesine de sebep olur. Elde meydana gelen titremeler bu sebeple en sık gözlenebilen fiziksel semptomlardan birisidir.

Şizofreni hastalığı olan kişilerde, sık sık ellerde titremeler gözlenir. Bu durum şizofreni hastalığının semptomu olarak değil de, kişilerin bu hastalık yüzünden kullanmış olduğu ilaçların yan etkilerinden dolayı meydana gelir. Yaşlı şizofren hastalarının kullandığı ilaçlar daha sık yan etkiler yapabilir. Bundan dolayı bu tür yaşlı insanlarda, ilaçların kullanımına bağlı elde titremeler meydana gelmesi, sık sık ve şiddetli olarak gözlenir.

Yaşlılıkta El Titremesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • El titremesi rahatsızlığına sebep olan faktörler ortadan kaldırılarak el titremesi de ortadan kaldırılır. El titremeleri kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemeye başlarsa ilaç ile tedavisi mümkün olur. Nadir de olsa bazen ilaç ile tedavi mümkün olmaz. Böyle bir durumda, ya cerrahi operasyon ya da uzun vadeli egzersizlerin yapılması kişiye yarar sağlar.
  • Yaşlı kişilerin ellerinde meydana gelebilen titremeler parkinsondan kaynaklanıyorsa, önlenmesi için anti parkinson ilaçlarının kullanımı gereklidir. Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar, dopamin seviyesini yükseltmek içindir. Dopamin seviyesi normal düzeye geldiğinde, ellerde meydana gelen titreme sorunları hızla azalmaya başlar.
  • Stresten kaynaklanan titremelerde, buna neden olan etmenler ortadan kaldırılarak titreme bir nebze azaltılabilir.
  • Kola ağır bir saatin veya bileziğin takılması ya da elde bir cismin taşınması, titremeyi azaltabilir ve daha iyi kontrol sağlar.
  • Titremeye bağlı kazalardan kaçınmak amacıyla bir şey içerken bardak veya fincanın yarım doldurulması ya da kamış kullanılması daha güvenlidir.
  • Yeterince uyku uyumak ve istirahat etmek önemlidir, çünkü yorgun vücutta titremeler artar.
  • Kahve, çay ya da asitli içecekler gibi kafein bakımından zengin gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bunlar başlı başına titremeye yol açan şeylerdir.
  • Düzenli ve olağan bir ritim içinde süren el titremeleri ansızın şiddetlenirse ve başka belirtiler de görülürse kişinin günlük hayatını çok fazla zorlaştırabilir. Bu durumda tekrar bir doktora görünmekte fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.