Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yavaş Yavaş Size Göz Kırpan Kış Besinlerine Merhaba Deyin

Soğuk havalar yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Yaza veda ederken bir anda gelen soğuklara merhaba demek düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Ancak yavaş yavaş vücudunuzu soğuk havaların kaçınılmaz sonu olan mikroplara karşı hazırlasanız hiç de fena olmaz. Genç, yaşlı herkesin en zorlandığı mevsimlerden olan sonbahar ve kış mevsimi hasta olmaya oldukça müsait mevsimlerdendir. Bu nedenle bu mevsimlerde doğru beslenerek vücudunuzu tam anlamıyla ayakta tutmanız gerekmektedir. En ufak bir bağışıklık veya vitamin, mineral düşüklüğünde vücudunuzun hastalık sinyali vermesi oldukça yüksektir. Mevsim sebzeleri, meyveleri tüketmeniz ise bu dönemi oldukça güçlü atlatmanızı sağlayacaktır. Çünkü mevsiminde tüketilen besinlerden en taze şekilde faydalanabilir ve tüm hücrelerinize taze vitaminlerin, minerallerin geçmesini sağlayabilirsiniz. Yaz mevsiminde dondurucunuzdan çıkarttığınız bir portakaldan alacağınız besin değeri ve vitaminlerle kış mevsiminde taze olarak alacaklarınız kesinlikle aynı değildir. İşte tam olarak bu sebeple kış mevsiminde taze olarak tüketmeniz gereken bu besinleri göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

1. Pırasa

pirasa-yemekleri_646x340

Pırasa çok fazla hayranı olunan bir sebze değildir. Hatta tüketmemekte ısrarcı bir kitlesi bile mevcuttur. Ancak size asla o kitleye dahil olmamanızı öneriyoruz. Çünkü pırasa tam olarak bir kış sebzesidir ve kışın tüm hücrelerinize kalkan olabilme özelliğine sahiptir. İster püre yapın, ister haşlayın ancak pırasayı tüketmenin bir yolunu mutlaka bulun. Pırasayı tüketirken dikkat etmeniz gereken nokra ise yoğurtsuz tüketmek olmalıdır. Pırasanın vücuttaki etkinliğini azaltıcı etki yapan yoğurt sanıldığı gibi pırasa ile iyi bir ikili değildir.

2. Nar

narin-yararlari

Nar dünyaca üne sahip bir numaralı kış meyvelerindendir. Harika kırmızı tanecikleri çıkartması zor olsa da yemesi oldukça zevklidir. Hatta kış tatlılarını süsleyen harika bir meyvedir. Görsel şöleninin yanı sıra antioksidan özelliği ile vücudunuzun direnme gücünü arttırır. Size kışın ayakta durma gücü ve enerjisi sağlar. Ayrıca içeriğindeki C ve K vitamini yoğunluğu ile bir kış meyvesi olmanın hakkını fazlası ile verir. Bu vitaminlerle kışın size beklediğinizden daha çok yardımcı olacak ve mikroplarla savaşma direnci sağlayacaktır. Eğlenceli bir meyve olan narı tüketmeniz ve çocuğunuza tüketmesini sağlamanız ise oldukça kolay olacaktır.

3. Lahana

lahana

Lahana denilince aklınıza ünlü diyetisyenlerin diyet listesi gelebilir. Oldukça doğru bir yaklaşım olmakla birlikte lahanın tüm özelliğinin iştah kesici ve cilt güzelleştirici bir besin olmasıyla sınırlamak ise saçma olacaktır. Lahana yeri doldurulamaz bir kış sebzesidir. Bir lahana salatası ile kışın tüm aksiliklerine göğüs germeniz mümkün olacaktır. Kış hastalıklarına karşı savaşan tüm antikorların üretilmesine katkı sağlayan lahanayı ister kaynatın suyunu içerek ister harika yemeklerini yaparak tüketin. Ancak bir tavsiye almak isterseniz salamura edilmiş bir lahana salatası içlerinde en faydalısı olacaktır.

4. Kereviz

kereviz-kuru_646x340

Kerevizi kokusundan dolayı mutfak alışverişlerine dahi asla dahil etmeyenleri duymuşsunuzdur. Sizin onlardan olmadığınızı umarak yazıyoruz. Kereviz neredeyse vücudunuzdaki tüm yabancı maddeleri yok eder. Kanınızı, karaciğerinizi temizler. Yabancı ve zararlı maddelerden arınmış vücudunuz dışardan gelebilecek yabancı ve zararlı maddelerle şavaşmaya müsait olur. Savaşmak demişken, onu da vücudunuza yaptırmayıp kendi yapan bir sebzeden bahsediyoruz. Siz siz olun, kerevizi bu kış tüketmekten sakın kaçınmayın. Gözlemlediğinizde bu kışın diğerlerine göre daha sağlıklı ve hastalıklardan uzak geçtiğini göreceksiniz. Kerevizi oldukça çeşitli tüketebilirsiniz. Tüm dünya mutfağında rastladığımz bu besinin kötü kokmasından dolayı mutfağa sokulmaması gerektiğine bizi kimse inandıramaz.

5. Ispanak

sag_lik_deposu_sebze_ispanak

Bir parça yeşil ıspanağa ne dersiniz? Bizden kocaman bir evet geliyor. Ispanağın tüketimi oldukça eski zamanlara dayanır ki bu da alternatif tıptaki yerini bize hatırlatır. Ispanak oldukça güçlü bir demir deposudur. Demir ise vücudunuzda eksikliği oldukça çabuk hissedilen ve bir insanın tüm yaşantısına oldukça çabuk etki eden bir mineraldir. Ispanağın tüketim yolu fazladır. Bu nedenle ıspanak tüketmek istemeyen birine tüketmesini sağlamanız aslında kolay olacaktır. Başka sebzelerle beraber bir salata içerisinde ıspanağa yer vererek kokusunu azaltabilrsiniz. Ancak ıspanağı da pırasa gibi yoğurttan ayırarak tüketmeniz önerilmektedir. Yoğurt vücudunuzdaki demir emilimine olumsuz etki göstermektedir. Tüketmekte zaten zorlandığınız bu besinden aldığınız biraz demirin de emilmemesi biraz can sıkıcı olabilir.

6. Baklagiller

baklagiller

Baklagillerden bahsetmeden kış besinlerini tamamlamak olmaz. Baklagiller yoğun besin değerleri ile kışın zorlu şartlarına yenik düşen vücut değerlerini fazlası ile yerine getirmektedir. Baklagillerle yapacağınız harika limonlu salatalar ve besin değeri yüksek çorbalar ile emilimini kolaylaştırarak oldukça çabuk etki etmesini sağlayabilirsiniz. Oldukça yüksek miktarda protein deposu olan baklagiller ile tüm kış ihtiyacınız olan proteini sağlamanız mümkün olacaktır. Bu sayede enerji ihtiyacınızı karşılamak da oldukça kolay olacaktır. Baklagillerden beklediğinizden daha fazla fayda sağlamanız mümkündür. Bu nedenle kış aylarında tüketmeye özen göstermeniz gereken besinler arasında yer almaktadırlar.

7. C vitamini

saglik2

Kışın en etkili vitamin grubu olan c vitamini grubunu aman vücudunuzdan eksik etmeyin. Depolanma oranı çok düşük hatta neredeyse hiç olmayan C vitamini grubunu kışın her gün belirli ölçülerde tüketmek gerekmektedir. Örneğin kışın her gün bir portakal tüketmeniz vücudunuzun o günlük C vitamini ihtiyacını karşılarken fazlası depolanmadığı gibi idrar yolu ile oldukça kolay bir şekilde vücudunuzdan atılmaktadır. Bu nedenle depolanacağını düşünüp bol bol C vitamini içeren besinler tüketmenizde hatalı olacaktır. Portakal, nar ve maydanoz C vitamini deposu olan besinlerden birkaçıdır. İstediğinizi tüketmek size kalırken, kışı C vitaminsiz geçirmemeniz tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.