Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yaşlılıkta Seks Hayatı

Pek çok insan yaş 70 olduğunda işin bitmiş olduğunu söyler fakat bu hiç de doğru değildir. Oysa uzmanlar insanların yaşı kaç olursa olsun aktif olarak cinsel yaşamlarını sürdürebileceklerini belirtiyorlar.

Tıpta hiçbir şeye imkansız gözüyle bakılmıyor. Bu nedenle yaşlılıkta da seks hayatının kaliteli olması mümkün. Hatta pek çok kişi cinsel güçlerinin yaşlılıklarında da gençlikteki kadar iyi olduğunu söylüyorlar.

Yani uzmanlara göre ölene kadar cinsel hayatın keyifli bir şekilde sürdürülmesi mümkün. Fakat elbette bazı noktalarda yaşlılık cinsel yaşamı etkileyebiliyor. O yüzden uzmanlar insanlara yaşlılıklarında da keyifli bir cinsel yaşama sahip olmaları için şimdiden bazı şeyler yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Bunlar bir nevi gelecek için yatırım oluyor ve kişinin hem cinsel anlamda hem de genel anlamda sağlıklı olmasına yardımcı oluyor.

Yaşlılıkta Seks Hayatın Faydaları

Cinsel yaşam sosyal, psikolojik ve biyolojik bileşenlerin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Ancak yaşlanma halinde bu üç bileşen de durumdan etkileniyor. Örnek vermek gerekirse bir kadın menopoza girdikten sonra östrojen miktarında azalma başlıyor. Benzer şekilde vajina bölgesinde kuruma ve cinsel ilişki esnasında acı ya da yanma benzeri onu cinsel yaşamdan soğutacak bazı durumlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Erkeklerde ise yaşın ilerlemesi ile beraber testosteron miktarında bir azalma oluyor. Bu durum onların hem enerji hislerinin azalmasına hem de cinsel isteklerinin ve arzularının azalmasına sebep oluyor.

İnsanlar yaşlandıktan sonra çocuklarının evden ayrılmış olması, eşlerini ya da arkadaşlarını kaybetmiş olmaları ve sosyal hayattan yaşlılık nedeni ile yavaş yavaş kopmaya başlamış olmaları onları depresyona sürüklerken aynı zamanda cinsel açıdan soğumalarına da neden olabiliyor. Bunun yanı sıra elbette sosyal olarak duruma bakıldığında insanlar yaşlıların cinsel yaşamlarına karşı toplumda fazlaca baskılayıcı bir tutuma sahipler.

Eğer insanlar sosyal anlamda, biyolojik anlamda ve psikolojik anlamda yaşadıkları her türlü değişime rağmen yine de kendilerini cinsel olarak istekli ve sağlıklı hissederlerse yaşlılık zamanlarında da aktif bir cinsel yaşama sahip olmaları oldukça mümkün ve çok da doğal. Hatta özellikle 65 ile 80 yaş arasında oldukça zevkli bir cinsel hayata sahip olan insanların sayısı hiç de az değil. Çünkü üretken olan, hayatın içinde yaşayan, sağlıklı olan ve özellikle de ruhu genç olan insanların yaşlanmış olmaları cinsel yaşamlarının sınırlandırmaları için asla bir sebep olmuyor. Üstelik yaşlılık dönemlerin aktif cinsel hayatları olan kişiler yaşlandıkları için cinsel yaşamdan uzak duran kişilere çok daha mutlu ve keyifli bir yapıya sahip oluyorlar.

Bazı uzmanlara göre yaşlılıkta cinselliği yalnızca penisin vajinaya girmesi olarak düşünmemek gerekiyor. El ele tutuşmak da sarılmak da öpüşmek de çiftlerin birbirlerine dokunması ve okşaması da cinsel anlamda kişilere haz verecek eylemler olabiliyor. Yani yalnızca sevişme aşamasında bir cinsel yaşam da yaşlılıkta insanları oldukça mutlu edebiliyor. Çünkü öpüşme gibi cinsel eylemler esnasında vücutta mutluluk ve keyif veren ağrıları kesen maddeler salgılanıyor. Bu da sağlığın olumlu yönde etkilenmesine yardımcı oluyor.

İnsanların gençliklerinde bolca yürümeye, aktif olmaya, üretken olmaya, sağlıklı beslenmeye, sertleşme ya da orgazm olamama gibi problemlerini önemsemeye özen göstermeleri halinde yaşlandıklarında da cinsel yaşamları aktif ve keyifli bir şekilde devam edebiliyor.

Kaliteli Cinsel Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Aslında cinsel anlamda yaşlanma biyolojik olarak bakıldığında 20 yaşlarında başlıyor. Yani insanların zannettiğinden çok daha erken bir vakitte.. Fakat insanlar genellikle cinsel olarak yaşlandıklarını 40’lı yaşlardan sonra hissediyorlar. En sorunlu çağlar ise kadınlar için 50’den sonra yani menopozdan sonra, erkekler için ise 60’tan sonra yani testosteron hormonunda bir azalma başladıktan sonra geliyor.

Elbette yaşlılıkta cinsel yaşam gençlikteki kadar sık olmak durumunda değil. Ya da cinsel yaşamın niteliğinde bir azalma meydana gelebilir. Ancak yine de yaş ne kadar ilerlemiş olursa olsun cinsel yaşamdan her daim haz almak mümkün. Fakat hiçbir zaman 95 yaşında birinden 30 yaşındaki biri gibi bir performans beklemek doğru olmaz. Çünkü vücudun kas yapısında, beden sağlığında ve kemik yapısında da büyük değişimler oluyor.

Her ne kadar 95 yaşındaki bir kişi çok iyi bir seks performansına sahip olabiliyor olsa da bunu herkesten beklemek ve herkesin yapabileceğini düşünmek de yanlış olur. Çünkü her 95 yaşındaki kişi 30 yaşındaki gibi bir cinsellik yaşamaya kalkarsa bu durumun sonu ölüm gibi tehlikeli sonuçlara kadar bile gidebilir. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekir.

Yaşlandığında da sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak isteyen kişilerin öncelikle sağlıklı yaşama değer vermeleri gerekiyor. Çünkü diyabet, tansiyon, depresyon ve obezite gibi rahatsızlıklar ve aynı şekilde bunların tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar cinselliği olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu yüzden herkesin düzenli olarak spor yapması, sigara ve alkolden uzak durması gerekiyor. Aynı zamanda kaliteli cinsel yaşam için yaşlıların sosyal hayattan da kopmamaları gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.