Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yavaş Zayıflama Diyeti

11.02.2017

Zaman zaman fazla kilolarımızdan kurtulmak için çeşitli diyet programları uygularız. Genelde bu diyet programlarından büyük mucizeler bekleriz ve çok kısa sürede çok fazla kilo vermek isteriz. Ancak bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü kısa sürede ve hızlı bir şekilde sağlıklı olarak kilo vermek mümkün değildir. O yüzden yapılacak diyetin uzun vadeli olması ve beslenme alışkanlığını iyileştirmeye yönelik olması gerekmektedir. Bu sebeple de kişinin yavaş zayıflama diyetlerine yönlenmesi gerekir. Aslında kişi bazı temel noktaları göz önünde bulundurarak kendi diyet listesini belirleyebilir ve etkili bir biçimde yavaş zayıflama diyeti uygulayabilir. Eğer siz de kalıcı bir şekilde, yavaş yavaş ve sağlıklı olarak kilo vermek istiyorsanız aşağıda vereceğimiz maddelere özen gösterebilirsiniz.

1) Bol Su İçmeye Özen Gösterin

Su kilo vermek isteyenlerin en büyük yardımcısı olmaktadır. Çünkü su sayesinde vücudun metabolizmasının çalışma hızı artar, kişinin iştahında büyük oranda azalma olur ve yağ yakımı da desteklenir. Çünkü az miktarda su içen kişilerin vücutlarındaki yağ depoları normale oran ile çok daha fazla artmaktadır.

Uzmanlar kadınların günlük ihtiyaç duyduğu su miktarının 10 bardak, erkeklerin günlük ihtiyaç duyduğu su miktarının ise 14 bardak olduğunu belirtmektedir. Yani etkili bir biçimde kilo vermek ve sağlıklı kalabilmek için her gün bu miktarlarda düzenli olarak su içmek gerekir. Ancak kahve, çay ya da meyve suları ile birlikte alınan su bu miktara dahil değildir. Hatta bu tip sıvılar vücuttan suyun atılmasını arttırdığı için vücudun daha çok suya ihtiyaç duymasına neden olurlar.

Eğer gün içinde su içmek konusunda zorluk çekiyor iseniz su şişenizin içine birkaç adet çubuk tarçın, birkaç dilim elma ve birkaç dilim limon ilave ederek içeceğiniz suyu çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı bir hale de getirebilirsiniz.

2) Güne Mutlaka Kahvaltı Ederek Başlayın

Sağlıklı kalmanın ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin birincil şartı kahvaltı etmek olmaktadır. Çünkü sabah kalktıktan hemen sonra yapılan kahvaltı ile birlikte metabolizma çalışmaya başlamaktadır. Bu sayede kişinin kolesterolünde de düşme görülmektedir. Aynı zamanda sabahları yapılan kahvaltının fiziksel performansın artmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Benzer şekilde düzenli kahvaltı yapılması halinde kişinin vücudunda vitamin eksikliği ve mineral eksikliği gibi problemler de yaşanmamaktadır. Bu yüzden her sabah güne başlamadan evvel mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.

Aynı şekilde kahvaltı ile güne başlanıldığı takdirde kilo vermek de çok daha kolay bir hale gelmektedir. Hatta kahvaltı öğününü atlayarak güne başlayan kişilerde bir süre sonra kilo artışı meydana gelebilmektedir. Fakat kahvaltıda çok ağır yiyecekler de yenilmemelidir. Bu yüzden en ideal kahvaltı yumurta, peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek, tereyağ ve bal ile yapılandır. Buna karşılık kesinlikle poğaça çok yağlı ve çok sağlıksız yiyecekler ile kahvaltı yapılmamalıdır. Eğer sabahları kahvaltı yapmak için çok fazla vaktiniz olmuyor ise tam tahıllı gevrekler ile, yulaf ezmesi ile ya da müsli ile de çabuk ve etkili bir kahvaltı yapmanız mümkün.

3) Ara Öğünleri İhmal Etmeyin

Sağlıklı ve etkili bir biçimde kilo vermek için ara öğünler de çok ama çok önemli olmaktadır. Öğün aralarında tüketilecek hafif besinler ile metabolizmanın sürekli olarak çalışmasına yardımcı olunmaktadır. Ancak ara öğünlerde de fazla kalorili atıştırmalıklardan ve çok ağır yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Genellikle en etkili ara öğünler lifli gıdalardan oluşmaktadır. Bu sayede hem metabolizma ciddi ölçüde hızlanmakta ve hem de yağ yakımı büyük oranda artmaktadır.

Sağlıklı ara öğün tavsiyeleri:

Yağsız süt + 1 porsiyon meyve

1 tane kepekli tost + tercih edilen herhangi bir şekersiz bitki çayı

Yağsız, şekersiz, sütlü kahve + 1 tane kuru kayısı

2 tane ceviz + 1 porsiyon meyve

4) Abur Cuburları Hayatınızdan Çıkarın

Abur cuburlar zayıflamak isteyen kişilerin en büyük düşmanı olmaktadır. Bu yüzden kesinlikle cips, fast food, şeker, çikolata ve kola gibi gıdalardan uzak durulması gerekir. Tüm bu gıdaların kilo vermenin önüne geçtiği gibi kilo alınmasına da neden olur.

Herkes zaman zaman bir şeyler atıştırma isteği duyar. Bu yüzden bu zamanlarda da meyve tüketmekte fayda olacaktır. Çünkü meyvelerin içinde bol miktarda vitamin, mineral ve lif bulunur ve bu yönleri ile çok sağlıklı atıştırmalıklar olmaktadır. Fakat meyvelerin de içinde şeker olduğu için aşırı miktarlarda tüketiminden uzak durmak gerekir. Bu yüzden meyveleri de porsiyonlu olarak tüketmenizde yarar vardır. Özellikle kilo vermek için içinde daha az miktarda şeker olan meyveleri tercih edebilirsiniz.

5) Süt ve Süt Ürünleri Tüketmeye Özen Gösterin

Bilindiği üzere süt ve süt ürünleri insan sağlığı için çok sağlıklı gıdalardır. Çünkü bu gıdaların içerisinde bol miktarda kalsiyum, protein, fosfor, B2 vitamini, B12 vitamini ve D vitamini bulunmaktadır. Bu mineraller de sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo verilmesine katkıda bulunmaktadır. Eğer ki bunlar çok az miktarlarda tüketilir ise vücuttaki yağ depolanma miktarı da aynı oranda artmaktadır.

Yetişkin bir kişi her gün vücudunun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu ortalama 2 ya da 3 bardak kadar süt ya da süt ürünü tüketerek karşılayabilir. Bu sayede de kilo verme sürecini desteklemiş olur.

6) Düzenli Yürüyüş Yapın

Elbette herkes egzersiz yapmak için geniş zamanlar ya da maddi imkanlar bulamayabilir. Ancak egzersiz yapmanın tek yolu bir spor salonuna gitmek ya da eve çeşitli spor aletleri almak değildir. Yürüyüş yapmak en etkili ve en kolay egzersizlerden bir tanesi olmaktadır. Bu yüzden kilo verme sürecinde mutlaka yürüyüş yapılması gerekir. Hatta kısa mesafede gidilecek yerlere bir vasıta ile değil de yürüyerek gitmeye özen göstermek de gerekir.

7) Sağlıklı Yağları Tüketmeye Devam Edebilirsiniz

Bazı insanlar diyete başladıkları zaman tüm yağları da hayatlarından çıkartırlar. Ancak bu çok da doğru bir davranış değildir. Elbette trans yağlar ve margarin gibi yağlar hem sağlıksızdır hem de kilo aldırır ve tüketilmemelidir. Fakat buna karşılık pek çok bitkisel ve çok faydalı yağlar da vardır ve bunların tüketilmesi gerekir. Çünkü bu yağlar kişinin gün boyu kendini tok hissetmesine yardımcı olur. Bu doğrultuda tüketebileceğiniz yağlar arasında hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytin yağı, avokado yağ ve susam yağı gibi yağlar vardır.

8) Beyaz Ekmek Yerine Tam Tahıllı Ekmeklere Yönelin

Beyaz ekmek elbette kilo aldırır ve çok sağlıksızdır. Diyetlerde beyaz ekmeklerden uzak durmak gerekir. Fakat diyette tamamen ekmeği kaldırmaya da gerek yoktur. Çünkü sağlıklı ekmekler vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşıladığı gibi kişinin gün boyunca tok kalmasına da yardımcı olur. Bu yüzden her gün az miktarda tam tahıllı ekmeklerden tüketebilirsiniz.

9) Öğün Atlamak Yerine Porsiyon Küçültmeye Yönelin

Sık yemek kilo aldırmaz ancak çok yemek kilo aldırır. Bu yüzden öğün atlamak yerine gerekirse öğün eklemek ancak her öğünde de az miktarlarda yemek gerekir. Eğer sağlıksız bir şekilde kilo vermek istiyor iseniz işe porsiyonlarınızı küçülterek başlayabilirsiniz. Hatta eğer gözünüzün tam olarak doymadığını düşünüyor iseniz tabaklarınızın boyutlarını da küçültebilirsiniz. Böylece yediğiniz az porsiyonluk yemek bile çok gibi görünecektir gözünüze.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.